Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Antepli yetiştiricilere 2 müjde birden!

Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi tarafından ilçedeki çiftçilere düzenlenen törenle gübre ve tohum dağıtımı yapıldı.

Gaziantep Valiliği, Şahinbey Kaymakamlığı, Şahinbey Belediyesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında çiftçilere dağıtılmak için 2 bin 850 ton arpa-buğday, mercimek tohumu ve 3 bin ton gübre dağıtımı için protokol imzalanmıştı.

İmzalanan protokolün ardından Şahinbey ilçesindeki çiftçilere gübre ve tohum dağıtımı yapılmaya başlandı.

Şahinbey Belediyesi tarafından çiftçilere yapılan arpa, buğday, mercimek tohumu başta olmak üzere gübre, yem, fide ve küçükbaş ile büyükbaş hayvan desteği ile artık şehirden köye göç başladı.

Şahinbey Belediyesi 5 yılda çiftçilere binlerce tırlık tohum, fide, gübre, yem ve canlı hayvan desteği verirken bugüne kadar vermiş olduğu desteği bu yılda devam ettiriyor. Bugüne kadar çiftçilere verilen desteğin 250 milyon TL’yi geçtiği belirtildi.

İlçenin kırsal Kapcağız Mahallesinde gübre ve tohum dağıtımı töreninde konuşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, üretimin artması için çiftçilere önemli destekler sağladıklarını ve bu desteklerini arttırarak sürdürmeye devam ettiklerini söyledi.

Daha önce çiftçilere 13 bin 110 ton arpa, buğday ve mercimek, 10 bin 70 ton gübre ve 24 bin 285 ton yem olmak üzere 750 bin adet zeytin, 150 bin adet fıstık fidanı, 12 milyon sebze-meyve fidesi desteği verdiklerini belirten Tahmazoğlu, 283 aileye 3 bin 656 adet küçükbaş ve büyükbaş hayvanın yanı sıra birer ton yem desteğinde bulunduklarını hatırlattı.

Çiftçilere şimdiye kadar binlerce tır destek sağladıklarını ifade eden Tahmazoğlu, çiftçilere destek olmaya devam edeceklerini belirtti.

“Çiftçiye her konuda destek verildi”

Şahinbey Belediyesi olarak 5 yıldır çiftçilere destek olmaya devam ettiklerini belirten Tahmazoğlu, “Çiftçimizin özellikle buğday, arpa, mercimek gibi tohum ihtiyaçlarına destek olmak amacıyla Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden almış olduğumuz tohumları uygun fiyatla toplu bir şekilde alarak ve maliyetin yüzde 50’sini de Şahinbey Belediyesi olarak karşılayıp çiftçilerimizin köylerine kadar tohumlarını getiriyoruz. Bu yıl ki dağıtımımıza yine Kapcağız Mahallemizde başladık. Çiftçilerimize dağıtmak üzere tırlar dolusu tohum ve gübreyi ayaklarına getirdik. 5 yıldır çiftçilerimize vermiş olduğumuz tohum desteklerinin yanı sıra gübre, yem, arılı kovan, canlı hayvan desteğinde bulunduk ve desteklere devam ediyoruz.” dedi.

“Çiftçimiz kazandıkça ülkemiz kazanıyor”

Kırsal mahallere binlerce kilometre arazi yolu yaptıklarını belirten Tahmazoğlu, “Meralarımızı gübreleyerek ve su kuyuları açarak çiftçilerimize her türlü anlamda desteklerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Şuana kadar çiftçilerimize yönelik vermiş olduğumuz destek 250 milyon TL’yi aştı. Çiftçilerimize helali hoş olsun. Çiftçimiz kazandıkça ülkemiz kazanıyor. Şahinbey ilçemizde çiftçilere yönelik desteklerimize başlamadan önce ekili alan 80 bin dekar iken desteklerimizin ardından ilçemizde şu anda ekili alan 320 bin dekara çıktı. Yani ekili alan da yüzde 300’ün üzerinde artış yaşandı ve ekili alan 4 katına çıktı. Yine desteklerimiz sayesinde ilçemizdeki çiftçi sayımız 4 bin kişiden 6 bin 600 kişiye çıktı. Artık şehirden köye dönüşler başladı. Bu desteklerle hem çiftçimiz kazanıyor hem de ülkemiz kazanıyor. İnşallah bu desteklerle çiftçimize kazandırmaya ve ülkemize kazandırmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Şahinbey Belediyesi’nin dağıtmış olduğu arpa, buğday, mercimek ve gübre dağıtımından faydalanan çiftçiler, “Şahinbey Belediye Başkanımız yıllardır bize arpa, buğday, mercimek tohumu, gübre, fide, fidan ve hayvan yemi dağıtıyor. Girdi fiyatlarının yükseldiği şu günlerde Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu bizlere destek olarak ekemediğimiz alanları ekmemizi sağladı. Kadastro yollarımızı açarak tarlalarımıza gidiş gelişimizi kolaylaştırdı. Canlı hayvan dağıtıp meralarımıza su kuyusu açtı. Daha ne isteye biliriz Allah kendisinden razı olsun.” diye konuştular.

Gaziantep’te hayvanlar için gölet yapılacak
Gaziantep’te hayvanların su ihtiyacının karşılanması için mera alanlarına açılan su kuyularının yanı sıra gölet yapımı için de çalışmalara başlandı.
Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, kar ve yağmur sularının boşa gitmeyip tarım ile hayvancılıkta kullanılması için mera alanlarına açmaya başladığı göletlerle kuraklık riskinin yaşandığı bugünlerde tarıma ve meralarda otlayan hayvanların içme suyuna katkı sunacak.

Küçükbaş hayvanların su ihtiyaçlarını karşılamak üzere “Hayvan İçme Suyu Gölet Projesi”ni devreye koyan Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, kentin bazı köylerindeki mera alanlarına gölet için çalışmalara başladı.

Çalışmalar kapsamında ilk etapta Yavuzeli ilçesinin Yeniyurt ve Höcüklü köyleri ile Şehitkamil ilçesinin Köksalan köyünde birer adet olmak üzere 3 adet gölet yapımının yanı sıra Karakesek köyü Köreller mezrasında ise mevcut göletin temizlenmesinin yapımına başlandı.

Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, çalışmalarına başlanan göletler ile kentteki binlerce hayvanın içme suyu ihtiyacının karşılanacağı proje ile ilgili bilgi verdi.

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği olarak üyelerine ait hayvanların su ihtiyacını karşılamak için meralarda gölet yapımına başladıklarını belirten Türkman, “Bu kapsamda ilk etapta Yavuzeli ilçemize bağlı Yeniyurt ve Höcüklü köyleri ile Şehitkamil ilçemize bağlı Köksalan köyünde birer adet olmak üzere 3 adet gölet yapımı, yine Karakesek köyü Köreller mezrasında ise mevcut göletin temizlenmesinin yapımına başladık.” dedi.

Göletlerle hayvanların içme suyu sıkıntısını gidereceklerini belirten Türkman, “Bölgemiz sıcak ve kurak bir bölge olduğundan üyelerimiz meralarda hayvanların su ihtiyacını karşılamak için bazı bölgelerde tankerler ile su taşıyıp hayvanların su ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorlardı. İlimizde mevcut su sorununun çözümü için Gaziantep Valiliğimizin, Gaziantep Büyükşehir Belediyemizin, Şahinbey Belediyemizin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, Tarım ve Orman Bakanlığının, GAP İdaresinin destekleri ile meralarda 43 adet güneş paneli ile çalışan su kuyusu ve suluk sistemi yapılmıştı. Geçen günlerde Şehitkamil ilçemize bağlı Ülkerli köyünde tüm masrafı birliğimiz tarafından karşılanarak yapılıp üyelerimizin hizmetine sunulan güneş paneli ile çalışan su kuyusu ve suluk sistemi ile ilimizde meralarda mevcut su kuyusu sayısı 44 oldu.” ifadelerini kullandı.

Türkman, su problemi olan ve su kuyusu yapamadıkları bölgelerde ise birliğin imkanları ölçüsünde gölet yapmaya çalıştıklarını bildirerek, “Yapımına başladığımız 3 göleti inşallah bu ayın sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. İnşallah bu yıl bol yağışlı bir yıl olur. İnşallah hem göletler su dolar hem de meralarda yaylım çok olur. Emeği geçen herkese teşekkür ederim, üyelerimize hayırlı olsun.” diye konuştu. (Gazianteptime)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Aracıyı ortadan kaldırdılar, ayda 5 ton et satıyorlar

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(19 Mayıs 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Çoban keşfetti, herkes oraya koştu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar