Çobanlar Olmasa Et Yiyemezsiniz

Tepebaşı Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen Geleneksel 4. Küçükbaş Çoban Festivali başladı. 55 üreticinin 712 adet küçükbaş hayvan ile katıldığı festivalde konuşan Başkan Ataç, “Türkiye’ye sesleniyorum et yiyemezsiniz. Onun için çobanlarımız çok değerli” dedi.
Tepebaşı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından 5-6 Ekim arasında gerçekleştirilen Geleneksel 4. Küçükbaş Çoban Festivali, Uluönder Kapalı Pazar Yeri’nde başladı. Çok sayıda çoban, hayvan üreticisi, hayvansever, veteriner ve hayvancılık sektörü temsilcisinin katıldığı etkinlikte küçükbaş hayvan ırkları, festival alanında hazırlanan bölümlerde sergilendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festivale 55 üretici 712 adet küçükbaş hayvan ile katılım gösterdi. Festivalin açılış törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yanı sıra Eskişehir Ticaret Borsası (ETB)Başkanı Ömer Zeydan, Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, Ulusal Küçükbaş Konseyi Yönetim Kurulu, Tepebaşı Belediye Meclis üyeleri ve akademisyenler katıldı.
ÜRETİCİNİN YANINDA
Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu Başkanı Toraman, “Sayın Ahmet Ataç, Türkiye’de bir belediye bünyesinde kırsal kalkınma kurulunu oluşturan ilk belediye başkanıdır. Kendisi üreticinin daima yanında, biz de Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu olarak üreticilere yardımcı olma gayretindeyiz” dedi. Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler de, “Odamızın ve birçok sivil toplum kuruluşunun kırsal sorunlar ile ilgisi, Sayın Ahmet Ataç’ın 2014’te bizleri bir araya getirmesi ile başladı. Biz de onun içinde olduğu her işin destekçisi olmaya gayret ediyoruz. Çünkü Ahmet Ataç üretime inanıyor, kırsala inanıyor ve biz de kendisine inanıyoruz. Daha çok şey yapacağız, birlikte güzel işler başaracağız” dedi.
TÜRKİYE’YE YAYILACAK
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise festivale olan ilginin her geçen sene daha da arttığını ifade ettiği konuşmasında, “Gerçekleştirdiğimiz kortej yürüyüşü ile çok güzel tepkiler alıyoruz. Koyunlarımız, keçilerimiz ile yürürken insanlarımızın yüzünde bir tebessüm ve mutluluk oluştuğunu görüyoruz. İnsanımızın üreticilere, çobanlara bir sempatisi olduğunu anlıyoruz. Öte yandan çoban dostlarımızın emeğinin de boşa gitmemesi gerekiyor. Çok önemli bir görevi yerine getiriyorlar ve gelecek kaygısı yaşamamaları lazım. En önemlisi vatandaşlarımız da bu festivali çok sevdi. İlk festivalimizi yaklaşık 500 kişi ziyaret etmişti. Geçen sene düzenlediğimiz 3’üncü festivali ise 8 bin insanımız ziyaret etti. Üreticilerimizin ve çobanlarımızın sayısı da aynı şekilde artış gösteriyor. Çobanların değerini bilelim. Çoban olmazsa et yiyemezsiniz. Türkiye’ye sesleniyorum et yiyemezsiniz. Onun için çobanlarımız çok değerli. İnanıyorum; bu festival ilerleyen senelerde daha da büyüyecek ve Eskişehir örneği Türkiye’ye yayılacak. Benim de en büyük amacım bu” ifadelerini kullandı.
STANTLARI GEZDİLER
Ardından katılımcılar ve Başkan Ataç küçükbaş hayvanların sergilendiği stantları gezerek hayvan üreticileri ve çobanlar ile tek tek sohbet etti. Festival alanındaki üretici stantlarını da ziyaret eden Başkan Ataç firma yetkililerinden bilgiler aldı.
YERLİ KOYUN IRK SERGİSİ
Festivalde daha sonra yerli koyun ırk sergisi etkinliğine geçildi. Osman Tanju Güler’in sunumu ile düzenlenen etkinlikte üreticilerin festivale getirdiği ırklar sergilenirken; Prof. Dr. İhsan Soysal, Prof. Dr. Alper Yılmaz ve Prof. Dr. Alper Önenç de ırklar hakkında önemli bilgiler paylaştı. Geleneksel 4. Küçükbaş Çoban Festivali’nin ilk günü, açık arttırma ihale, çobanlar forumu ve çekiliş gibi etkinlikler ile sona erdi. (Sonhaber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir