Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Berivanlar, süt sağmak için kilometrelerce yol yürüyorlar

Doğu bölgesinde ‘berivan’ olarak adlandırılan süt sağan kadınlar, küçükbaş hayvanlarını sağmak için her gün kilometrelerce yol yürüyerek, yüksek rakımlı dağlara çıkıyor.

Doğu bölgesinde ‘berivan’ olarak adlandırılan süt sağan kadınlar, küçükbaş hayvanlarını sağmak için her gün kilometrelerce yol yürüyerek, yüksek rakımlı dağlara çıkıyor. Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde berivanlar (süt sağan kadın), sabahın ilk ışıklarıyla birlikte zorlu mesailerine başlıyor. Süt sağmak için patika yolları, vadileri, dik tepeleri ve ormanları aşarak koyun sürülerinin bulunduğu bölgeye ulaşan berivanlar, zorlu yolculuklarını keyifli hale getirmek için zaman zaman dinlendikleri yerlerde halay çekiyor.

SAĞDIKLARI SÜTTEN ÜRETİM YAPIYORLAR
Berivanlar, sağdıkları koyun ve keçilerden elde ettikleri sütü, büyük kazanlarda kaynatarak peynir, yoğurt ve tereyağı yapıyor. GÜNDE 2 KEZ 20 KİLOMETRE YOL YÜRÜYORLAR Her gün zorlu yolculuğa çıkan Berivanlardan Gül Can Durmaz, günde iki kez hayvanları sığmak için yaklaşık 20 kilometre yol yürüdüklerini söyledi. (Sehrivan)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Artvin’de yayla göçü başladı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Koyunların peşinde antrenman…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Virajı alamadı, koyunlar telef oldu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.