Bizimle İletişime Geçin

Destekler

Birliklere Kredi, Yetiştiricilere Hibe Müjdesi!

Ayrıntılar haberimizde…

Yayınlanan yeni tebliğ ile damızlık istasyonu kurmak isteyen yetiştirici birliklerine kredi sağlayacağını açıkladı. Bu tebliğ ile birlikte, koç-teke deposu kurmak isteyen ancak ekonomik nedenlerle kuramayan birliklerin önü açılmış oldu.

Bu durumda koyun ve keçi yetiştiricileri birlikleri ıslah amaçlı işletme kurmak isterlerse(koç-teke deposu ve gerekli alet ekipman alımı için) kredi kullanabilecekler. Bu istasyonlardan damızlık koç-teke almak isteyen yetiştiricilere ise yüzde 50 hibe verilecek.

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım Ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği(Tebliğ No: 2020/4)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ(Tebliğ No: 2021/2), 26.03.2021 tarihli 31435 sayılı Remi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Yayınlanan tebliğde; “Islah Amaçlı Yetiştirici Birliklerinin de faiz indirimli yatırım ve işletme kredisinden yararlanabilecek olması” dikkat çekti.

YETİŞTİRİCİYE YARAYACAK
Resmi Gazete’de yayınlanan 20.03.2021 tarihli 31429 sayılı “Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımı ve Damızlık Koç-Teke Alımına İlişkin Uygulama Esasları” tebliğine göre; Damızlık Koç Teke istasyonu kurulmuş veya yatırımı devam eden işletmelerden(Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliklerine ait) koç ve teke alan yetiştiricilerin yüzde 50 hibeden yararlanabileceği yürürlüğe girmişti. Ardından dün yeni tebliğin yayınlanmasıyla birlik istasyonlarının krediden yararlanabilecek olması, istasyonların artmasının ve bu sayede yetiştiricilerin yüzde 50 hibeden daha çok yararlanabilmesinin önünü açacak.

HANGİ İLLER YARARLANACAK?
Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği(Tebliğ No: 2017/ 18) kapsamında koç teke istasyonu kurmaya hak kazanan iller; Kırklareli, Tekirdağ, Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Uşak, Afyonkarahisar, Antalya, Konya, Karaman, Mersin, Kırıkkale, Ordu, Sivas, Erzincan, Elazığ, Şanlıurfa, Erzurum, Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Çanakkale, Batman, Kahramanmaraş, Tokat, Manisa, Çorum, Muş, Burdur, Yozgat, Samsun, Adana, Isparta, Kırşehir, Kütahya, Nevşehir, Edirne, Artvin iken bugüne kadar sadece Çorum ve Konya illerinde bu kapsamda koç teke istasyonu kurulabilmiş, diğer iller ekonomik nedenlerle koç teke istasyonu projelerini hayata geçirememiş ya da yatırımları yarım kalmıştı.
T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği’nde yapılan bu değişik ile koç-teke istasyonlarının kurulmasında en önemli engel olan finans sorununa çözüm getirilmiş oldu.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destekler

Kaymakamdan yetiştiricilere destek

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

‘Aile Tipi Koyunculuk’ projesi hız kesmeden sürüyor

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

Üreticilere “yem tohumu” desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.