103 yaşındaki Mestan Amca uzun yaşamanın sırrını verdi…

Aydın’ın Karacasu ilçesi Yaykın Mahallesinde geçen yıla kadar kahvehaneye gidip haberleri izleyen Mestan Kocabıyık, uzun yaşamının sırrının temiz havada yaşamak ve bol yoğurt tüketmekte saklı olduğu kaydediliyor.

Gençliğinde kendi yaptığı pekmezden bolca yemeden evden çıkmadığını belirten, ayrıca zeytinyağı ile ünlü Yaykın’da yaşayan Kocabıyık’ın yaşam sırrında hayatı boyunca sigara içmemiş olmasının da etkisi olduğunu ifade ediyor.

Nüfus kağıdında doğum yılı 1917 yazan Kocabıyık’ın asrı deviren yaşına rağmen duyma problemi ve görme azlığı dışında ciddi bir sağlık problemi bulunmuyor.
O yıllarda nüfusa birkaç yıl geç yazıldığı da düşünüldüğünde Kocabıyık’ın gerçek yaşının 105-106 olabileceği tahmin ediliyor. 10 yıl içinde düşmeye bağlı yaşadığı kalça kırığı sebebiyle yürümekte zorlanan Kocabıyık’ın geçen yıla kadar kahvehaneye gidip haberleri izlediği aktarıldı.

KOYUN KEÇİ YOĞURDU!
Mestan Kocabıyık’ın 7 gün 24 saat yanında olan kızı Gülfidan Kocabıyık ise “Gençliğinde hatırlıyorum, sabah namazından önce öküzleri çıkarır çifte giderdi. Tabi o saatlerde hava soğuk. Evden çıkmadan iki maşrapa pekmez içerdi. O da vücudu sıcak tutar. 2006’da öldü annem. Annem anlatırdı, düşman geliyor diye çadırlar toplamışlar. Tam yola çıkacaklar. Nazilli’den Yunan geri döndü diye haber gelmiş. İşin sırrı doğal yaşam. Bal, pekmez, zeytinyağı çok yararlı. Eskiden yoğurdu kendi yetiştirdiğimiz koyun keçi sütünden yapardık. Hala 2-3 günde bir günde bir kova yoğurdu tüketir. Canı (Sesgazetesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir