Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Çiçek hastalığı çok sayıda koyun ve kuzuyu telef etti

Bolu’da, koyun üreticiliği yapan çiftçinin hayvanlarından 117 tanesi çiçek hastalığı sebebiyle telef oldu.

Bolu merkeze bağlı Çaygökpınar Köyü’nde eşiyle birlikte koyun üreticiliği ve çiftçilik yapan Alaattin Acar, sürüsündeki hayvanların hareket etmekte zorlandıklarını ve hastalık belirtileri gösterdiklerini farketti.

Hayvanlarını bir süre gözlemleyen Acar, sürüdeki koyun ve kuzuların kötüleşmesi üzerine durumu İl Tarım Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Acar’ın üretim yaptığı yerde inceleme yapan ekipler, koyun ve kuzuların çiçek hastalığına yakalandığını tespit etti.

Ekipler gerekli bilgilendirme ve alınması gereken önlemleri anlattıktan sonra ayrıldı. Ancak, alınan bütün önlemlere karşı Acar’ın sürüsünde bulunan toplam 117 koyun ve kuzu telef oldu.

“Yetkililerden yardım istiyoruz”

Tek geçim kaynaklarının koyun üreticiliği olduğunu belirten ve yetkililerden yardım isteyen Alaattin Acar, “Biz eşimle beraber koyun üreticiliği ve çiftçilik yapıyoruz. Hayvanlarıma çiçek hastalığı geldi. Büyük bir kısmı maalesef telef oldu. Koyunlar ve özellikle kuzular bağıra bağıra öldü. Sürünün büyük bir kısmını kaybettim, 117 tane hayvanım öldü. Çok üzgünüz, bizim başka hiçbir geçim kaynağımız da yok. Yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi. (TRTHaber)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(19 Mayıs 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Çoban keşfetti, herkes oraya koştu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Küçükbaşlar selde telef oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar