Bizimle İletişime Geçin

Birlikler

Başkan Kılınç’tan Vekil Kaya’ya tiftik raporu

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’ya sorunlarını anlatan Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, Ankara’nın simgesi olan tiftik keçisine yeterli desteğin verilmediğini belirterek, “Eskiden 5 liraya satılırken Bakanlık 20 lira destek verirdi. Şu anda 50 liraya tiftik satılıyor. Destek 30 lira” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülürken Ankara’da yetiştirilen tiftik keçilerini gündeme getiren Yıldırım Kaya, sorunu yerinde inceledi.

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç’tan tiftik keçisinin sorunları hakkında bilgi alan Kaya, tiftik keçisinin Ankara’nın sembolü olduğuna dikkat çekti. Kılınç, “Eskiden 5 liraya satılırken Bakanlık 20 lira destek verirdi. Şu anda 50 liraya tiftik satılıyor. Destek 30 lira. Oransal baktığınızda muazzam altta kalıyor” dedi.

Kılınç, çobanların tamamımın yabancı olduğunu belirterek, “Zaten orta Anadolu, batı ve burada çobanların tamamı, yüzde 99’u yabancı çoban” diye bilgi verdi.

Kaya, Kılınç’tan ekilen ürünler hakkında da bilgi aldı. Kılınç, Polatlı’daki arazisinde yılda iki ürün almayı başardığını aktararak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “Çiftçiler zarar etmiyor” sözlerini hatırlattı.

Kılınç, “Bu sene içerideyiz. 500 bin lira masraf yaptık, 700 bin liralık ürün sattık diyelim. 200 bin lira cepte duruyor değil mi? Döndük yeniden ekeceğiz, 900 bin lira lazım. O yüzden içerideyiz, ekemiyoruz” diye konuştu.

Kılınç, geçen yıl 3 bin 200 lira olan gübre fiyatının 6 bin 500 liraya kadar çıktığına dikkat çekerek, desteklemenin geç yapıldığını “Bu yıl yaklaşık 400 bin lira elektrik parası ödedim. Bakanlık destek veriyor, tamam ama elektriği yüzde 50 verse sulamada 200 bin lira bana peşin vermiş olacak. Desteği ben kışın alacağım” diye açıkladı.

Kılınç, Bakanlığın ihtiyaç olan ürünlere yönlendirme yapmadığını belirterek, “Ürün biçildi, daha yeni desteği açıklanıyor. Geriden geliyoruz” diye eleştiride bulundu.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birlikler

Çanakkale Birlik’ten üyelere müjde!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

“Küçükbaş hayvancılık sektörü zarar ediyor”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

En güzel honamlı ve merinos seçildi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar