Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Çok sayıda koyun, başıboş köpeklere yem oldu!

koyun

Çok sayıda koyun, başıboş köpekler tarafından telef edildi…

Kıbrıslı yetiştiriciler Tamer Metni’nin sürüsündeki 39 kuzu ve 11 koyunu telef oldu, 13 koyunu ağır yaralandı; Mustafa Aktaş’ın ise 4 koyunu telef oldu, 5 koyunu yaralandı.

Kıbrıs’ın Karpaz bölgesi’nde başıboş köpekler dün sabahın erken saatlerinde Yenierenköy ve Dipkarpaz köylerinde dehşet saçtı. İki mandıradaki sürülere saldıran başıboş köpekler toplamda 54 koyun ve kuzuyu telef etti, 18 koyunu da yaraladı.

Hayvan üreticileri, başıboş köpek sorununa artık bir çözüm bulunmasını isteyerek yetkilere ‘çare bulun’ diye, avcılara da ‘köpeklerinizi bölgeye terk etmeyin’ çağrısında bulundu. Başıboş köpekler, Tamer Metni isimli hayvan üreticisinin Yenierenköy-Dipkarpaz anayolunun güney kısmındaki mandırasında bulunan 39’u kuzu, 11’i koyun 50 hayvanını telef ederken, 13 koyununu da ağır şekilde yaraladı. Mustafa Aktaş’ın Dipkarpaz’daki mandırasına da giren başıboş köpekler burada da 4 koyunu telef etti, 5 koyunu da yaraladı.

Aktaş, bölgeye avlanmaya giden avcıların bazılarının köpeklerini terk ettiğini ve aç kalan bu hayvanların da mandıralara saldırdığını söyleyerek, “Bu duruma artık birileri dur demeli. Yetkililer çare bulmalı, avcılar da köpeklerini bölgeye terk etmemeli” dedi.

“Çok canım yandı”

Gözü gibi baktığı sürüsündeki 50 koyun ve kuzusu telef olan ve “onlar da ölü sayılır” diye tanımladığı 13 koyunu da başıboş köpekler tarafından ağır şekilde yaralanan Tamer Metni, “çok canım yandı” dedi. Oğlu Salim Metni ile birlikte sabah saat 04.00 sıralarında hayvanların yemini vermek için mandıraya gittiklerinde 3 kurt köpeğini hayvanları parçalarken gördüklerini anlatan Tamer Metni, “Neye uğradığımızı şaşırdık. Dişimizden, tırnağımızdan artırarak yetiştirdiğimiz hayvanlarımızı parçalanmış bir halde görünce dünyamız başımıza yıkıldı” diye konuştu.

2-3 aylık 39 kuzu ile 11 koyunun telef olduğunu, 13 koyunun da ağır yaralı olduğunu söyleyen Metni, “Gecemizi gündüzümüze katarak bu hayat pahalılığında bir şeyler yapmaya çalıştık ancak bir gecede bütün emeklerimiz uçup gitti. Çocuklarımıza iş yok, biz de birlikte hayvancılık yapalım dedik ama o da olmadı. Benim zararım 100 bin TL’nin üzerinde. Bu zararı kim karşılayacak? Yetkililerden yardım bekliyorum” dedi.

Başıboş köpek sorununa acilen bir çözüm bulunmasını isteyen Metni, “Köpeğini istemeyen getirip buraya atıyor. Aç kalan köpekler de mandıralarımıza girip hayvanlarımızı telef ediyor. Çok canım yandı çok. Mandıraya girdim, çaresizlik içinde hayvanlarıma baktım” diyerek yaşadığı üzüntüyü dile getirdi. (Kıbrıs Gazetesi)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar