Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Çatılar çöküyor, hayvanlar ölüyor: Yüzlerce küçükbaş telef oldu!

Soğuk hava şartları sebebiyle Türkiye’nin bir çok ilinde çöken ahır çatılarının altında kalan hayvanlar telef oldu. Yüzlerce küçükbaş enkaz altında can verdi, çok sayıda yetiştirici zarar etti. İşte son 24 saatte yaşanan çatı çökme olayları:

Aksaray’da çatı çökmesi sonucu 25 küçükbaş ile 2 büyükbaş hayvan telef oldu
Aksaray’da kar nedeniyle çatısı çöken ağıldaki 25 küçükbaş hayvan ile mandradaki 2 büyükbaş hayvan telef oldu. Merkeze bağlı Karakuyu köyünde Ahmet Kalkan’a ait ağılın çatısı, kar yükünü taşıyamayarak çöktü. Ağıldaki 25 koyun telef oldu. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve beraberindekiler, koyunları telef olan Kalkan’ı ziyaret ederek, bilgi aldı. Aydoğdu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ekiplerin gerekli incelemeleri yaptığını, üreticinin zararını valilik olarak karşılayacaklarını söyledi. Meteorolojik verilere göre kentte son 20 yılın en yoğun kar yağışının yaşandığını belirten Aydoğdu, şunları kaydetti:

“Maalesef böyle üzücü vakalar da yaşanıyor. Bizler üreticilerimizin her zaman yanındayız. Yapılan incelemelerin ardından üreticimizin telef olan hayvanlarından dolayı oluşan zararının karşılanmasına yönelik devletimizin imkanları ve hemşehrilerimizin desteği ile kendilerine yardımcı olacağız. Kar yağışı önümüzdeki günlerde de bekleniyor. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşlarımızdan tedbirli olmalarını bekliyoruz.” Kalkan ise gece yarısı duydukları gürültü ile dışarı çıktıklarını ifade etti.

170 küçükbaş hayvanın barındığı ağılın çatısının çöktüğünü gördüklerini belirten Kalkan, komşularla birlikte sağ kalan hayvanları dışarı çıkarttıklarını, çoğu gebe 25 küçükbaş hayvanının telef olduğunu anlattı.

Merkeze bağlı Genç Osman köyünde de yoğun kar yağışı nedeniyle Şammas Sertkaya’ya ait mandıranın çatısının çökmesi sonucu 2 büyükbaş hayvan telef oldu.

Mersin’de kar nedeniyle çatısı çöken ağıldaki 21 küçükbaş hayvan telef oldu
Mersin’in Gülnar ilçesinde kar nedeniyle çatısı çöken ağıldaki 21 küçükbaş hayvan telef oldu.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Ardıçpınar Mahallesi Alıçözü mevkisinde konargöçer bir aileye ait ağılın çatısının çöktüğü ihbarı üzerine, bölgeye Gülnar Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri yönlendirildi. Ekipler, ağıldaki 21 küçükbaş hayvanın telef olduğunu tespit etti. Ağılın onarılması için çalışma başlatıldı. Bu arada, aileye gıda kolisi ve kumanya desteğinde bulunuldu.

Kar nedeniyle çatısı çöken ahırda 300 hayvan telef oldu
Konya’nın Çumra ilçesinde kar nedeniyle ahırın çatının çökmesi sonucu 300 küçükbaş hayvan telef oldu.

Alibeyhüyüğü Mahallesi’ndeki Kıbrıs Yaylası’nda Hidayet Alanlı’ya ait ahırın çatısı kar yükünü taşıyamayarak çöktü.

Toplam 500 küçükbaş hayvanın bulunduğu ahırdaki 300 koyun ve kuzu telef oldu. Kurtarılan 200 hayvan ise güvenli yere nakledildi.

Samsun’da ahır çatısı kara dayanamadı hayvanlar telef oldu
Kavak ilçesinde kar yağışına dayanamayan ahır çatısı çöktü. İçeride bulunan 20’nin üzerinde koyun ve 9 kuzu ise öldü. Samsun’un Kavak ilçesinde yoğun kar yağışı etkisiyle ahır çatısı çöktü.

Yenigün Mahallesi Germiyan Sokak’ta Servet Ata ve Ahmet Ata kardeşlere ait küçükbaş hayvanların bulunduğu ahırların çatıları, yoğun kar yağışına dayanamadı. Çöken çatının altında kalan 20’nin üzerinde koyun ve 9 kuzunun telef olduğu tespit edildi.

5 gündür yardım beklediklerini belirten Ahmet Ata, “Ahırların çatısı karları tartamayarak çöktü. Zararımız çok büyük. 20’nin üzerinde koyun ve 9 kuzu telef oldu. Çatıları kaldıramadık. Ahırların içine çöken çatıların altında canlı hayvanlar da olabilir. Koyunları banka kredisi ile almıştık, borcumuz vardı.” dedi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Aracıyı ortadan kaldırdılar, ayda 5 ton et satıyorlar

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(19 Mayıs 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Çoban keşfetti, herkes oraya koştu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar