Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Bu çobanın ne evi kaldı, ne barkı…

Bütünşehir Yasası’yla mücadele eden Bursa’nın Hürriyet Köyü’nde çobanlık yapan Mustafa Direktör’ün evi ve barakası yıkıldı.

Bütünşehir Yasası’yla mücadele eden Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Hürriyet Köyü’nde çobanlık yapan Mustafa Direktör’ün önce köyün çıkışında yer alan evi yıkıldı, sonra da barınmak için yaptığı barakası… Tapusu köye ait olan merada çobanlık yapan Mustafa Direktör ve ailesinin başını sokacak bir damı yok artık. Çocukları ve eşiyle birlikte sokakta kalan Direktör, “Dünyanın direği yok!” diyerek isyan etti, yıkımların kanunsuz olduğunu belirtti. Çoban Mustafa Direktör, “Yıkılan barakanın yapı kayıt belgesi alındı. Ancak tapulu alanlarımız Bütünşehir Yasası’yla belediyeye geçtiği için bizi yıldırıp çıkarmak istiyorlar. Oraya toprak falan doldurulacakmış galiba. Hayvanların olduğu 360 metrekare tahtadan üstü saç bir yapı var, bunun da tarımsal basit yapı olarak yapı kayıt belgesi var. Belediye bu yapının deprem riski olduğunu beyan etti ama ortada test de yok rapor da” dedi.

Mustafa Direktör, yıkım sırasının hayvanların barındığı yere geldiğini, belediye yetkililerinin orayı da yıkacağını belirtti. Direktör, yıkıma durdurma kararı aldı ancak karşı tarafın avukatları, nöbetçi hâkimin yanına gidip kararı kaldırttı. İtiraz aşamasında ise yıkım gerçekleşti. Mustafa Direktör, “Şu an açıkta yatıyoruz hayvanlar gebe olduğu için başında bekliyoruz. Tır ile başka yere taşısak hayvanlar düşük yapar.” dedi.

MAHSULLER ARAÇLARLA EZİLDİ
Köy sakinlerinden Bayram Efe de tapulu köy meralarının parsel parsel satışının devam ettiğini belirtti. Hızlı tren hattı ve liman projesinin köylerinden geçtiği bilgisini aldıklarını belirten Efe, “Köyün altından tünel kazılacakmış. ‘Tarlalarınıza bir şey olmayacak.’ diyorlar ama tarlalara girdiler bile. Hem de ekili mısır tarlalarına… Mahsullerimiz araçlarla ezildi. Buralar tapulu tarlalar, hiçbir tebliğ yapılmadan giriyorlar. Hak hukuk kalmamış. Hukuki olarak gerekli başvurularımızı yapıyoruz. Nasıl bir dünya, sözün bittiği yerdeyiz. Hak hukuk istiyoruz. Belediye kâr elde ederken köylü görmezden geliniyor.” diye konuştu. (Aydınlık)

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar