“Çocuklarımız babam gibi çiftçi olmak istiyorum desin”

Başkan Tunç Soyer’in de katıldığı törenle eğitimlerini tamamlayan 32 üreticiye toplam 126 adet küçükbaş hayvan hibe edildi.

Kemalpaşa İlçesi’nde ilk kez yapılan küçükbaş hayvan hibesinde konuşan Başkan Soyer, projeyi balık tutmayı öğretmeye benzeterek “Üreticilerimize hayvan vereceğiz ve onların bir başlangıç yapmasına imkan tanıyacağız. Başarılı olmak zorunda bu arkadaşlarımız. Neden biliyor musunuz? Eğer bir memleket üretimden uzaklaşıyorsa eğer bir memleket bereketli topraklarının bereketinden faydalanmıyorsa, işte o zaman yok olmaya mahkumdur. Atamızın dediği gibi, köylü milletin efendisiyse ben çocuklarımızın, torunlarımızın bir gün atam gibi, babam gibi çiftçi olmak istiyorum, demesini hayal ediyorum. Çünkü bundan daha gerçek bir kalkınma yoktur” şeklinde konuştu.

Küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi ve yaygınlaştırılması ve ıslahı projesi kapsamında ilk kez Kemalpaşa İlçesi’nde hayvan dağıtımı yapan Büyükşehir, daha önce Karaburun, Urla, Seferihisar, Güzelbahçe, Selçuk, Menderes, Kınık, Bergama, Dikili, Kiraz, Beydağ, Ödemiş, Tire ve Bayındır olmak üzere toplam 14 ilçede 2 bin 670 üreticiye toplam 10 bin 389 adet küçükbaş hayvan dağıtımı yaptı. Kemalpaşa’da yapılan dağıtımla birlikte bu sayı İzmir genelinde toplam 2 bin 702 üreticiye, 10 bin 508 adet küçükbaş hayvan hibe edildi. Doğan yavrularla birlikte toplam hayvan sayısı 21 bin 531’i bulacak.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir