Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Böyle kurt saldırısı görülmedi!

Kurtlar Yazıhan’ın Alican Köyünde 200’den fazla koyun ve kuzuyu telef etti.

Alican Köyünün dağlarında yaşayan ve olumsuz hava koşulları nedeniyle yiyecek bulamayan kurtlar, meralarda barınan koyun sürülerine saldırdı.

Diyarbakırlı yetiştirici Nihat Öztürk’e ait yüzlerce koyun ve kuzunun barındığı ağıla saldıran kurtlar, 200’e yakın kuzuyu telef etti. Cumartesini Pazara bağlayan gece koyun sürüsünün barındığı meralara inen ve yetiştirici Öztürk’e ait 190 koyun-kuzuyu telef eden kurtlar, çevredeki ağıllarda yaşayan onlarca küçükbaş havyanı da telef etti.

Alican Köyü Muhtarı Lütfi Şahin; “Köyümüzün meralarında barınan ve beslenen yüzlerce küçükbaş hayvanımızı aç kalan kurtlar telef etti. Şu ana kadar (Pazar öğle saatleri) yaklaşık 240-250 hayvanımızın telef olduğunu tespit ettik. Telef olan hayvanlarımızın 190-200 kadarı bir yetiştiricimize ait ve bu yetiştiricimizin çok büyük zararı var. Başta İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü olmak üzere zararın tespiti ve tazmini için ilgili tüm yetkililerle iletişime geçtik.” dedi.

200 civarında hayvanı telef olan yetiştirici Öztürk’e “Geçmiş olsun” dileklerini ileten Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın “Yazıhan ilçemiz Alican (köy)mahallemizde önder Şahin’in işletmesinde Nihat Öztürk’ün sürüsüne kurt girmesi sonucu 200 civarında hayvanı telef olmuştur. İlgililer ile görüştük, yapılması gerekenlerin bir an önce yapılmasını bekliyoruz. Takipçisi olacağız. Bütün yetiştiricilerimizin bu tür konularda daha fazla dikkat etmesi ve daha fazla tedbir alınması gerekiyor.” diye konuştu. (Malatyahaber)

Güncel

O mahallelerde hayvan beslemek yasaklandı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

13 yaşındaki kız çocuğu hayatını hayvanlara adadı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(01 Aralık 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar