Bizimle İletişime Geçin

Destekler

Anaç Koyun Keçi Desteklerinde Büyük Artış!

2020 yılında yapılacak “Tarımsal Desteklemelere İlişkin Kararlar” Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan kararlar kapsamında desteklerdeki fiyat artışı yetiştiriciye ilaç olacak!!!

KOYUNA AYRI KEÇİYE AYRI ÖDEME

Hayvancılık destekleri kapsamında yapılan anaç koyun keçi desteklerinde bu sene ilk defa anaç koyun ve keçiye verilen destek miktarları farklılık gösterdi. 2020 yılında yapılacak Tarımsal Desteklemelere ilişkin çıkan kararname kapsamında; anaç koyunlara 30 TL, anaç keçilere ise 35 TL ödeme yapılacak.

BÜYÜK ARTIŞ

Son 4 yıldır anaç koyun keçi destekleri 25 TL olarak ödenirken 2020 yılı destekleme miktarlarındaki artış oranı dikkat çekti. 2020’de anaç koyunlara 30 TL, anaç keçilere ise 35 TL olarak belirlenen rakamlarla birlikte % 20’ye varan destek artışı olduğu gözlendi.

GÖÇER YETİŞTİRİCİLERE İLAVE DESTEK

Yayımlanan karar kapsamında göçer yetiştiricilere de ek bir destek ödemesi yapılacağı açıklandı. Bu yıldan itibaren konar göçer yetiştiricilere anaç koyun keçi desteğine ek olarak hayvan başı 2 TL ekstra ödeme yapılacak.

ANKARA KEÇİSİ’NE BÜYÜK DESTEK!

Ankara Keçisi ve tiftik üretimi desteklerinde fiyat artışları ve değişiklikler gerçekleşti.  Anaç Ankara Keçisi’ne verilecek 35 TL’ye ilave olarak 20 TL daha verilecek ve toplamda 55 TL destekleme ödemesi yapılmış olacak.

Ayrıca bu yıl tiftik üretimi desteklemesinde de önemli bir değişikliğe gidildi. Geçtiğimiz yıllarda tiftik üretimi desteğinden faydalanabilmek için yetiştiriciler üretmiş oldukları tiftiği Tiftik ve Yapağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliğine (Tiftikbirlik), Tiftikbirlik’e bağlı kooperatiflere ve ya Damızlık Koyun Keçi Birliklerine satmaları gerekiyordu. Bu sene itibariyle yetiştirici elde ettiği tiftiği bakanlığa kayıtlı yün işletme tesislerine satarsa da tiftik desteğinden faydalanabilecek. Ayrıca tiftik yetiştiricisi sözleşmeli üretim yapması durumunda ekstra 10 TL daha kazanacak. Böylece tüccar da doğrudan yetiştiriciden ürün alabilecek.

Tiftik üretimi destek miktarlarında ise 2019 yılına göre bir artış olmadı. 2020 yılı Tiftik üretimi desteği; oğlak tiftiği 30 TL, anamal tiftiği 28 TL ve tali tiftik 20 TL olarak verilecek.

ÇOBAN, SÜRÜ BÜYÜTME VE SOY KÜTÜĞÜ DESTEKLERİ DEĞİŞMEDİ 

2020 yılı destekleme başlıklarında çoban istihdamı, sürü büyütme ve soy kütüğü desteklerinde bir değişiklik olmadı. 2020 yılında da; 100 baş anaç koyun ve keçi varlığına sahip işletmelere veya çobanlara 5000 TL “Çoban İstihdam Desteği” sağlanacak.

Sürü büyütme ve yenileme desteği şartları değişmezken destekleme şartlarını yerine getiren yetiştiricilere bakanlığın belirlediği artış oranı kapsamında hayvan başı 100 TL ödeme yapılacak.

2019 yılında ilk kez verilmeye başlanan “Küçükbaş Soy Kütüğü” desteğinde de şartlar ve rakamlar değişmedi.

DİTAP DESTEĞİ GETİRİLDİ

Bu yıl ilk defa destekler arasına Dijital Tarım Pazarı Platformu (DİTAP) desteği getirildi. DİTAP desteği kapsamında; Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen hayvansal ürünlerini DİTAP üzerinden doğrudan veya üyesi olduğu üretici/yetiştirici örgütü üzerinden pazarlayan üreticilere ve besilik hayvanını bu platform üzerinden temin eden ve kararnamedeki şartları sağlayan yetiştiricilere Bakanlığın belirlediği dönem, birim fiyat ve kriterler üzerinden destek ödemesi yapılacak.

2020 YILINDA YAPILACAK TARIMSAL DESTEKLEMELERE İLİŞKİN KARARIN TAMAMINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

İşte Resmi Gazete’de 05 Kasım 2020 tarihinde yayımlanan hayvancılık destekleri:

2020 YILINDA YAPILACAK TARIMSAL DESTEKLEMELERE İLİŞKİN KARARIN TAMAMINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destekler

Belediyeden yetiştiricilere yem ve küçükbaş hibesi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

Devlet desteğiyle rüyası gerçekleşti

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

Yetiştiricilere damızlık desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar