Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Besiciler Küçükbaş Hayvanlarını Köylere Ulaştırıyor!

Muş’ta besiciler, yüksek kesimlerdeki ağıllarda bulunan küçükbaş hayvanlarını zorlu bir yolculuğun ardından kış mevsimini geçirecekleri köylere ulaştırmak için çabalıyorlar.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde besiciler, olumsuz hava koşullarından hayvanlarının etkilenmemesi için yüksek kesimlerdeki ağıllardan köylere zorlu bir yolculuk gerçekleştirmek zorunda kalmakta.

Muş’a 46 kilometre uzaklığındaki 96 haneli Yukarı Yongalı köyündeki besiciler, yüksek kesimlerde bulunan ağıllardaki küçükbaş hayvanlarını sürüler halinde yerleşim yerine ulaştırmaya çalışıyorlar.

Kar kalınlığının bazı bölgelerde bir metreyi bulduğu alanlardan indirilen koyun sürüleri, beyaz örtü üstünde görülmeye değer bir görsellik sunmakta.

7 kilometre uzaklıktaki ağıldan yaklaşık 3 saatte yerleşim yerine ulaşan besiciler, zorlu yolculuk esnasında olası kurt saldırılarına karşı da tedbirler alıyorlar. Besiciler ve beraberindeki çobanlar, sürüye eşlik eden sadık köpekleri ve av tüfekleriyle kurtlara karşı önlem almakta.

Besicilerden Hüseyin Omur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dağlık bölgedeki yerleşim yerlerinde kar ve tipinin daha fazla etkili olduğunu anlattı.

Hayvanları kar yağışı öncesine kadar meralarda otlattıklarını belirten Omur, “Ağıllarda yem bittikten sonra zorunlu olarak köyümüze geldik. Bundan sonra bahara kadar hayvanlara köyde yem vereceğiz. Havalar ısınınca tekrar çıkacağız.” dedi.

Köyün geçim kaynağının hayvancılık olduğunu söyleyen Omur, “Kış aylarında yoğun kar ve fırtına nedeniyle köyümüzde adeta kar hapsi yaşıyoruz. Hayvanlarımızı köyümüzden yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta kom dediğimiz ağıllardan köye getirdik. Bugüne kadar orada ot verdik. 250 koyunumuzu köye yaklaşık 3 saat süren zorlu bir yolculuk sonucu ulaştırdık.” sözlerini söyledi.

Zorlu yolculuk sırasında kurt saldırısına uğramamak için köpeklerin de sürüye eşlik ettiğini anlatan Omur, “Koyunları getirirken sürüye 3-4 köpek eşlik ediyor. Ayrıca mutlaka 4 çoban birlikte olmamız lazım. Aksi halde kurtlar sık sık saldırıyor.” ifade etti.

 

 

Kaynak: Haber 46

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Hayvan otlatma kavgasında kan aktı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Üreticiye icra şoku!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Sürüsüne TIR çarpan yetiştiricinin bayramı zehir oldu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar