Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Çobanlardan dijital kampanya

Koyun Keçi Dünyası adıyla topluluk oluşturan Çobanlar 18 Nisan’ın Çoban Günü ilan edilmesi için sosyal medyada ses getiren bir kampanyaya imza attı. Kampanya kapsamında hafta boyunca “#cobanimgururluyum” hastagiyle video ve fotoğraflar ile mesajlarını paylaşan çobanlar, 18 Nisan’da gerçekleşen canlı yayında bir araya geldi.

81 İLDEN DESTEK
Koyun Keçi Dünyası tarafından başlatılan “18 Nisan Çoban Günü Olsun” kampanyasına 81 ilden çobanlar çektikleri videolarla destek oldu. Muğla’dan Kars’a, İzmir’den Ardahan’a 81 ilde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan 50 binin üzerinde yetiştirici çektikleri video, fotoğraf ve yazılarla sosyal medyada düzenlenen kampanyaya destek oldu. Mesleklerinin iade-i itibar kazanmasını isteyen çobanlar, pandemi nedeniyle festival, şenlik gibi bir etkinlik düzenleyemedikleri için canlı yayında buluştu.

BİRLİK BAŞKANLARI VE YETİŞTİRİCİLER KATILDI
Gökçeada’da gerçekleşen ve Koyun Keçi Dünyası sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan programa konuk olarak; Çanakkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doç. Dr. Ferhan Savran, Kırklareli İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Oral, Trabzon İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Arslan Çalık, İnegöl Küçükbaş Hayvan Damızlık Üreticileri ve Yetiştiricileri Derneği Başkanı İbrahim Kutlu, Denizli Yörükler Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan, Anadolu Müzik Kültürleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Cenk Güray ve yetiştiriciler; Seydi Bozkurt, Mehmet Tunç, Ferdi Karakuş, Erhan Kılıçarslan, Bülent Yaşar, Efe Mert Pırıladalı, Cemil Çoban ve Gökçeadalı çobanlar katıldı.

NELER KONUŞULDU?
Çobanlık mesleğinin öneminin öne çıkarıldığı kampanya kapsamında çobanlar sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda küçükbaş hayvancılığın sorunlarını, sektörün sıkıntılarının yanı sıra üreten insanın dününü, bugünü, yarınını ve en önemlisi de geleceği de masaya yatırıldı. Sevilen tarım gazetecisi ve televizyoncu, aynı zamanda Köye Dönüş Derneği Başkanı Mehmet Öztürk’ün, Koyun Keçi Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Melek Bulut ile birlikte sunduğu canlı yayına Türkiye’nin 7 bölgesinde binlerce çoban eşlik etti. Koyun Keçi Dünyası Facebook ve YouTube kanallarından canlı yayınlanan program ilk kez “18 Nisan Çoban Günü” kutlamasına ev sahipliği yapmış oldu.
Programda çobanların iade-i itibarı başta olmak üzere mesleğin sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. Anadolu Müzik Kültürleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Cenk Güray, çobanlık mesleğinin tarihsel ve kültürel önemine dair bilgi verdi. Sigorta problemi, desteklerin artırılması ve köylerde yaşam şartlarının iyileştirilmesi konularının yanı sıra canlı yayına katılan tüm konuşmacılar, 18 Nisan’ın çoban günü olarak kutlanmasını istediklerini dile getirdi.

İşte çobanlardan gelen anlamlı mesajlar:
“Çoban günü olsun da dünyada çobanın varlığı bilinsin.” (Arif Evser)
“Çoban olmak, devletine ve milletine sağlıklı et yedirmek demektir.” (Cemal Can)
“Çoban, sürüsü aç susuzken uyuyamayandır. Çoban, kendisinden önce hayvanlarının karnını doyurandır. Çoban, hayvanlarının mutluluğunu, sıkıntısını, stresini gözünden anlayandır. Konuşmasalar da dillerinden anlayandır. Çoban, cenazesine, düğününe, bayramına gidemeyendir, evlendikten sonra bile sürüsünün başına geçendir. Çobanlık kapısına kilit vurulamayan tek ekmek kapısıdır. Çobanlık bir sanattır. Çoban, çoban soyadını gururla taşıyabilendir.” (Cemil Çoban)
“Dedem çoban, babam çoban ve ben de geçimimi çobanlıkla sağlamaktayım. Çoban, dağların sesi neşesidir. Çobansız bir dağ aslında metruk bir binaya benzer. Çoban gıdadır. Dini vecibeni gerçekleştirecek kişidir. Bir ülkenin dağlarında, ovalarında, bayırlarında eğer ki koyunlarla kuzular seslenmiyorsa bence o dağlar bitmiş demektir. Çoban, yeri geldiğinde muhasebeci, yeri geldiğinde veteriner, yeri geldiğinde kasap, yeri geldiğinde her şeydir. Çoban, aşıktır. Durmadan, yorulmadan, pes etmeden devam eden kişidir. Bu hayvanların gerek hastalığına olsun, gerek yayılımına olsun, tek derdi onlara en iyi şekilde bakmak olan kişidir. Çoban kimdir? Çoban bu işin olmazsa olmazlarından biridir.”
“Çobanım, mutluyum!”
“Çoban, insanların gözünde ikinci sınıf bir insan. Oysa şerefli, onurlu bir meslek. Bilhassa şimdiki kızlar “çoban” dedin mi gençleri küçümsüyor, hor görüyor. O yüzden çoban gençlerimiz maalesef evlenmekte zorluk yaşıyor.” (Erdem Şimşek)
“Çoban kimdir arkadaşlar bunu anlatmaya kelimeler yetmez. Anlatılmaz, yaşanır. Senelerden beri mücadele veriyoruz ve gerçekten zorlanıyoruz. Peygamber mesleği, babamesleği… Zorluk da olsa severek yaptığımız için zorlanmıyoruz. Bu sene biraz maddiyattan dolayı sıkıntımız var. Koşmuşsun, yoruluşsun, severek yaptığımız için o sıkıntı olmyor. Gecesi, gündüzü olmayan, 24 saat malının arkasında, peşinde, tatili, pazarı, düğünü, bayramı yok. Elimizdn geldiğince bu mesleği sürdürmeye çalışıyoruz. Zor, dışarıdan göründüğü gibi değil.” (Video-Gülsüm Çoban)
“Çobanım, ailem ile birlikte çalışmaktan mutluyum.” (Hakkı Çakır)
“Çobanlık sabrın simgesidir. Emeğin, alın terinin karşılığıdır, çobanlık hayattan vazgeçmektir. Ama şimdiki toplumun gözünde çobanlık kadar kötü hiç bir şey yoktur. Toplumun ne durumda olduğunu siz anlayın.” (Hüseyin Arıkyan)
“Çoban felsefedir, çoban yöneticidir, çoban veterinerdir, çoban gıda üreticisidir, çoban sürü koruyucusudur, çoban peynirdir, ettir, süttür, çoban her şeydir, her şey.” (İbrahim Kutlu)
“Dünyanın en eski mesleklerinden birine sahibiz ve bu mesleği korumak, yaptığımız işe sahip çıkmak adına 18 Nisan Çobanlar Günü’nün kabul edilmesini istiyoruz. Gerek Cumhurbaşkanı gerekse Tarım Bakanlığı tarafından bugünün Çobanların Bayramı olarak kabul edilmesini istiyor ve bütün üreticileri bu duyuruyu yapmaya davet ediyoruz. 18 Nisan’da Çoban ateşinizi yakın, duyurunuzu yapın. Burada yaptığımız çobanlığın hakkını vermek, sahip çıkmak için tüm çoban arkadaşları davet ediyoruz.” (İsmail Kutlu)
“Biri çoban mı dedi: Dağı, taşı, ovasını bilen. Yazı, kışı, cumartesisi, pazarı olmayan, tüm zorluklara rağmen kendi evine ekmek götüren ve o da yetmezmiş gibi binlercesine ekmek kapısı olandır çoban.” (İzzet Hurma)
“Çoban, doğanın dengesizni, düzenini koruyan kişidir. 18 Nisan Çobanlar Günü kabul edilmelidir.”(Kubilat Bal)
“Dedededen toruna çobanlık yapıyoruz. Sevmeden yapılacak bir meslek değil, çobanlığı seviyoruz. Mutluyum, çoban olmaktan gurur duyuyorum. 18 Nisan Çobanalr Günü olarak kutlansın diyorum.” (Mümin Şahin)
“Çoban, gece gündüz, soğuk sıcak, yaz kış demeden, bütün şartlarda sürüsünün bakım ve beslemesini bir anne şefkati ile yapabilen, sürüsünün ve sürüsünün bekçileri olan kangallarının karnını doyurmadan kendisi yemeyen ve mesleğini bir peygamber mesleği gibi görüp bunun gereğini yapabilen kişidir.” (Murat Kılıç)
“Gündoğumu, günbatımı, yağmur, sıcak mesai/Meraların ormanların sürüsüsünün bekçisi/Yediğiniz sütün peynirin kaymağın üreticisi/Bu da Çanakkale’den Mustafa’nın dizesi…” (Mustafa Çırak)
“Çoban olmak güzel. Her gün doğayla iç içe olmak bu işin en güzeli paha biçilmez tarafı.” (Mustafa Çırak)
“Dünyada 18 Nisan Çobanalr günü olarak kutlansın. Çoban, ülkemizde en küçümsenmiş insanlardır. Oysa ki çobanlık gerek beside gerek yabanda yetenek ve anlayış işidir.” (Nevzat polat)
“Çobanım, gururluyum!” (Numan Berber)
“Memleket için üretmeye çalışan, şehirde yaşayan insanların et ve süt ihtiyaçlarını karşılayan, kendinden feragat eden insandır Çoban…” (Volkan Çam)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Ay yıldızlı sürü görenleri duygulandırdı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

“7 bin lira maaşla yerli çoban bulamıyoruz”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köselerli Yörükleri şölende buluştu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar