Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Bakan Pakdemirli: “141 bin küçükbaş hayvan ihracatı yapıldı”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020’nin ilk 11 ayında kontrollü olarak izin verilen 141 bin küçükbaş hayvan ihracatının yapıldığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Müşavirleri ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Tanışma ve İstişare Toplantısı’nda ülkemiz tarımının mevcut durumu ve ihracat politikaları, hedeflerine dair açıklamalarda bulundu. Hayvan ve hayvansal ürüne dair rakamları paylaşan Pakdemirli, “Canlı hayvan ve hayvansal ürün dış ticaretinde 2019 yılında 585 Milyon Dolar, 2020 yılının ilk 11 ayında ise 712,2 Milyon Dolar dış ticaret fazlası verdik. 2020 yılının ilk 11 ayında kontrollü olarak izin verilen 141 bin küçükbaş hayvan ihracatı ile ekonomimize 26 Milyon Dolar katkı sağladık” dedi.

BÜYÜKBAŞ HAYVAN İHRACATINDAN VAZGEÇİLDİ
Diğer yandan karkas kesim fiyatlarının besicinin üretim maliyetini karşılayacak seviyeye çıkmaması ve et tüketiminin düşük olmasından dolayı sınırlı bir şekilde büyükbaş hayvan ihtacatı da gündeme gelmişti. Türkiye’nin komşu ülkelere yapacağı kasaplık hayvan ihracatı ile iç piyasada karkas kesim fiyatlarının üreticinin lehine artıracağı için ilk başlarda sıcak bakılıyordu. Ancak ihracat rakamlarının iç piyasa fiyatlarına yakın olması, yapılacak bu ihracatın gündemden düşmesine neden oldu. (TARIMDANHABER)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Katliam gibi traktör kazası! 4 ölü, 18 yaralı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Bakan Pakdemirli’den “Çiftçiler Günü” Mesajı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Bakanın hediye ettiği koyunları iki katına çıkardı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar