Bizimle İletişime Geçin

Güncel

“Ahırlar boşalmaya başladı: Kime dert yanalım?”

Kuraklık ve zamlar nedeniyle yem almakta dahi güçlük yaşayan Elazığlı üreticiler, “Kime dert yanalım, yansak da kimse hayvancıyı dikkate almıyor ki” diyerek isyan ediyor.
Yaşanan kuraklık ve zamlar nedeniyle yem almakta güçlük yaşayan Elazığlı üreticiler, hayvanlarını beslemekte zorlanıyor. Ahır ve çiftliklerin boşalmaya başladığı kentte, besicilere destek olunmazsa bu işin hepten bırakılacağı konuşuluyor. Üretici Necati Ünalan, “Kime dert yanalım, yansak da kimse hayvancıyı dikkate almıyor ki. Sabah kalkıyoruz zam akşam yatırıyoruz zam böyle bir şey olur mu?” diye sordu.

HAYVANLARI BESLEYEMEYECEK DURUMA GELDİK
20 yıldır besicilik sektöründe olduğunu belirten Mehmet Zeki Dağdelen, yemlerin zamlanmasından kötü etkilendiklerini belirterek, hayvanlarını besleyemeyecek durumuna geldiklerini söyledi. Dağdelen, “Özellikle süt hayvancılığı yapanlar hayvanlarını kesime gönderiyor. Şu an hayvancılık işiyle uğraşanlar büyük zararda. Yem maliyetleri yüzde 100 arttı ve bunu da karşılamamız imkansız çünkü etin artışı yüzde 100 olmadı. Et en son 47-48’lerden 60 TL’ye geldi ama tüketici için bu ortalama 100-110 arasında” dedi.

TEŞVİKLER YETERLİ DEĞİL
Tarım Bakanlığının verdiği teşviklerin zamanında verilmediğini ve yetmediğini dile getiren Dağdelen, “Son üç yıldır besi teşviği 250 TL. Şu anda bir hayvanın faturası 100 TL’nin üzerinde evrak masraflarıyla bu 150 TL’yi geçiyor ama bakanlık 250 TL teşvik veriyor” dedi.

Elâzığ’da yüzde 40 oranında ahır ve çiftliklerin boş olduğunu ifade eden Dağdelen, “Hayvanını satan da bir daha bu işi yapmayı düşünmüyor. Besici parasını neye yatırsaydı bu sektörden kazandığından daha fazlasını kazanırdı. Üretici batma noktasına geldiğinde verilen teşvikin bir anlamı da yok. Eğer bu ekonomik krize bir müdahale olmazsa ve besicilere desteklerden bulunulmazsa ya elindeki sermaye bittiği için batacak ya da bu işi bırakacak” dedi.

KİMSE DİKKATE ALMIYOR
Küçükbaş hayvan işiyle uğraşan Necati Ünalan, yeme yüzde 200 zam olurken, yumurtaya ise yüzde 50 yapıldığını ifade ederek, Yem fiyatları o kadar yükseldi ki korkudan hayvanlarımıza yem veremiyoruz. Bugün Elâzığ meydanında 200 tane keçi yavrusu satmaya kalkışsanız, satamazsınız. Hem satışta hem alımda sıkıntı çekiyoruz. Bugün keçi yeminin torbası 200 lira olmuş bu Allah’a reva mıdır? Kime dert yanalım, yansak da kimse hayvancıyı dikkate almıyor ki. Sabah kalkıyoruz zam akşam yatıyoruz zam böyle bir şey olur mu?” diye sordu.

PİYASA ŞARTLARINA GÖRE DESTEK VERİLMELİ
Hayvan yemi ürünleri satan Ramazan Yıldırım ise ekonomideki dalgalanmadan dolayı işlerinin kötüye gittiğini söyledi. Yıldırım, “Bir kamyon hayvan yemi artık külfetli bir maliyet tuttuğu için almakta zorlanıyoruz. Ama genel tedarikte bir sorun yok” dedi. Yaşadıkları zorluklardan dolayı besiye veresiye mal veremediklerini belirten Yıldırım, “Besiciler hayvanlarına yem alamıyorlar ve bu durumun böyle gideceği korkusunu yaşıyoruz. Tüketicinin et maliyeti artmasın ama besicinin de kestiği ete bir destek verilmeli. Piyasa şartlarına göre destek verilmeli ki besici de yaptığı bu işten zarar etmesin ve ileriye dönük planlar yapsın” dedi. (EVRENSEL)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(30 Haziran 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Ayı ve çoban birbirini öldürdü!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Kurbanda KKKA’ya dikkat!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar