Başkan Günday’dan yetiştiricilere destek talebi

Edirne İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Günday, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine göre daha fazla olduğunu dile getirirken, bu sayının azalmaması için özellikle aile şirketlerinin mutlaka desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Günday, gerek küçükbaş, gerekse küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde maliyetlerin bir hayli fazla olduğunu belirterek, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde fiyatların ise yaklaşık 3 yıldır aynı oranda seyrettiğini ifade etti.
“MAL PARA YAPMIYOR AMA TÜKETİCİ UCUZA YEMİYOR”
Hayvan yetiştiricileri ile kasaptaki etin fiyatı arasında büyük bir fark olduğundan yakınan Şenol Günday, “Kuzu kesimlerinde fiyatlar 3 yıldır 21 ile 22 TL arasında. Bu anlamda, fiyatlardaki dalgalanma, aradaki 1 TL’dir. Maliyetlerin zorladığı yetiştiriciye, dün yapılan elektrik zammı ile bir yeni bir yük eklenmiş oldu. Şimdi yeme de %10-20 fark gelecek. Talep yok diye baskül fiyatları düşüyor. Fakat kasapta fiyatlar düşmüyor. Mal para yapmıyor ama tüketici ucuza yemiyor. Girdi maliyetlerinin yükselmesi her yere etki ediyor. Burada sadece üretici yükselişten nasibini alamıyor. Bizim yetiştirdiğimiz hayvanın girdileri arttığı gibi, fiyatta o şekilde artmış olsa, hiç kimse sıkıntı yaşamayacak ve üretici mağdur olmayacak.” dedi.
“GİRDİLER HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”
Ülke genelindeki küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine göre arttığını, ancak bu oranın, belirtilen oranlar kadar yüksek olmadığı yönünde düşündükleri olduğunu belirten Günday, “Ülke genelindeki sayılarda, küçükbaşta bir tık artış gözüküyor. Büyükbaşta üretimden çekilmeler oluyor. Ellerindeki hayvanları satabilseler, belki bırakacaklar ancak satamayınca devam etmek durumunda kalıyorlar. Öte yandan, küçükbaşın, büyükbaşa göre bir tek avantajı mera bakımından daha fazla faydalanmasıdır. Böylece küçükbaşta maliyet biraz daha aşağıya düşebiliyor. Büyükbaşta maliyet düşürülemediği için sıkıntı oluyor. Girdiler her geçen gün artıyor. Bu anlamda üreticiler bir şekilde desteklenmeli. Özellikle aile işletmelerinin de desteklenmesi lazım. Hayvan yetiştiriciliğinin genellikle aile şirketleri tarafından yapıldığı biliniyor. Dolayısıyla aile işletmeleri bu işi terk ederse, kesinlikle hayvancılık olmaz. Köyü terk etmeyip birlikte mücadele edenler onlar. Yeni nesilde bu işten kaçıyor.” diye konuştu. (MEDYAKESAN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir