Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Çember çizerek dönen koyunların sırrı çözüldü!

Çin’deki bir çiftlikte 12 gün boyunca durmadan çember çizerek dönen koyun sürüsünün sırrı çözüldü. Teorilere göre hasta olmadıkları anlaşılan koyunların, sürekli aynı yerde kapalı kalmaktan stres yaşadıkları ve ‘sürü psikolojisi’ ile hareket ettikleri ortaya çıktı.

Çin’de günlerdir çember çizerek dönen koyunların videosu izleyenleri şaşırttı. Koyunların sahibi Miao, önce birkaç koyunun dönmeye başladığını daha sonra diğer koyunlarında sürüye katılarak dönmeye başladığını, koyunların 12 gün boyunca daire çizdiğini söyledi. Miao çiftlikte 34 koyun ağılı olduğunu ancak sadece 13 numaradakilerin bu şekilde hareket ettiği anlattı.

DİKKAT ÇEKEN TEORİ
İlk başta koyunların bir bakteri nedeniyle böyle davrandığı düşünülürken, hayvanların tamamen sağlıklı çıkması ihtimalleri çürüttü.

Öte yandan İngiltere’deki Hartpury Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Profesör Matt Bell, koyunların bu davranışıyla ilgili bilimsel bir fikir ortaya attı.

‘SÜRÜ PSİKOLOJİSİ’ İLE DÖNÜYORLAR
Newsweek’e konuşan Bell, “Görünen o ki koyunlar uzun süredir ayna alanda kaldıkları için gergin ve sürekli aynı hareketi tekrarlıyorlar” dedi. Bell, bazı hayvanların sürekli dar bir alanda sıkışmaktan dolayı öfkeli oldukları için bu hareketi yaptığını, sürüdeki diğer koyunların da onları izlediğini ifade etti. (Türkiye)

Güncel

Hayvan pazarlarında “hareketlilik” azalıyor

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(24 Kasım 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Kayalıklarda mahsur kalan keçiyi AFAD kurtardı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar