Bizimle İletişime Geçin

Video Haber

Bu adanın balığı değil, eti meşhur!

Hem yurt içinden hem de yurt dışından turistler tarafından yoğun talep gören Gökçeada, son yıllarda ‘serbest dolaşan kuzu eti’ ile dikkat çekiyor.
Gökçeada’da, balık ve deniz ürünlerinin aksine kuzu ve oğlak etinin daha çok tüketildiğini söyleyen Seydi Bozkurt, “Önceki yıllarda yalnızca Gökçeada’da satılan kuzu eti, gelişen teknoloji sayesinde Gökçeada sınırlarını aşarak, Türkiye’nin birçok noktasındaki zincir marketlerde satılıyor’ dedi.Gökçeada’da uzun süredir hayvancılık ve kasaplık mesleklerini birlikte sürdüren Seydi Bozkurt, Gökçeada kuzusu eti yiyen turistlerin farkı anladığını ve olumlu dönüşler yaptıklarını belirterek, “Gökçeada kuzusu, özellikle son zamanlarda çok popüler olmaya başladı. Adamıza gelen turistler, bu eti yedikten sonra çok kaliteli bir et olduğunu söylüyor. Yılın 12 ayını dışarıda geçiren, dağda kendi başına, kendi halinde, canı istediği zaman otlayabilen, adaya özgü bir İmbros (Gökçeada) koyunu, sağlık açısından çok faydalı çünkü hiçbir suni yemle beslenmiyor. Aynı zamanda kuzularımız, kekik başta olmak üzere doğadaki otlardan beslendiği için eti de çok lezzetli” diye konuştu.”

SOĞUK ZİNCİRİ BOZMADAN TÜRKİYE’NİN HER BÖLGESİNE GÖNDERİM YAPIYORUZ’
Bölgeye ve adaya özgü özel bir ürün olan Gökçeada kuzusunu soğuk zinciri bozmadan Türkiye’nin her bölgesine gönderebildiklerini belirten Bozkurt, “Adadan et alıp, bunu eşine dostuna ikram edenler oluyor, bu etleri yiyenler de adayı merak edip adaya geliyorlar. Adamız, son 5 yılda turizm akımına uğradı. Herkes Gökçeada’yı tanımak, dolaşmak istiyor. Oğlak ve kuzu etine, Gökçeada dışından da internetten sipariş verip bize ulaşabilirler, strafor kutuyla jel buz aküleriyle etlerimizi güzelce paket yapıp soğuk zinciri kırmadan Türkiye’nin her yerine eti ulaştırabiliyoruz” diye konuştu.Bozkurt, Gökçeada kuzusunun zincir marketlerde satıldığını da ifade ederek şöyle konuştu:”Gökçeada’ya has olan ve özel barkod numarası ile satılan tek kırmızı et olması ile dikkat çeken bu özel etimiz, zincir market raflarında yer aldığı gibi yine bu zincir marketlerden online alışveriş ile de satın alınabiliyor. Ayrıca birçok internet satış sitesinden de Türkiye’nin her yerine korunaklı ve güvenli bir şekilde Gökeçada kuzusu eti gönderebiliyoruz.”

Video Haber

Çobanlar, “Kurbana Kadar Acil Çözüm” dedi!-VİDEO HABER

Koyun ve Keçi Dünyası tarafından başlatılan ve çobanların mesleki sorunlarını duyurmaya çalıştığı kampanya kapsamında Çanakkale’den Fatih Önder “Çobanların kurbanlık sorunu” hakkında bir çağrıda bulundu.
Çanakkale’nin Çan İlçesi Karadağ Köyü’nde koyun yetiştiriciliği yapan Önder, marketlerde “kurbanlık” adıyla satılan etlerle vatandaşların kandırıldığını iddia ederek, konuya hayvanlarını taratarak çektiği videoda ile dikkat çekti.

MARKETLER İNSANLARI KANDIRIYOR
Yetiştirici Önder, vatandaşların kurban bayramı zamanı kurbanlık diye marketlerden aldığı etin kilosu bakımından kurbanlık olmasının mümkün olmadığını ifade ederek, “Kurban bayramı zamanı marketlerde insanlara kurbanlık diye 12-16 kg.lık et satıyorlar. 12 kg.lık, 16 kg.lık koç diye bir şey yoktur. Türkiye’de bu kilolarda 6 aylığın üstünde hayvan bulmazsınız ki kurban kurallarına göre hayvanlar 6 aylıktan sonra kesilmelidir. 12 kg.lık hayvan kurban vasfı taşımaz. Kurbanlık küçükbaş hayvanların en az 6 aylık ve annesinin boyutlarında olması gerekir. “Biz küçük hayvan kesmedik, 60 kiloluk bir koçu kestik, onu 12-15 kiloluk torbalara böldük” diyorlarsa o kurban poşeti değil yalnızca et poşeti olur. Çünkü kurbanlık kuralarına göre küçükbaş eti ortakla kesilmez. Her iki şekilde de insanları kandırıyor, aldatıyorlar” dedi.

MARKETTE KÜÇÜKBAŞ YASAKLANMALI
Küçükbaş yetiştiricileri olarak marketlerde yapılan kurbanlık küçükbaş satışlarında denetlemelerin artmasını hatta marketlerde küçükbaş kurbanlık satışının yasaklanmasını istediklerini dile getiren Önder, “Küçükbaş kurbanlıklar ya üreticiden, kurban pazarlarından ya da kasaplardan alınmalıdır. Biz karkasın kilosunu 60-70 TL’ye satamazken, markette karkasın kilosu 100 lira ama yapılan aldatma ve taksitlerle insanlar doğru bilgilendirilmedikleri için marketleri tercih edebiliyor. Bu durumda hem üretici hem de tüketici mağdur oluyor. Biz yetiştiriciler olarak bu konuyla ilgili #baskül35 TL kampanyasını başlattık. Bu konunun önümüzdeki kurban bayramına kadar çözülmesini umut ediyoruz” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

Video Haber

Keçi, çoban köpeğine kafa tuttu!-VİDEO HABER

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde bir yaylada sürüdeki bir keçinin çoban köpeğine kafa tutması cep telefonu kamerasına yansıdı.

İlçeye bağlı Cebeli köyü Çiçekli Yaylasında bulunan ve 150’den fazla koyunun yer aldığı sürüde yavrusuyla birlikte yer alan ve adı “Süslü” olan saanen cinsi keçinin sürünün çoban köpeği olan Bulut’a rest çekmesi, ayaklarının üzerine kalkarak köpekle kafa tokuşturması kameralara takıldı.

Akrabalarıyla birlikte dağa giden Selami Karaaaslan koyun sürüsündeki tek keçinin köpekle oynadığını fark edince o anları cep telefonuyla kayıt altına aldı.

Köpeğe verdikleri ekmeği almak için keçinin köpeğe kafa tuttuğunu, havlamasına rağmen keçinin köpekten kaçmadığını kaydeden Karaaslan, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Orada çay içmeye gitmiştik. Köpek geldi verdiğimiz ekmeği aldı. Ekmeği köşede yerken keçi onun yemeğini almaya çalıştı. Daha sonra tekrar dövüşmeye başladılar. Keçi köpeğin ekmeğini çalmaya çalışıyordu, köpekte kovalıyordu onu. Ondan sonra keçinin yavrusu da ona desteğe geldi. Daha sonra birbirleriyle oynadılar. Köpek havlamasına rağmen keçi kaçmadı, videodaki gibi birbirleriyle kafa tokuşturdular, oynadılar. Böyle bir manzarayı daha önce hiç görmedim. (Cumhuriyet)

Okumaya Devam Et

Video Haber

Pandemide çoban olmak-VİDEOLU HABER

Pandemi dönemi üreticileri de vurdu. Küçükbaş hayvan yetiştiricileri artan yem ve saman fiyatları yüzünden hayvanlarını azalttıklarını söyleyerek destek istedi.
Aydınlı küçükbaş hayvan yetiştiricisi Gülsüm Çoban, pandemi döneminde üreticilerin yaşadıkları zorlukları çektiği videoda anlattı. Videosunda yetkililere seslenen Çoban, artan yem ve saman fiyatlarına dikkat çekerek, “Daha kötüye gitmeden ayakta kalabilmek istiyoruz” dedi.

“KURAKLIK, YEM, SAMAN”
Pandemi döneminde temel ihtiyaçlarından yem ve samanın fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Çoban, “Yem fiyatları aldı başını gidiyor. Daha geçen sene aldığımız yemlerin, samanların parasını ödeyemedik bile. Ben, bu sene hayvanlarıma yem vermeden ayakta durmaya çalışıyorum. Yem, saman yok bu sene, dağ taş koşturuyoruz koyunlarımızı bir şekilde doyuralım diye çaba gösteriyoruz. Bir yandan da hava kurak gidiyor, meralarımız kurudu. Pazarlarımız pandemiden dolayı bir açılıyor, bir kapanıyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

“HAYVANLARIMIZ AZALIYOR”
Ağırlaşan şartlar sebebiyle bakamadıkları için ellerindeki hayvanları azalttıklarını ifade eden Çoban, “Bu işi sevdiğim için bırakamıyorum, bırakmak da istemiyorum ama sorunlarımız var. Kendi yiyeceğim ekmeği düşünmüyorum, hayvanın yiyeceğini düşünüyorum. Hayvanları çoğaltacağımıza, azaltmaya çalışıyoruz. Azalttık da ama sorunlar azalmıyor. Şu zor günleri atlatana kadar destek istiyoruz. Banka faizlerimiz, kredilerimiz var” diye konuştu.

“AYAKTA KALMAK İSTİYORUZ”
Kadın bir yetiştirici olarak da destek istediğini aktaran Çoban, şöyle konuştu: “Hayvanlarınızı bakmak için verdiğimiz mücadele, sorunlarımızın çözüm bulunmasını, sesimizin duyulmasını istiyoruz. Bayramımız yok, gecemiz gündüzümüz yok. Hayvanların arkasında bir mücadele veriyoruz, yükümüz ağır. Çobanlar olarak bir sigortamız olmasını isteriz. Çoban desteklerimizin herkese yatmasını isteriz. Hayvan desteklerimiz daha yatmadı. Bunlar fazla para değil ama bizim bir kaç gün nefes almamızı sağlayacak imkanlar. Daha kötüye gitmeden ayakta kalabilmek istiyoruz.”

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar