Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Bayraktar’dan süt ve yem çıkışı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, haziran ayında üretici ile market arasındaki fiyat farklılıklarını, haziran ayı girdi fiyatlarını ve süt sektöründe yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

SÜT SEKTÖRÜ
Ulusal Süt Konseyi (USK)’nin çiğ süt tavsiye satış fiyatını brüt 7,50 TL/litre olarak belirlediğini hatırlatan Bayraktar, “Bugün itibariyle üreticinin eline kesintiler çıktıktan sonra net olarak ortalama 7 lira geçiyor. Bazı yerlerde bu fiyatın da altına çiğ süt satılıyor. Üreticilerimiz zamlı süt fiyatı daha eline geçmeden, yeme gelen zamlarla hayal kırıklığını yaşadı. Bir kilo yemin fiyatı bazı yerlerde 8 liraya kadar dayandı. Parite ise 1 buçuğun çok altında seyrediyor” dedi.

Fiyatların damızlık kesimleri durduramadığını ifade eden Bayraktar şöyle devam etti: “Üreticilerimiz artık ne önünü görebiliyor ne de geleceğini planlayabiliyor. Eskiden kırsalda üretimden kopan insanlar şehirlere göç eder, kendisine orada hayat kurmaya çalışırdı. Artık oralarda da hayat çok pahalı. İnsanların bu hayat pahalılığında yerinde kalmaktan, üretmekten başka çareleri de yok. Yetkililerden bu sorunu nasıl çözeceklerine yönelik stratejik, somut adımlar bekliyoruz. Bu ülkeye yapılacak en öncelikli ve büyük yatırım, daha çok kaynağın bu alana aktarılmasıdır.”

YEM FİYATLARI KONTROL ALTINA ALINMALI
Yem fiyat artışlarını kontrol altına alma çağrısı yapan Bayraktar, “Ya çiğ süt fiyatında artış sağlayalım, ya da yem fiyatlarını indirecek tedbirler alalım. Pariteyi 1 buçuk bandına oturtalım. Diğer maliyet artışlarını durduracak tedbirleri hayata geçirelim. Süt teşvik primini 1 lira seviyelerine çıkaralım. Üreticiye sürdürülebilir, istikrarlı bir gelir elde etmesini sağlayacak piyasa oluşturalım. Tüketiciye de uygun fiyattan hayvansal ürün alabilme imkânı sağlayalım” dedi. (Aydınlık)

Güncel

Mersin Birlik, proje teknik elemanı alacak

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Destekleme başvuru süreleri UZATILDI!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Bir batında doğan 7 kuzu ve anneleri telef oldu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar