Bir Yetiştiricinin Kredi Yolculuğu

Hemen her bankanın kredi sağlamak için başlıca gözettiği faktör; vermiş olduğu kredinin yasal faizi ile birlikte zamanında ödenmesidir. Zamanında ödenmeme riskine karşı aldığı tedbir ise alacağı çeşitli teminatlar ile kendini güvence altına almak istemektedir. Bu teminatların çeşitlenmesi ise kredi ihtiyacı ve bireysel ödeme gücü ile doğrudan ilişkilidir.

Günümüzde bankalar, üreticileri potansiyel risk unsuru olarak görmekte ve teminat alma konusunda aşırı talepler ortaya koymaktadır, bu durum yine bankalar özelinde değişiklik göstermekte.

Yetiştiricinin kredi yolculuğunda önüne çıkan başlıca engellerden bir diğeri ise kredi kayıt bürosu kısa adıyla KKB skoru. Özellikle tarım sektöründe dönemsel atılım göstermek isteyen bankaların yetiştiricilere sağladıkları kredilerde aylık ödeme seçenekleri ile üreticileri zor durumda bırakmak pahasına gerçekleştirmiş oldukları atılımlar neticesinde, genel olarak yetiştirici KKB’leri hayli yara almış durumda. Bankaların bu konuyla alakalı bilmeleri gereken ise üreticinin ödemelerinin dönemsel olarak gerçekleştirebildikleridir.

Kredi Kullanabilmek İçin Hangi Şartları Taşıyor Olmamız Gerekiyor?

  • Düzenli olarak banka çalışmamız olması gerekiyor. Özellikle kredi talep edeceğimiz banka ile para hareketlerimi devam ettirmek esas.
  • En az bir kredi kartına sahip olmamız gerekli. Daha önce kredi kullanmak avantaj ancak ödemelerimizi düzenli olarak gerçekleştirdiysek.
  • Ödeme moralitemiz iyi durumda ise başvuruya hazırız demektir. Şimdi hangi tür kredi kullanacağımıza karar vermeliyiz. İhtiyaç, hayvan, yem veya işletme kredisi. Tabi ki kredi çeşitleri ve talep edeceğimiz miktar, mevcut banka çalışmamız ve teminatlarımız ile doğrudan ilişkili bu yapacağımız seçim.
  • Banka ve seçilecek kredi çeşidi, kredi faiz oranlarını etkileyen yegâne faktörlerin başında geliyor ayrıca 12-24-36-48 ay hangi vade tarihini seçeceğimize portföyümüz ile karar verebiliriz. Burada unutmamamız gereken başlıca konu ise vade suresi arttıkça faiz oranının yükseleceği.
  • Kredi başvurusunda bulunan yetiştiricilerimiz ödeme takvimine çok dikkat etmeli, nitekim yapılan hayvancılık çeşidine göre seçilecek ödeme planları oldukça farklı takvimler gerektirmekte. Küçükbaş yetiştiricisi için kırkım zamanı ve kurban, arpa ve buğday üreticisi için harman zamanı ödeme zamanı açısından uygun örnekler arasındadır.

Tarım Kredi Kooperatifleri

Tarım Kredi Kooperatiflerinin temelleri 1863 yılında atılmıştır. 1935 yılında ise bugünkü adını almıştır. Kuruluş esası ise çiftçinin her durumda yanında yer alıp, üretimi desteklemesi üzerinedir. Gazi M. Kemal Atatürk; “Bende çiftçi olduğumdan biliyorum, makinesiz ziraat yapılmaz, el emeği güçtür, birleşiniz birlikte makine alınız.” Kastamonu’da yaptığı bu konuşma, kooperatifçiliğin ne denli gerekli olduğunun anlamlı bir özetidir.

Anadolu, elverişli arazi yapısı, bulunduğu coğrafya ve elverişli iklim şartlarıyla Dünya’nın en büyük tarım merkezleri arasında yer almaktadır. Milli ekonomimizin “ziraat” olduğu ise yine Atatürk’ün değerli sözleri arasında yer almaktadır ve bize yol gösterici niteliğindedir. 1937 yılında kurulan TİGEM, 1938 yılında kurulan TMO ve Ziraat Bankası tarım için bil fiil çalışmalarını yıllardan beri artırarak sürdürmektedir. Maalesef ülkemizin sahip olduğu kaynaklar göz önüne alındığında tarımsal üretim potansiyelinin oldukça gerisinde olduğu ise yadsınamaz bir gerçektir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir