Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Avrupa, orman yangınlarına karşı “keçiler”i devreye soktu

İspanya’nın Barcelona kentinde orman yangınlarının yayılımına engel olmak için riskli bölgelerde keçi ve koyunların kuru otları yemesi ve böylelikle yangının yayılması engellenmiş olacak.

Yaz mevsimin gelmesiyle birlikte sıcaklar yalnızca yurtta değil tüm dünyada etkiisni şiddetli bir şekilde hissettiriyor. Aşırı sıcaklar bazen yangınlara neden olabiliyor. Avrupa, aşırı sıcaklıklarla birlikte orman yangınlarıyla da mücadele ediyor. Öyle ki bu yangınlar İspanya’da yangınlara “keçili” bir çözüm üretilmesine neden oldu.

İspanya’nın Barcelona şehrinde yangınlarla mücadele için eski bir yöntem yeniden yürürlüğe sokulması kararlaştırıldı. 290 keçi ve koyundan oluşan dört ayaklı birliğin tek görevi, yiyebilecekleri kadar ot yemek.

Hayvanların, orman yangınına müsait bölgelerde, alevlerin yükselmesine neden olan kuru bitki örtüsünü ortadan kaldırması planlanıyor. Pilot proje, Barcelona’daki Collserola Park’taki 8 bin hektarlık alanda, nisan ayında başlatılmıştı.

BENZER UYGULAMALAR
İspanya’daki bu girişim, geçen yıl 850 bin hektarlık alanın kül olduğu ABD’nin California eyaletinde de etki oluşturdu. Çok sayıda şirket, planlı keçi otlatma için anlaşma imzaladı. Kuzey Portekiz’de nesli tükenmekte olan Garrano atları; Kanada’da ise inekler benzer şekilde kullanılıyor. (Türkiye)

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar