Bizimle İletişime Geçin

Birlikler

Başkan Kılınç: “Destek yeterli olmadığı için süt üretimi düştü!”

Ankara İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, Ankara tiftik keçisi yününden elde edilen “sof” kumaşın yurt dışına ihraç edildiğini bildirerek, “Tiftik Türkiye’ye ilk döviz kazandıran kalem” dedi. Kılınç, üreticinin sorununa da değinerek, yeterli destek verilmediği için süt üretiminin üçte bir oranında düştüğüne dikkat çekti.

Ankara’nın Sincan ilçesinde tiftik keçisi üreticiliği yapan Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, tiftik kılının Türkiye’nin ihraç kalemlerinden biri olduğunu belirterek, “Tiftik Türkiye’ye ilk döviz kazandıran kalem” dedi. Kılınç, tiftik kılından üretilen sof kumaşın İngiltere’ye ihraç edildiği bilgisini paylaşarak, şunları söyledi:

“Tiftik keçisinin tiftiğinden bir de yavrusundan gelir elde ediyoruz. Tiftik keçisinin tiftiğini kendimiz birlik olarak alıyoruz. Tiftik alan kurumlara devletin kilogram başına 30 lira, sözleşme yaparsa 40 lira desteği var… Ankara’yı Ankara yapan aslında softan kaynaklı ticaret merkezi olmasıdır. Bu ihraç ürünü Türkiye’ye en önemli döviz girdilerden birisidir. Bir de Ankara simgesidir, dünya turizminde de etkindir. O yüzden özel bir yere sahip olmalı diye hep iddia ediyoruz. Bakanlıkta bunun yeni yeni farkında ve ciddi anlamda bütçe ayırmaya çalışıyor. Güzel desteklemeler de sağlıyor. O yüzden ben de Ankara tiftik keçisinin sayısını arttırmaya çalışıyorum.”

Kılınç, süte verilen desteğin yetersiz olması nedeniyle üreticinin üretimden çekildiğini ifade ederek, “Biz ilk yıl 28 ton günlük süt topluyorduk. Geçen yıl 24’e indi. Bu sene 18 ton günlük süt topluyoruz. Böyle düşüş yaşıyoruz” dedi.

“10 KURUŞLUK SÜT DESTEĞİ GERÇEK DEĞİL”

Yağ oranına göre ’10 kuruşluk’ süt zammının gerçeği yansıtmadığını köylünün beklenen yağ oranını elde edemeyeceğini söyleyen Kılınç, “10 kuruş zam gelmedi. Bunu da söyleyelim. ‘Yağ oranı yüksek olana 10 kuruş verilsin’ dendi. Yani o yağ oranının normal toplama sütü köylünün sütü değil yani. Çiftliklerde biraz daha yağ oranını yükseltecek besleme şeklini yapacak yetiştiriciye bir ek primdir o” diye konuştu.

“YERİNDE DESTEKLEMELERLE TÜKETİCİYE UCUZ ÜRÜN SAĞLARSINIZ”

Girdi maliyetlerinin hem üreticinin hem de tüketicinin önünde engel olduğunu üreticiyi desteklemelerle bunun çözülebileceğini ifade eden Kılınç şunları söyledi:

“Ben de arpadan kazanmak istiyorum, arpanın pahalı gitmesini istiyorum. E bir taraftan hayvancı da arpayı ucuza almak istiyor. Arpayı ucuza sattığınızda bu defa da arpa üreticisini çökertiyorsunuz. Destekle besleyeceksiniz. Dünyanın her yerinde tarım desteklenerek tüketiciye avantaj sağlanıyor aslında. Bire üç oranında. Patates tarlada 50 kuruştan alınınca tüketici 1’e 3 oranında bir buçuk liradan alır. Siz 0,5 lira destek verdiğinizde 1,5 lira tüketiciye ucuz ürün sağlıyorsunuz. Yani yerinde desteklerseniz markete gelecek fiyatta daha karlı olursunuz. Bu altın oranı bir mekanizmaya bağlayamadık.”

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN YETİŞTİRİCİLERE HİBELİK TİFTİK KEÇİSİ

Başkan Kılınç, Ankara Büyükşehir Belediyesiyle birlik olarak sözleşme yaptıklarını, belediyenin erkek tiftik keçisini kendilerinden alarak yüzde 75 hibe desteğiyle çiftçilere dağıtacağını söyledi. (Haberinnabzı)

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birlikler

Kütahya Birlik’ten yangın bölgesine yardım kampanyası

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Kurban’da vatandaş küçükbaş tercih etti

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Başkan Kılınç: “Kurban satışlarında artış var ama…”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar