Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Başkan Çoban: “Desteklemeler yetersiz”

Sivas’ın Kangal ilçesi Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, “Destek verilmeyen yem ve bitki koruma ürünlerine destek getirilmeli, tarımsal sulamada kullanılan elektrikte vergi ve fonlar kaldırılmalı fiyatta düşüş sağlanmalıdır. Devlet bu duruma acilen önlem almalıdır. Üretim durursa yeni krizler baş gösterecektir” dedi.

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, yem, ilaç, gübre ve tohum fiyatlarındaki artışlar hakkında açıklamalarda bulundu. Devlet desteklerinin yetersiz kaldığına dikkat çeken Başkan Çoban, “Üreticilerimiz devlet desteklerinin 2 katına çıkarılmasını bekliyor, aksi halde ne üretici kalacak ne de köylerimizde yaşayan kimse. Çiftçilerimiz için mazot, gübre ve yem fiyatlarına devletimiz müdahale etmeli. Bu kalemlerde desteklemelerin de artırılması gerekiyor” dedi.

Başkan Çoban, “Her geçen gün artan yem, tohum, mazot, elektrik fiyatları artışları çiftçilerimizi zor durumda bırakmıştır. Pandemi ile beraber daha da zor günler geçiren çiftçimiz girdi fiyatlarına yetişememektedir. Verilen destekler yetersiz kalırken, mazot ve gübre desteklemelerinde ödemelerin 2 katına çıkarılması en büyük arzumuzdur. TÜİK rakamlarına göre en fazla artışlar geçen yıla oranla hayvan yemi, tohum ve dikim materyali alt gruplarında gerçekleşmiştir. Çiftçilerimiz girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı kazanç elde edemedikleri için bu işi yapmaktan vazgeçmeye başlamışlardır. Çiftçilerimiz desteklenmediği takdirde üretim duracaktır. Bu da ülkemizde yeni bir ekonomik krizin yaşanmasına sebep olacaktır. Tohum, yem ve gübre fiyatlarındaki artışlar durdurulmalıdır yahut devlet destekleri yükseltmelidir. Destek verilmeyen yem ve bitki koruma ürünlerine (ilaç) destek getirilmeli, tarımsal sulamada kullanılan elektrikte vergi ve fonlar kaldırılmalı fiyatta düşüş sağlanmalıdır. Devlet bu duruma acilen önlem almalıdır. Üretim durursa yeni krizler baş gösterecektir” ifadelerini kullandı.

Besicilerin de zor günlerden geçtiğini dile getiren Başkan Çoban, “Besicilerimiz önceden pazarlara belli hayvanları götürüyordu satmak için. Şimdi buzağıları, inekleri komple satmaya götürüyorlar. Alıcı var mı? Alıcı da yok. Besicilerimize de ciddi destekleme yapılması gerekiyor. Aksi takdirde halkımız kırmızı et alamayacak hale gelecektir. Kırmız et fiyatları artacak, piyasada kırmızı et sıkıntısı başlayacaktır. Tüm bu konularda başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım Bakanımız olmak üzere tüm yetkililerden destek bekliyoruz” diye konuştu. (Milliyet)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

“Küçükbaş Tarım OSB kurmamız lazım”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Çobanlar arası silahlı kavga!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

“Piyasada et ve süt sıkıntısı olacak!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar