Bizimle İletişime Geçin

Video Haber

Çoban Günü için Yola Çıkıyoruz!

İnsanlık tarihinin en eski ve en değerli mesleklerinden çobanlığın bir günü ve bayramı olmadığını hatırlatan Koyun Keçi Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Pakize Melek Bulut, “18 Nisan Çoban Günü ilan edilmeli” dedi.İnsanlık tarihinin en eski mesleğini yapan ve kültürümüzün bir parçası olan çobanlar için henüz bir gün ya da bayram tarihi yok. Her mesleğin bir günü olduğunu ancak ülkemizde çok sayıda çoban olmasına rağmen çoban günü olmadığını hatırlatan Koyun Keçi Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Pakize Melek Bulut, “Küçükbaş hayvan sektörü, Türkiye’de hayvan sektörünün olmazsa olmazı ve bu sektörü ayakta tutan çobanlar. Çobanlık mesleği, en eski mesleğimiz; kültürel, sosyolojik ve ekonomik olarak baktığımızda en uzağa giden, en kadim mesleklerimizden bir tanesi ama ne yazık ki çobanlık mesleği itibarını kaybetti. Köyden kente göçün en büyük nedenlerinden biri de bu oldu. Ne yazık ki kimse köyde ata toprağına bağlı kalmak istemiyor. Hayvancılık da yapmak istemiyor ve şehre göç etmek istiyor. Bunun temelinde yatan birçok sebep var ama önemli olan şey, çobanlığa yeniden itibar kazandırabilmek. Çünkü gerçekten dünyanın en zor mesleklerinden bir tanesi, çoban dediğimiz kişi belki de arazide, çiftlik de ya da merada birçok meslek dalının yaptığı işi bir arada yapabilme beceresine sahip olabilmesi lazım. Hayvanı doğru beslemesi, muhafaza etmesi ve gerekirse sağlık anlamında ona destek olması lazım” dedi.“18 Nisan 2014 yılında ilk kez çobanlık meslek olarak belirlendi”

Yurt genelinde yürütülecek kapsamlı bir kampanya ile 18 Nisan gününün Çoban Günü olarak ilan edilmesini ve o haftanın da Çoban Bayramı olarak kutlanmasını istediklerini dile getiren Bulut, “Koyun ve Keçi Dünyası olarak bir kampanya başlattık. 18 Nisan’ın ‘Dünya Çoban Günü’ olarak kutlanmasını istiyoruz. 18 Nisan olmasının sebebi de Türkiye’de 2014 yılında Mesleki Yeterlilik Kurumu, ilk defa çobanlığı bir meslek olarak belirledi ve bunun bir tanımını yaptı. O yüzden 18 Nisan’ın Çoban Bayramı olarak kutlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Çobanlara ihtiyacımız var”

Sağlıklı bir hayat sürülebilmesi için çobanlara ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Bulut, “18 Nisan’ın Çoban Günü olması şuan bir şey ifade etmiyor ya da sembolik geliyor olabilir ama yeniden çobanlığa bakış açımızı değiştirmek için, onlara yeniden gerekli iade itibarı yapabilmemiz için bundan sonraki yıllarda, gelecek nesillerin beslenebilmesi ve sağlıklı bir hayat sürebilmesi için çobanlara ihtiyacımız var. ve biz, en azından yılda 1 kere onları anarak, değer verdiğimizi göstererek, bu mesleğin yeniden itibarlaştırılması noktasında çalışmalarımızı başlatabiliriz diye düşündük. Tarım ve Orman Bakanlığı, damızlık birlikleri, merkez birliği ve bütün sektör temsilcilerine 18 Nisan’ın Çoban Bayramı olarak kutlanması için destek vermeye davet ediyoruz. Türkiye’de çobanların sizin desteğinize ihtiyacı var ve eğer hepimiz sürece destek sağlarsak, çobanlık mesleği yeniden itibarını kazanacaktır” şeklinde konuştu.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video Haber

Bu adanın balığı değil, eti meşhur!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Video Haber

Çobanlar, “Kurbana Kadar Acil Çözüm” dedi!-VİDEO HABER

Koyun ve Keçi Dünyası tarafından başlatılan ve çobanların mesleki sorunlarını duyurmaya çalıştığı kampanya kapsamında Çanakkale’den Fatih Önder “Çobanların kurbanlık sorunu” hakkında bir çağrıda bulundu.
Çanakkale’nin Çan İlçesi Karadağ Köyü’nde koyun yetiştiriciliği yapan Önder, marketlerde “kurbanlık” adıyla satılan etlerle vatandaşların kandırıldığını iddia ederek, konuya hayvanlarını taratarak çektiği videoda ile dikkat çekti.

MARKETLER İNSANLARI KANDIRIYOR
Yetiştirici Önder, vatandaşların kurban bayramı zamanı kurbanlık diye marketlerden aldığı etin kilosu bakımından kurbanlık olmasının mümkün olmadığını ifade ederek, “Kurban bayramı zamanı marketlerde insanlara kurbanlık diye 12-16 kg.lık et satıyorlar. 12 kg.lık, 16 kg.lık koç diye bir şey yoktur. Türkiye’de bu kilolarda 6 aylığın üstünde hayvan bulmazsınız ki kurban kurallarına göre hayvanlar 6 aylıktan sonra kesilmelidir. 12 kg.lık hayvan kurban vasfı taşımaz. Kurbanlık küçükbaş hayvanların en az 6 aylık ve annesinin boyutlarında olması gerekir. “Biz küçük hayvan kesmedik, 60 kiloluk bir koçu kestik, onu 12-15 kiloluk torbalara böldük” diyorlarsa o kurban poşeti değil yalnızca et poşeti olur. Çünkü kurbanlık kuralarına göre küçükbaş eti ortakla kesilmez. Her iki şekilde de insanları kandırıyor, aldatıyorlar” dedi.

MARKETTE KÜÇÜKBAŞ YASAKLANMALI
Küçükbaş yetiştiricileri olarak marketlerde yapılan kurbanlık küçükbaş satışlarında denetlemelerin artmasını hatta marketlerde küçükbaş kurbanlık satışının yasaklanmasını istediklerini dile getiren Önder, “Küçükbaş kurbanlıklar ya üreticiden, kurban pazarlarından ya da kasaplardan alınmalıdır. Biz karkasın kilosunu 60-70 TL’ye satamazken, markette karkasın kilosu 100 lira ama yapılan aldatma ve taksitlerle insanlar doğru bilgilendirilmedikleri için marketleri tercih edebiliyor. Bu durumda hem üretici hem de tüketici mağdur oluyor. Biz yetiştiriciler olarak bu konuyla ilgili #baskül35 TL kampanyasını başlattık. Bu konunun önümüzdeki kurban bayramına kadar çözülmesini umut ediyoruz” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

Video Haber

Keçi, çoban köpeğine kafa tuttu!-VİDEO HABER

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde bir yaylada sürüdeki bir keçinin çoban köpeğine kafa tutması cep telefonu kamerasına yansıdı.

İlçeye bağlı Cebeli köyü Çiçekli Yaylasında bulunan ve 150’den fazla koyunun yer aldığı sürüde yavrusuyla birlikte yer alan ve adı “Süslü” olan saanen cinsi keçinin sürünün çoban köpeği olan Bulut’a rest çekmesi, ayaklarının üzerine kalkarak köpekle kafa tokuşturması kameralara takıldı.

Akrabalarıyla birlikte dağa giden Selami Karaaaslan koyun sürüsündeki tek keçinin köpekle oynadığını fark edince o anları cep telefonuyla kayıt altına aldı.

Köpeğe verdikleri ekmeği almak için keçinin köpeğe kafa tuttuğunu, havlamasına rağmen keçinin köpekten kaçmadığını kaydeden Karaaslan, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Orada çay içmeye gitmiştik. Köpek geldi verdiğimiz ekmeği aldı. Ekmeği köşede yerken keçi onun yemeğini almaya çalıştı. Daha sonra tekrar dövüşmeye başladılar. Keçi köpeğin ekmeğini çalmaya çalışıyordu, köpekte kovalıyordu onu. Ondan sonra keçinin yavrusu da ona desteğe geldi. Daha sonra birbirleriyle oynadılar. Köpek havlamasına rağmen keçi kaçmadı, videodaki gibi birbirleriyle kafa tokuşturdular, oynadılar. Böyle bir manzarayı daha önce hiç görmedim. (Cumhuriyet)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar