Ankara Keçisi umut serpti

Hayvancılık sektörü Ankara Keçisi Yetiştiricilerinin başarı hikayesini konuşuyor. Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, 13 yıllık çabanın sonucunda Ankara Keçisinden elde edilen tiftiğe son 3 yılda yüzde 600’e yakın değer kazandırdı. Bu başarı hikayesi zor dönem geçiren hayvancılık sektörü için umut oldu.

Ankara’nın sembolü Ankara Keçisi,  2019 yılında yine bir başarı hikâyesinin kahramanı oldu.

90’lı yıllarda yok olmaya yüz tutan milli değerlerimiz içine giren Ankara Keçisi; Gıda, Tarım ve hayvancılık Bakanlığı’nın destekleri Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri birliğinin çabalarıyla 2019 yılında en çok kazandıran tarımsal ürün oldu.

2019 yılı tiftik fiyatlarını açıklayan Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği zor bir dönemden geçen hayvancılık sektörü için umut kaynağı oldu.  Konuyla ilgili açıklama yapan Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, “Devlet desteğinin doğru kullanılması durumunda başarıyı yakalamak mümkün” dedi.

9 TL’den 52 TL’ye yükseldi

Ramazan Bayramından önce Ankara Keçisi yetiştiricilerinden tiftik alımını tamamlayan Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği açıkladığı fiyatlarla Ankaralı çobanlara çifte bayram yaşattı.

Oğlak ve anamal diye iki kategoride alım yapan Birlik, oğlak tiftiği için 52 TL, anamal tiftiği içinse 44 TL ödeme yapacak. Islah çalışmalarına 2006 yılında başlayan 2017 yılından bu yana da tiftik alımı yapan Birlik, bu sene açıkladığı fiyatlar ile tiftiğe 3 yılda yüzde 600’e yakın değer kazandırmış oldu.

Süreç ile ilgili bilgi veren Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç: “2006 yılında halk elinde ıslah projesi ile başlattığımız çalışmaların bugün meyvelerini topluyoruz. Önce sürülerimizde iyileştirmeye gittik, Ankara Keçisinde saflaştırma yaptık. Sürülerde istediğimiz kalitenin yakalanması ile birlikte tiftik alımına başladık. Yürüttüğümüz pazarlama ve satış faaliyetleri sonucu Ankara Keçisinden elde edilen tiftik yüzde 600’e yakın değer kazandı. Birlik tiftik almadan önce oğlak tiftiğin fiyatı 9 TL idi bugünse biz yetiştiriciye 52 TL’den ödeme yaptık” dedi.

Oğlak’ta da başardılar

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin başarısı tiftik ile sınır değil. Birlik aynı zamanda Ankara Keçisi yetiştiricileri için önemli gelir kalemi olan Ankara Oğlağı’nın pazar bulması noktasında da önemli bir başarıya imza attı.

Birlikten önce yetiştiriciler oğlaklarına alıcı bulamazken bugün oğlak eti zincir marketlerde yok satan ürünler arasında yer alıyor. Oğlak etinde son 5 yılda yüzde 300’den fazla değer kazandırdıklarının altını çizen Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç: “Birlikten önce yetiştirici oğlaklarının büyük bir kısmını satamıyor merada telef ediyordu. Pazarda bir kısmını karkas kilosu 12 -13 TL’ye tanesini ise bir tavuk parasına satarken biz ilk yıl yüzde 100’den fazla değer kazandırarak 28 TL’den alım yaptık. Geçen sene 40 TL’ye kadar yükseldi. Dün alıcı yoktu bugün ise yok satıyor” dedi. ,

Hedefimiz markalaşmak

Ankara Keçisi ürünlerinde pazar bulmak ve satmak kadar markalaşmaya da yatırım yaptıklarını belirten Başkan Kılınç: “Türk Patent Enstitüsüne Ankara Oğlağı ile ilgili coğrafi işaret başvurusunda bulunduk. Sonuç gelir gelmez Avrupa Birliğine başvurumuz olacak. Kuzu da AB nezdinde coğrafi işaret alan ülkeler var. Ama oğlak bazında yok. Hedefimiz, AB ülkeleri içinde oğlak etinde coğrafi işaret alan ilk ürün olmak. Ayrıca tiftik ile ilgili de uluslararası tanıtım için Ekonomi Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Ankara Keçisi ve ürünleri, tüm dünyada zaten bir marka biz bu markayı doğru yönetmeyi, hukuksal olarak koruma altına almayı ve daha da değer kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

KKD Özel Haber

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir