Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Ankara Keçisi’nde sevindiren artış!

Ankara’da, sayıları 2008’e kadar düşüş eğiliminde olan ve 66 bine kadar gerileyen Ankara keçisi varlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uyguladığı proje ve desteklerle bu yıl iki katın üzerinde artış göstererek 166 bin civarına çıktı.

Bakanlık tarafından bu yıl uygulamaya konulan ‘Ankara Tiftik Keçisi Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi’ ile yetiştiricilerin elindeki Ankara keçisi sürülerine, yüksek vasıflı genç tekelerin katılımıyla kan değişimi sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlanıyor.

YETİŞTİRİCİYE GENÇ TEKE DAĞITILACAK

Ankara Tarım ve Orman Müdürlüğü ile sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle uygulanan proje kapsamında başvuru yapan yetiştiricilere genç teke ve kırkım makinesi dağıtımı yapılacak. Projenin yürütüleceği işletmeler, il ve ilçe müdürlükleri tarafından 2 yıl takip edilecek. Bu sürede yetiştiriciler hayvanları kesemeyecek, satamayacak veya başka bir işletmede değerlendiremeyecek. Bu tedbirlerle sürdürülebilir bir hayvancılık yapılması ve uygulanacak projeden maksimum fayda sağlanması hedefleniyor.

ÇİFTÇİNİN ÇÖZÜMÜ DEFORME ETTİ

Ankara keçisi yetiştiricileri, geçen yıllarda tiftiğin piyasada değerine ulaşamamasına çözüm olarak, et verimini arttırıp zararlarını karşılama düşüncesiyle sürülerine kıl keçi tekesi kattı. Böylece cüsseyi arttırarak et verimini iyileştirmek hedeflendi ancak çok kısa sürede Ankara keçisi sürülerinde tiftik özellikleri deforme edildi. Verilen zararların telafisi ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Halk Elinde Islah Projeleri’ ıslah çalışmalarıyla giderilmeye çalışılıyor. Proje ile tiftik miktarı ve kalitesinin, et, süt ve döl verimlerinin yükseltilmesi, damızlık ihtiyacının karşılanması ile yetiştiricilere hayvan ıslahının öğretilmesi amaçlanıyor. (Hürriyet)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Artvin’de yayla göçü başladı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Koyunların peşinde antrenman…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Virajı alamadı, koyunlar telef oldu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.