Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Bu sene “Küçükbaş” revaçta!

Tarım ve Orman Bakanlığının destekleriyle küçükbaş hayvan üretimi artıyor. Konya’nın küçükbaş hayvan varlığı ise diğer illerin ihtiyacını da karşılıyor. Konya’da yeteri kadar küçükbaş kurban olduğunu belirten Başkan Fettah Öztürk, “Küçükbaş hayvan fiyatlarımız makuldür. Bu Sene küçükbaş revaçta” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığını destekleriyle artan küçükbaş üretimi kurbanda vatandaşların bir numaralı tercihi oluyor. Konya’da 600 bin küçükbaş hayvan varlığından yüzde 60 oranında Akkaraman koyununun yetiştirildiğini ifade eden Konya İl Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fettah Öztürk, “Akkaraman koyunların atasıdır” ifadelerini kullandı.

‘FİYATLARDA ARTIŞ VAR’

Kurbanlık fiyatlarında geçen seneye göre bir artış olduğunu ifade eden Başkan Öztürk, bunu yem ve girdi fiyatlarının yükselmesine bağladı. Sadece Konya’nın değil birçok bölgenin kurbanlığını temin ettiklerini açıklayan Öztürk, “ Adana, Mersin, Hatay tarafına kuyruk yağlı kurbanlık koyun gönderiyoruz. Küçükbaş kurban fiyatlarımızda geçen seneye göre bir artış var. Vatandaşa ağılından verdiğimi z başlık fiyatı 25 TL’dir. Pazara çıkmanın da bir maliyeti var. Bunun da 27 TL olacağını tahmin ediyoruz. Bu artışın nedeni girdi ve yem fiyatlarımızın artmasıdır. Geçen sene en vasıfsız küçükbaş hayvan 1500-1600 TL’yken bu sene 2600-2700 TL arasındadır. Onlara bile zam yapıldı. Kuzu gerçek değerini yeni buldu. Bu zamanlarda küçükbaş hayvancılık çok revaçtadır. Büyükbaşta belki daha fazla et çıkar ama kurban zevkini alamazsınız. İnsanlar daha çok damak tadından dolayı küçükbaş hayvanları terci ediyorlar” diye aktardı.

‘AVM’LER CAMBAZLIK YAPIYOR’

AVM gibi yerlerden kurbanlık almanın doğru olmadığını belirten Öztürk, “Bizi kızdıran büyük alışveriş merkezlerin cambazlık yapmalarıdır. 12 kiloluk et garantili koç fiyatına yaklaşık 1300 lira gibi bir para söylüyorlar. 12 kiloya koç mu olur? 12 kilo etten kurban olmaz. Mümkün değil. Diyanet bu tür yerlerden kurban alınmayacağının fetvasını verdi. Konya’da bir sıkıntı yok. Hazırlanan kurbanlarımız yavaş yavaş gitmeye başladı. Fiyatlar da makuldür. Konya’da yüzde 60 Akkaraman yetiştiriliyor. Yüzde 40 da diğer ırklarımız yetişiyor. Akkaraman kuyruklu oluyor. Lezzet olarak da diğerlerinden daha iyi oluyor. Diğerlerinin yağı etin arasında oluyor. Akkaraman’ın ki kuyruğunda oluyor. Diğer bütün ırklarımız da Akkaraman kanı oluyor. Yani Akkaraman koyunların atasıdır. Konya’da 600 bin hayvan varlığımızın yarısından fazlası Akkaraman’dır. Hükümetimiz ve Bakanlığımız küçükbaş hayvancılığı çok önemsiyor. Küçükbaş hayvancılığın çoğalması için Bakanlık elinden geleni yapıyor” ifadelerini kullandı.

‘AŞISINA KÜPESİNE VE SAĞLIĞINA BAKSINLAR’

Vatandaşların kurbanlık alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatan Öztürk, “Vatandaşlar kurbanlık alırken aşılı, küpeli ve sağlıklı olmasına dikkat etsinler. Geçtiğimiz gün yaptığımız toplantıda ben bu konuyu gerekli kurum ve kuruluşlara dile getirdim. Kurban olmayacak hayvanların pazara sokulmamasını istedim. İnsanlar zayıf, hasta hayvanları görmesin. İnanlar bu ibadeti yılda bir kez yapıyor. O nedenle bu tür konulara dikkat etmeleri için üyelerimize de sık sık uyarıda bulunuyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. (Yenihaberden)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Artvin’de yayla göçü başladı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Koyunların peşinde antrenman…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Virajı alamadı, koyunlar telef oldu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.