ÇOBAN KÖPEĞİ NEDEN KAYIPLARA KARIŞTI?

Çoban köpekleri akıllı ve sadık olmalarıyla bilinir. Sürüyü ve sahibini her koşulda korur. Çobanların dostudur, yol arkadaşıdır. Tüm varlığıyla sahibini sever ve ona sadakat besler. İşte ben de tam bu konuyla ilgili bir anıyı anlatmak istiyorum.

Anı sahibi, nesillerdir büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapmış bir ailenin hayvancılıkla uğraşan oğlu. Tıpkı kendisi gibi evlatları da yetiştiriciliği, hayvanları çok seviyor. Tüm bunlardan bahsederken gözleri parlıyor. Muhabbet sırasında söz çoban köpeklerine geldiğindeyse hüzünleniyor ve bana bir anısını anlatıyor.

“Ellerimize doğan bir çoban köpeği vardı. Biraz yaşlıydı ama yine de çok yaşlı değildi. Bir gün babam biraz içkiliyken karanlıkta hayvan uyurken onu sevmek istemiş ve ansızın köpeğe sarılıp sevmeye kalkınca hayvan da ani bir refleks ile babamı tanımayıp kafasını ısırdı. Köpeğin ağzını zar zor açtık. Sonrasındaysa babamı hastaneye götürdük. Hayvanın bir suçu yoktu tabii. Ama eve döndüğümüzde gitmişti. Her yeri aradım taradım ama bulamadım. Gel zaman git zaman diğer yetiştirici arkadaşlarla konuşurken biri bana sürüsünü otlattığı yerde ölmüş bir çoban köpeği gördüğünden bahsetti. Hemen gittim ve gördüm ki bizim sadık, iyi köpeğimiz yalnız bir şekilde üzüntüden ölmüş. Bu haber hepimizi çok üzdü. Hala hatırladıkça üzülürüz.” ifadelerini kullandı.

Bu hüzünlü anı odadaki herkesi duygulandırdı ve bana bir kez daha çoban köpeklerinin nasıl derin hisleri ve güzel bir kalbi olduğunu hatırlattı. Sadece çoban köpekleri de değil, köpeklerin hepsi insanların dostları. O kadar çok örnek var ki bu dostluğa!

Bir videoda bebeğine vurmuş gibi yapan ama aslında vurmayıp köpeğinin tepkisini ölçen biri, köpeğinin patisiyle kendi elini uzaklaştırmaya çalıştığını ve son olarak da kendini bebeğe siper ettiğini videoya çekip paylaşmıştı. Başka bir köpek, sahibinin onu terk ettiği yerden hiç ayrılmadan ve ağlayarak hala sahibini bekliyor. Geri dönmesini ve onu almasını… Başka bir görüntüde uyuyan bebek ve çocukların başında nöbet tutan bir köpeği görüyoruz. Ya da sahibinin sürülerini korumak için tehlikenin içine atlayan bir köpeği…

İşte bu nedenle köpekler bizim dostlarımız ve yoldaşımız. İnsanoğlu olarak birbirimizi sevmeyi başaramadığımız zamanda ve durumda, kimse bizi sevmiyor diye düşündüğümüz anlarda etrafımıza bakıyoruz ve görüyoruz ki hayvan dostlarımız bizi seviyor. Hem de en saf şekilde. İşte onların sevgisi bize ilham vermeli! Kendimizi ve diğer insanları sevebilmeyi öğrenmek konusunda ve hayvanları korumak, onların haklarını yok sayan insanlara karşı etkili bir duruş sergileyebilmek adına onlara bakmalı ve onlardan ilham almalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir