Bizimle İletişime Geçin

Destekler

A’dan Z’ye tüm küçükbaş desteklemeleri ve uygulama esasları bu haberde…

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Tebliğle, “2020 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı”nda yer alan hayvancılık desteklemelerinin uygulama usul ve esasları belirlendi.

İşte tebliğde yer alan küçükbaş hayvancılık desteklemesinden yararlandırılacak işletmelerin şartları, destekler ve tüm ayrıntıları…

1-Anaç koyun ve keçi desteklemesi
Anaç koyun keçi desteklemesinde, hayvanların yaşlarının 6 Aralık 2020 itibarıyla 15 ay ve üzeri olması gerekecek. Göçer hayvancılık yapanlar hariç, farklı illerde birden fazla işletmesi bulunan yetiştiriciler, her bir işletmesinin bulunduğu ilde ayrı ayrı başvuru yapacak.

2020’de hayvan başına;

Koyuna 30 TL,

Keçiye 35 TL,

Ankara keçisine 20 TL,

Göçer hayvanlara ise 2 TL destek verilecek.

2-Sürü büyütme ve yenileme desteği
Sürü büyütme ve yenileme desteklemesi için anaç koyun ve keçilerin, 10 Ağustos 2018-15 Ağustos 2019 döneminde doğmuş olması gerekecek.

Bu yaş aralığı dışındaki dişi hayvanlar için desteklemeden yararlanılamayacak. Son iki yılın anaç koyun ve keçi desteklemesini alan işletmeler ve anaç koyun ve keçiler belirlenerek, ikinci yıl sürüye ilave olan 15 aylık ve üzeri anaç koyun ve keçiler için Bakanlıkça belirlenecek artış oranında ilave destek verilecek.

3-Küçükbaş soy kütüğü desteklemesi
Islah programı kapsamında soy kütüğüne kayıtlı damızlık koyun veya keçi yetiştiricileri ile bu işletmelerde yetiştirilen ve seçilen damızlık koç veya tekeleri alan yetiştiriciler küçükbaş soy kütüğü desteklemesinden faydalanacak.

Yetiştiricinin il damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliğine üye olması şartı aranacak. Desteklemeden yararlanmak için damızlık koyun veya keçilerin 15 Mayıs 2021’e kadar doğum yapmış olması gerekecek. 15 Ekim 2021’e kadar oluşan ve sisteme girilen kayıtlar üzerinden destekleme ödemesi yapılacak.

4-Sürü yöneticisi (çoban) istihdamı desteği
Bakanlıkça, sürü yöneticisi (çoban) istihdamı desteği de sağlanacak. Desteklemeden yararlanacak işletme, TÜRKVET’e kayıtlı en az 100 anaç küçükbaş hayvan varlığına sahip olacak.

Köy-mahalle sürülerini ortak otlatan çobanlar da desteklemeden yararlandırılacak. Bu çobanların otlattığı sürülerin en az 2 işletmeden oluşması ve her bir işletmede en fazla 99 baş olmak üzere, toplamda en az 100 baş ve üzeri anaç küçükbaş hayvan varlığı bulunması gerekecek. Her bir işletme sadece bir çoban için desteklemeden yararlandırılacak.

Çobanın, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primlerinin en az 5 ay yatırılmış olması gerekecek. Hayvancılık işletmesi bulunmayan veya fiilen çobanlık yapmayan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim ödemesini isteğe bağlı olarak yapanlar ve SGK primlerini 30 gün üzerinden tam zamanlı yatırmayanlar, işletmede istihdam edilen ancak fiilen çobanlık yapmayanlar, muhtarlar, devlet memurları, emekliler ve 18 yaşından küçükler, çoban olarak destekleme kapsamında değerlendirilmeyecek.

Başvurular, işletme sahibi veya köy ve mahalle sürülerini otlatan çobanlar tarafından dilekçeyle işletmenin kayıtlı olduğu il ve ilçe müdürlüklerine yapılacak. Başvuru sırasında çobanın sürü yöneticisi sertifikası istenecek. Başvurular, 31 Aralık 2020’ye kadar alınacak.

5-Tiftik keçisi yetiştiriciliğinin ve tiftik üretiminin desteklenmesi
Ankara(Tiftik) Keçisi’ne, anaç keçi desteği 35 TL’ye ek olarak 20 TL daha ödenecek. Ayrıca bu yıl ilk defa tiftikte sözleşmeli üretim yapanlara ekstra 10 TL ödeme daha yapılacak. Fakat tebliğde sözleşmeli yetiştiriciliğin nasıl yapılacağına dair bilgi paylaşılmamış.

Yetiştiricilerin (göçer hayvancılık yapan yetiştiriciler dahil), üyesi oldukları damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliğine dilekçeyle 4 Aralık 2020’ye kadar başvurmuş olması gerekecek. Ankara keçisi desteğinden bu yıl tüm Türkiye’deki yetiştiriciler yararlanabilecek.

6-Atık desteği
Bakanlıkça belirlenen ve resmi veteriner hekim veya sorumluluğundaki yardımcı sağlık personeli ile Bakanlıkça yetki verilen veteriner hekim tarafından yapılan aşı uygulamaları sonrasında oluşan atıklar için hayvan sahiplerine atık desteği ödemesi yapılacak.

Atık desteği ödenebilmesi için atık yapan hayvanların tanımlanarak kayıt altına alınması, aşı uygulanan işletmede kayıtlı olması ve aşılamanın üzerinden 72 saat geçmemesi, aşının Veteriner Bilgi Sistemi’ne kaydedilmiş olması ile atığın resmi veteriner hekim tarafından görülmesi gerekecek.

7-Programlı aşı ve küpe uygulamaları
Bakanlıkça programlanan aşı uygulamalarında uygulayıcıların desteklenmesinden uygulamayı tatbik ve mesleğini serbest olarak icra eden serbest veteriner hekimler yararlanacak.

Kamuda görevli veteriner hekimler, veteriner sağlık teknikeri ile teknisyenleri ve hayvancılık işletmelerinde sözleşmeli olarak görev yapan veteriner hekimler destekten yararlanamayacak. Küpe uygulaması desteğinden de küpeyi uygulayarak sisteme kaydeden ve mesleğini serbest olarak icra eden serbest veteriner hekimler ile hayvancılıkla iştigal eden yetiştirici ve üretici örgütleri faydalanacak.

8-Hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi desteği
Hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi desteği, hayvansal üretimle iştigal eden, işletmesi ve hayvanları Bakanlık kayıt sistemine kayıtlı yetiştiricilere, sözleşmede taahhüt ettikleri destekleme şartlarının yerine getirilmesi halinde verilecek.

Yerinde koruma desteklemesinden yararlanacak yetiştirici, koruma yerinde ikamet edecek ve destek aldığı türün farklı ırklarını bir arada yetiştiremeyecek. Hayvancılıkla uğraşan yetiştiriciler arasından, çocuklarından en az birisi yanında olan, yetiştiricilik dışında bir işle uğraşmayan, tarımsal eğitim görmüş, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini bir arada yapmayanlar tercih edilecek.

Koruma kapsamında belirtilen illerde, belirlenen ırk ve sayıda hayvan için destekleme ödemesi yapılacak. Hayvan genetik kaynaklarının yerinde geliştirilmesine (Halk Elinde Küçükbaş ve Anadolu Mandası Islahı Projesi) ilişkin desteklemeler yeni başlatılacak alt projelerle geçmiş yıllarda başlatılan ve devam edecek alt projeler için belirlenen ırk, il ve hayvan sayısı kriterlerine göre verilecek.

Keçi sütü üretene 10 yıl alım garantisi!

3 Comments

3 Comments

  1. Pingback: Kredi ödeyemeyen çiftçilerin traktörleri haczedildi!

  2. Cemal

    Aralık 8, 2020 at 10:14 pm

    Slm benim çobanlık belgem var bı ara bakurumu yatlrdlm şimdi borçlu oldum kapatlm ne yapmam gerekiyor 05312263807 numaram

  3. Pingback: Anaç koyun ve keçi desteklemelerinde başvuru süresi uzatıldı

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destekler

Manisalı üreticiye küçükbaş desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

Süt üreticilerine “tam kapanma” desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

Belediyeden çiftçilere traktör desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar