Bizimle İletişime Geçin

Video Haber

Çoban Günü için Yola Çıkıyoruz!

İnsanlık tarihinin en eski ve en değerli mesleklerinden çobanlığın bir günü ve bayramı olmadığını hatırlatan Koyun Keçi Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Pakize Melek Bulut, “18 Nisan Çoban Günü ilan edilmeli” dedi.İnsanlık tarihinin en eski mesleğini yapan ve kültürümüzün bir parçası olan çobanlar için henüz bir gün ya da bayram tarihi yok. Her mesleğin bir günü olduğunu ancak ülkemizde çok sayıda çoban olmasına rağmen çoban günü olmadığını hatırlatan Koyun Keçi Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Pakize Melek Bulut, “Küçükbaş hayvan sektörü, Türkiye’de hayvan sektörünün olmazsa olmazı ve bu sektörü ayakta tutan çobanlar. Çobanlık mesleği, en eski mesleğimiz; kültürel, sosyolojik ve ekonomik olarak baktığımızda en uzağa giden, en kadim mesleklerimizden bir tanesi ama ne yazık ki çobanlık mesleği itibarını kaybetti. Köyden kente göçün en büyük nedenlerinden biri de bu oldu. Ne yazık ki kimse köyde ata toprağına bağlı kalmak istemiyor. Hayvancılık da yapmak istemiyor ve şehre göç etmek istiyor. Bunun temelinde yatan birçok sebep var ama önemli olan şey, çobanlığa yeniden itibar kazandırabilmek. Çünkü gerçekten dünyanın en zor mesleklerinden bir tanesi, çoban dediğimiz kişi belki de arazide, çiftlik de ya da merada birçok meslek dalının yaptığı işi bir arada yapabilme beceresine sahip olabilmesi lazım. Hayvanı doğru beslemesi, muhafaza etmesi ve gerekirse sağlık anlamında ona destek olması lazım” dedi.“18 Nisan 2014 yılında ilk kez çobanlık meslek olarak belirlendi”

Yurt genelinde yürütülecek kapsamlı bir kampanya ile 18 Nisan gününün Çoban Günü olarak ilan edilmesini ve o haftanın da Çoban Bayramı olarak kutlanmasını istediklerini dile getiren Bulut, “Koyun ve Keçi Dünyası olarak bir kampanya başlattık. 18 Nisan’ın ‘Dünya Çoban Günü’ olarak kutlanmasını istiyoruz. 18 Nisan olmasının sebebi de Türkiye’de 2014 yılında Mesleki Yeterlilik Kurumu, ilk defa çobanlığı bir meslek olarak belirledi ve bunun bir tanımını yaptı. O yüzden 18 Nisan’ın Çoban Bayramı olarak kutlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Çobanlara ihtiyacımız var”

Sağlıklı bir hayat sürülebilmesi için çobanlara ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Bulut, “18 Nisan’ın Çoban Günü olması şuan bir şey ifade etmiyor ya da sembolik geliyor olabilir ama yeniden çobanlığa bakış açımızı değiştirmek için, onlara yeniden gerekli iade itibarı yapabilmemiz için bundan sonraki yıllarda, gelecek nesillerin beslenebilmesi ve sağlıklı bir hayat sürebilmesi için çobanlara ihtiyacımız var. ve biz, en azından yılda 1 kere onları anarak, değer verdiğimizi göstererek, bu mesleğin yeniden itibarlaştırılması noktasında çalışmalarımızı başlatabiliriz diye düşündük. Tarım ve Orman Bakanlığı, damızlık birlikleri, merkez birliği ve bütün sektör temsilcilerine 18 Nisan’ın Çoban Bayramı olarak kutlanması için destek vermeye davet ediyoruz. Türkiye’de çobanların sizin desteğinize ihtiyacı var ve eğer hepimiz sürece destek sağlarsak, çobanlık mesleği yeniden itibarını kazanacaktır” şeklinde konuştu.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video Haber

Çobanlar, Gökçeada’dan Yola Çıkıyor

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Video Haber

Çoban Bayramı Kutlandı

 

Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Güney köyünde, yaşlı ve genç çobanlar “Çobanlar Bayramı” adı verilen etkinlikte buluştu.

Domaniç Koyun Keçi Birliği Başkanlığı tarafından Güney köyünde bu yıl yedincisi düzenlenen Çobanlar Bayramı’nda çobanların buluşması renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu.

Her yıl farklı çobanlar tarafından imece usulü kesilen hayvanlardan pişirilen güveçler, davetlilere ikram ediliyor. Canlı müzik eşliğinde çobanlar gönüllerince eğleniyorlar.

Birlik Başkanı Nevzat Baş, “Çobanlardan oluşan yediden yetmişe 122 üyemiz var. Her yıl Kurban bayramından sonra bir araya gelerek, hem bilgi paylaşımında bulunuyoruz, hem de Kurban sonrası bir yıllık emeğimizin karşılığını almanın sevincini yaşıyoruz ve adeta kendi bayramımızı kutluyoruz. Atalarımız Kayıların yaylak olarak kullandığı Domaniç meralarında bizde yetiştirdiğimiz hayvanların bereketine şükrederek kendimizce bir eğlence düzenliyoruz. Yedi yıldır devam eden bu geleneğin uzun yıllar devam etmesi için gayretlerimiz devam edecektir” dedi.

Çobanlardan Hali Mutluer, “Organizasyonun sebebi Çoban kardeşlerimizi ailecek toplayıp, aile ortamında bir araya getirip kaynaştırmak, eski Yörüklerin adetini devam ettirmek birinci gayretimiz bu. Her yıl 3-5 arkadaşımız toplanıyor. Etimiz kendimizden, domates biberimiz kendimizden, çorbamız kendimizden, karpuz ve ekmeğimiz kendimizden tamamen imece usulü sırayla yapıyoruz. Sazcılarımız kendi yöremizden. Arkadaşlarımıza rica ediyoruz onlarda bizi kırmayıp eğlencemize katılıyor ve bizi eğlendiriyorlar. Bu eğlenceyi kurban bayramından sonra yapıyoruz. Çünkü çobanların bayramı kurbandır. Yani, maddi ve manevi çobanların yüzü kurbanda gülüyor” diye konuştu.

Çocukluğundan beri hayvancılık ile uğraştığını belirten Mahmut Güran, “1956 doğumluyum kendimi bildim bileli çobanım. Çobanlarla ilgilenilmesini istiyorum. Çobanlarla ilgilenirsek hayvan ucuza mal olur. Meralarımız daralıyor. Meralar daraldığı için hayvan eti pahalıya mal oluyor. Vatandaş et yemekte zorlanıyor. Buna dikkat edersek et de ucuza mal olur” ifadelerini kullandı. – KÜTAHYA

Kaynak: İHA

Okumaya Devam Et

Video Haber

KORKUTULUNCA ÖLÜ TAKLİDİ YAPAN KEÇİLER

Bu keçiler farklı!

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar