Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

2021’in “En İyi Sakız Koyunu” seçildi

Çeşme Belediyesi tarafından 18-19 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen 6. Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Festivali’nde Çeşme’nin “En İyi Kavunu” seçilirken, “En İyi Sakız Koyunları” yarıştı.

Karakteristik bir tür olan Sakız ve Kaçeli Koyununu yaşatmak, yetiştirici sayısını arttırmanın yanı sıra endemik türler olan kavun, sakız ağacı, beyaz soğanı, karakılçık buğdayı, kekik gibi yerli tohumların korunması ve gelecek kuşaklara sağlıklı gıdanın ulaşması amaçlandığı festival Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran’ın yanı sıra Çeşme Kaymakamı Ünal Çakıcı, İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi ve İzmir Milletvekili Devrim Barış Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Sait Kavasoğullar, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“En İyi Sakız Koyunları” yarıştı

Festivalin ikinci gününde kortej yürüyüşü ile başlayan etkinliklerin ardından “En İyi Sakız Koyunları” yarıştı. Karakteristik bir tür olan Sakız Koyununu yaşatmak amacıyla “En İyi Sakız Koyunu” yarışması düzenlendi. ‘En İyi Sakız Koçu’, ‘En İyi Sakız Koyunu’, ‘En İyi Erkek Toklu’, ‘En İyi Dişi Toklu’ olmak üzere 4 kategori altında düzenlenen yarışmada birincilere 5 Bin TL, ikincilere 3 Bin TL, üçüncü olanlara ise 2 Bin TL para ödülü ve madalya verildi. Halk Oyunları gösterisi ve Ovacık köy halkının oynadığı Ovacık Zeybeği büyük alkış aldı. Festivale katılan vatandaşlara nohut pilav, Ovacık’ın el yapımı tarhana çorbası, köy ekmeği ve Ovacık kelle peyniri ikram edildi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Kütahya’da Oğlak Güzellik Yarışması!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Çocuklar, 23 Nisan’da tarımı konuşacak

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

12. Van Fuarı kapılarını açtı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar