Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Bakan Pakdemirli: “Tarımsal hasıla arttı”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle, “tarım ve ormanın” tek bir bakanlık çatısı altında toplandığını hatırlatan Bakan Bekir Pakdemirli, “Bu sayede alınan hızlı kararlarla 2018 yılını yüzde 2,1 ve 2019 yılını ise yüzde 3,7 büyüyerek tamamladık. 2020 yılının ilk çeyreğinde ise sektörümüz, yüzde 2,6 ve ikinci çeyreğinde de yüzde 4 ile ilk altı ayda ortalama yüzde 3,5 büyüdü.” bilgisini paylaştı.

2002 yılında 37 milyar lira olan tarımsal hasılayı 277,5 milyar liraya çıkardıklarını aktaran Pakdemirli, son iki yılda ise hasılanın toplamda yüzde 47 arttığını bildirdi. Bu yıl hayata geçirdikleri Dijital Tarım Pazarı’nın (DİTAP) yaklaşık 150 milyon liralık işlem hacmine ulaştığını ve sistemde 105 binin üzerinde kayıtlı alıcı ve satıcının bulunduğunu ifade eden Pakdemirli, sistemin yaygınlaşması için taşra teşkilatına önemli görevler düştüğünü kaydetti.

İsraf konusuna da değinen Pakdemirli, Türkiye’de her yıl 18,8 milyon ton gıdanın çöpe gittiğini vurgulayarak, bunun önüne geçmek için “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık” kampanyasını başlattıklarını anımsattı. Pakdemirli, “Eğer, toplumsal farkındalık meydana getirebilir, yüzde 2’lik bir tasarruf sağlayabilirsek, 10 milyar liramızı çöpe atmamış oluruz. Bu rakam, 360 bin ailenin yıllık asgari geçimi demektir” değerlendirmesinde bulundu. Pakdemirli, bu kapsamda “Söz Ver, Rekor Gelsin” sloganıyla hayata geçirdikleri kampanyayla şu ana kadar 700 bin vatandaşın gıdasını koruyacağına dair söz verdiğini aktardı. (NTV)

Yetiştiriciler, kurtlarla baş edemiyor!

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Yetiştiricilere canlı hayvan ve yem desteği

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Genç çoban, kaldığı çadırda ölü bulundu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Koyun başında yüksek lisans!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Bu kaçıncı traktör? Kaçıncı kaza!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar