Bizimle İletişime Geçin

Destekler

1500 Keçilik Çiftliği Var

Cansu Tosun, turizm okudu. Ancak o asıl ilgi alanı hayvancılığa yöneldi. Çevresinde güzelliği ile adından söz ettiren Cansu Tosun, devletten destek alarak çiftlik kurdu ve çiğ keçi sütü üretmeye başladı.

Gölbaşı’nda süt üretim çiftliği projesi sayesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) aldığı hibe desteğiyle tesis kuran 28 yaşındaki Cansu Tosun’un hayali dünya çapında marka olmak. Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümünden mezun olmasının ardından yurt dışı gezilerinde araştırmalar yapan Tosun, üreticinin tamamen kar yaptığını görünce işe koyulup süt üretmeye karar verdi. Düşüncesini İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ilgilileri ile paylaşan il ve ilçe koordinatörlükleri ile görüşüp projesine start veren Tosun, TKDK’nın projelerini yakından takip etti. Yüzde 65 hibe aldı, şu anda yarı toplu, yarı perakende süt satışı yapıyor. Azerbaycan’a hayvan sattıklarını ve ihracata başladıklarını söyleyen tosun elde edeceği gelirle markalaşmak istiyor.

ÇİĞ KEÇİ SÜTÜ ÜRETİYORUZ

2015’te hayata geçen projeyi Tosun şöyle anlattı: “Sermayemiz ve arsamız vardı. Üzerine yüzde 65 hibe aldık. Yaklaşık 1 milyon 600’e denk gelecek bir meblağ. Biz inşaatımızı, makine ekipmanımızı bu hibe karşılığında gerçekleştirdik. Daha sonra kendi imkanımızla banka kredisine başvurduk. 500 baş keçi çiftliği olarak geçiyor. Sadece çiğ süt üretimi üzerine bir projeydi. 2015 yılında hayvanlarımız çiftliğe girdi. 3,5 yıla yakın bir süre oldu. Şu anda 500 tane keçi ve başka hayvanlarımızda var ama onlar tamamen hobi amaçlı. Bine yakın oğlağımız var. Şu anda sadece çiğ keçi sütü üretiyoruz. Türkiye’de sadece toptan ve perakende şekilde çiğ keçi sütünü üretiyor ve satışını yapıyoruz”

7/24 BAKIM

Dışarıdan gelecek hastalıklara karşı çok dikkat ettiklerini söyleyen Tosun, “Ağıl ve meme uçları açık olduğu için onları korumamız gerekiyor. Sadece hayvanın sağlığına önem verecek şekilde bir kılık kıyafet düzeni yapıyoruz. Galoş ve eldivenlerle girmek şart. Doğum zamanı çiftliği dışarıya tamamen kapatıyoruz. Çünkü gelecek herhangi bir mikrobun o yavruya çok büyük zararı olur. Hayvanlarımızla çocuk gibi ilgileniyoruz” dedi.

 

 

Kaynak: Sabah Gazetesi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destekler

Yetiştiricilere “suluk” desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

İzmirli üreticilere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

Anaç Koyun ve Keçi Desteklemesi müracaatları başladı!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar