Çobanlıktan Balkan Şampiyonluğu’na…

Van’ın Çaldıran ilçesinde dünyaya gelen milli sporcumuz Mahsum Değer, bir zamanlar köyde çobanlık yaparken şimdi ise Van’ın ve Türkiye’nin gururu oldu. En son 12-13 Eylül 2020 tarihinde İstanbul’da yapılan 20 Yaş Altı Balkan Atletizm Şampiyonası’nda 5 bin metrede altın madalya kazanan Değer, şimdi de Balkan şampiyonu oldu.

ÇOBANLIKTAN MİLLİ SPORCULUĞA
Milli Sporcu Mahsum Değer, Çaldıran İlçesinin Yukarıyanık köyünde dünyaya geldiğini ifade etti. Değer, “Köyde olduğum zamanlar dağda bayırda koyun kuzu peşinde koşardım. Köydeki hayatım daha çok çobanlık üzerineydi. Dağda bayırda koşarken aynı zamanda okula da giderdim. Ortaokul son sınıftayken beden eğitimi öğretmenim tesadüfen götürdüğü bir yarışmada derece yaptım. Daha sonra Hüseyin Hoca ile tanıştım ve spor hayatıyla tanıştım. Yaklaşık 3-4 yıldır Hüseyin Hoca ile birlikte spora düzenli olarak devam ediyorum” dedi.

HEDEFİM DÜNYA ŞAMPİYONU OLMAK
Spor hayatına başlarken ailesinin olumlu yaklaşmadığını söyleyen Değer, “Spora başlarken bazı sorunlar yaşadık ailemle. Ancak daha sonra ailemde farkına vardı ve destek oldular. Ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Desteklerini esirgemiyorlar. Birada avantajımın bu olduğuna inanıyorum. Ailem konusunda şanslıyım. Spor hayatım devam ederken eğitimimi de aksatmadım. Ve üniversiteyi kazandım. Şuan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Antrenörlük bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim. Elimden geldiğince okula vakit ayırıyorum.” dedi. (Sabah)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir