Bizimle İletişime Geçin

Güncel

100 Koyunla Yılda Ne Kadar Para Kazanılır?

Veteriner Yasin Eymen Çelik Youtube kanalına yüklediği videolar ile hayvancılık ile ilgili merak edilen pek çok soruyu cevaplıyor.

Yasin Eymen Çelik, koyunculuğa girmek veya kendi işini kurmak isteyenler için rehber niteliğinde bilgiler paylaşıyor. Küçükbaş hayvancılığın tüyoları ve gelir gider tablosu ile ilgili pek çok bilgi paylaşıyor.

Hesaplamamızı 100 koyun üzerinden yapıyoruz, artırmak veya azaltmak isterseniz kolayca yeniden hesaplayabilirsiniz. Böylece koyunculuk ile ilgili tüm gelir ve giderleri 1 yıllık olarak hesaplayabiliyoruz.

Öncelikle bu işe girmek için ihtiyacınız olan yegane şey tabii ki koyun! Yerli koyunlar 1.200 ile 2.000 TL arasında değişiyor. Ama ortalama olarak biz buna 1.600 TL diyebiliriz. Böylece sadece koyunlara 160 bin TL ayırmamız gerekiyor. 160 bin TL’lik sermayeniz için küçükbaş hayvancılığa uygun kredilerden de yararlanabiliyorsunuz. Oldukça düşük faizlere alabileceğiniz bu kredilerin yanı sıra küçükbaş hayvancılığın olmazsa olmazı besinler için de yem kredisi bile alabiliyorsunuz.

Bir de bu 100 koyunu ve onların ilerideki kuzularını koymak için bir alan gerekiyor. Ortalama her bir koyun ve ilerideki kuzusu için hesaplanan alan 2.5 m2. 100 koyun için hesapladığımızda 250 m2 alana ihtiyacınız oluyor. Burada da en uygun seçenek olarak karşımıza çadır çıkıyor. Metresi 140 TL olan bu çadırı 100 koyunluk bir alan için 35 bin TL’ye yaptırabiliyorsunuz. Yani çadır ve koyunlar için ilk başlangıçta 200 bin TL’lik bir sermaye gerekiyor. Tabii bu fiyata arazi veya arsa dahil değil. Ama bu noktada elinizde olan bir araziyi değerlendirebilir ya da kiralayabilirsiniz.

Bir koyunun kendi ağırlığının %3’ü kadar kuru madde tüketmesi gerekiyor. Bu da günlük her koyun için 3 lira gibi bir maliyet yapıyor. Yani günde 300 lira masrafınız oluyor. Yılda ise 109.500 TL kuru madde beslenmesi için bir giderimiz olacak. Bir de doğan yeni kuzular için de besin gerekiyor. Burada önemli olan nokta koyunlar 2 yılda 3 kez doğum yapabilir. Yani bunu yıla vurduğumuzda 100 koyun yılda ortalama 150 doğum yapar, %50 ikizlik durumu ile bakıldığında 225 kuzu olarak hesaplayabiliriz. Kuzu kayıplarını da düşündüğümüzde 200 kuzumuz oluyor. Kuzuları kasaba verene kadar geçen sürede 2 çuval yem 1 balya da onca tüketir. Yılda 46 bin TL ile 200 kuzuyu besleyebiliyoruz.

Bir de koyun ve kuzulara sizin yerinize bakabilecek personele ihtiyaç olabilir. 1 personel genellikle yeterli olacağından sigortası dahil toplamda 3.500 TL harcamak gerekiyor, bu da yılda 42 bin TL yapar. Ama ben toptan kendim ilgileneceğim derseniz bunu giderlerden düşmenin tam vakti! Yıllık elektrik, su ve veteriner ihtiyaçlarını da hesapladığımızda besinler ve personelle birlikte yıllık gider 220 bin TL. Bu rakamın içinde aşılar, besinler, veteriner ücretleri ve elektrik gibi tüm giderler dahildir.

Doğan minik kuzularımızı ise kasaba satacak şekilde değerlendirerek hesabımıza devam ediyoruz. Ama burada tabii ki damızlık olarak satabilir ya da süt sağmak için de değerlendirebilirsiniz. Ama kasaba kesim için verdiğimizde 45 kg’lık bir kuzunun kilosu 25 TL. 200 kuzu için toplamda 225 bin TL ediyor. Böyle baktığımızda yıllık karımız 5 bin TL’ye düşüyor, gözler biraz yaşlı ama daha fazla kazanmak için çok fazla imkanımız var.

Öncelikle kuru besini azaltıp koyunlarımızı uygun mevsimde merada otlatırsak %50 kar elde edebiliyoruz. Yani bu da yıllık gelirimizin 50 bin TL olmasını sağlıyor, aylık gelirimiz de 4.500 TL oluyor bu şekilde. Mera için de yaz, ilkbahar ve sonbahar oldukça uygun.

Aylık olarak daha fazla kazanmak istiyorsak da personel çalıştırmayarak aylık geliri 8 bin TL’ye çıkarabiliyoruz. Yıllık olarak 42 bin TL kar yapmak bizi oldukça rahatlatacaktır. Ee biraz da doğada olmak kime iyi gelmez ki! Bu taktiklerle yıllık karı 97 bin TL olarak düşünebiliriz, ee aylık olarak da oldukça iyi bir para yapıyor bu da!

Ama bir de işin şu yönü var ki; bu rakamlara ulaşmaya çalışırken kayıp koyun ve kuzular olabilir bu da direkt olarak yıllık gelirimizi etkileyebilir. Bu işe girmeden önce genel olarak bu olasılıkları da düşünmek ve hesaplamak gerekir. (Onedio)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Hayvan otlatma kavgasında kan aktı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Üreticiye icra şoku!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Sürüsüne TIR çarpan yetiştiricinin bayramı zehir oldu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar