Bizimle İletişime Geçin

Birlikler

Başkan Çelik’ten üreticilere “Dijital Tarım Pazarı” önerisi

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin Dijital Tarım Pazarı’na girmesini belirterek, “Aracıların ortadan kaldırılmasıyla üretici hak ettiği değerden hayvanı ya da etini satacak, daha da önemlisi tüketicilerimiz de fahiş fiyatlardan kırmızı et tüketmemiş olacak” dedi.

Türkiye’de tarım ve hayvancılığın en önemli sorunlarından birinin pazarlama olduğunu ifade eden Çelik, çiftçi ve yetiştiricilerin binbir emekle üretim yaptığını ancak ürünlerini değerinden satamadığını söyledi. Çelik, DİTAP’ın üreticinin daha fazla gelir elde etmesi ve tüketicinin de tarımsal ürünlere daha ucuza ulaşmasını sağlayacağını dile getirerek, sözleşmeli üretim modeline dayanan DİTAP’ın üreticiye birçok avantaj sağlayacağını, çiftçilerin ürünlerine rahatlıkla pazar bulabileceğini anlattı. Çelik, DİTAP’la üreticiden çok aracıların kazandığı sistemin de bertaraf edileceğine dikkati çekerek, yeni olan sistemin zamanla daha geniş üretici kitlesine yayılacağını belirtti.

Küçükbaş hayvancılık açısından üreticilerin karkas et satışı için sisteme giriş yapabildiğini dile getiren Çelik, canlı küçükbaş için de çalışmaların yoğunlaştırıldığını ifade etti. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Küçükbaş hayvancılık sektörü olarak en büyük beklentimiz, ülkemiz genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan tüm üyelerimizin sisteme dahil olmasıdır. Aracıların ortadan kaldırılmasıyla üretici hak ettiği değerden hayvanı ya da etini satacak, daha da önemlisi tüketicilerimiz de fahiş fiyatlardan kırmızı et tüketmemiş olacak. Bu durum küçükbaş hayvan, süt ve diğer ürünler için de geçerli olacaktır. Üreticilerimiz ile tüketiciler DİTAP sistemine dahil olsun. Birileri haksız kazanç sağlamasın. Sonuç olarak üretici de tüketici de kazansın.”

Yetiştiricilerin sisteme adapte olmasıyla pazara yönelik eğilimin daha da artacağını vurgulayan Çelik, “Küçük ölçekli işletmelerimizin bu sisteme dahil olmak suretiyle gelirlerini artırması temel beklentimizdir” dedi. (Aydınlık)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birlikler

Başkan Çelik’ten Ramazan mesajı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Koyun yıkama makinaları yaygınlaşıyor…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Kırklareli’nde koyun ve keçi sütü fiyatları belirleniyor

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.