Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Çobanlar, teleme yoğurdu geleneğini devam ettiriyor…

Hatay’ın Hassa ilçesinde, evlerinden kilometrelerce uzaklıktaki yaylalarda küçükbaş hayvanlarını otlatan çobanlar, dedelerinden ve babalarından devraldıkları teleme geleneğini sürdürüyor.

İlçedeki yaylalarda küçükbaş hayvan otlatan çobanlar, incir sütü ile keçi sütünü mayalayarak elde ettikleri teleme yoğurdunu tüketerek, geleneklerini yaşatıyor. Çobanlar, incir mevsiminde meralarda otlattıkları hayvanları su kenarındaki ağaçlık alanlara getirip, otlatıyorlar. Ağaç gölgelerinde bir araya gelen çobanlar, odun ateşinde demledikleri çayları yudumlayarak günün yorgunluğunu atıyor. Evlerinden kilometrelerce uzaktaki çobanlar, topladıkları incirlerin sütü ile keçilerden sağdıkları sütü mayalayarak 5-10 saniyede teleme adı verilen yoğurt üretiyor. Çobanlar, evden getirdikleri bazlama ekmeğiyle bu yoğurdu tüketiyor.

‘İNCİR ZAMANI EVİMİZDEN ERZAK ALMAYIZ’

Çoban Enes Sarı, bölgesinde incir ağacı bulunmayan çobanların ise daha önceden buldukları incir sütünü bir beze damlatıp kurutarak stok yaptığını söyledi. Sarı, “İncir zamanı geldiğinde koyun ve keçileri otlatmaya çıktığımız zaman evden erzak almayız. Öğle yemeğimizi keçi sütünden ve incirden mayalayarak yaptığımız teleme ile yaparız” dedi. (Sondakika)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Genç çoban, kaldığı çadırda ölü bulundu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Koyun başında yüksek lisans!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Bu kaçıncı traktör? Kaçıncı kaza!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar