Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

“Çorum, Fuarcılıkta Marka Kent Olma Yolunda”

Atlas Uluslararası Fuarcılık tarafından organize edilen 7. Çorum Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı bugün açılacak. Fuara bu yıl 300 firmanın katılacağı belirtildi.

Atlas Uluslararası Fuarcılık, 7. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı ile ilgili basın toplantısı düzenledi. İkinci Bahar Lokantası’nda gerçekleşen toplantıya Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Atlas Uluslararası Fuarcılık sahibi Fevzi Atasagun, Çorum TSO Genel Sekreteri Murat Zeybel, Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Çorum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya, Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ahmet Pehlivan, Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şaban Sarıca, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şevket Avcı, Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ BİR-SEN) Şube Başkanı Arzu Özkader ile diğer yetkililer katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Atlas Uluslararası Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Atasagun, fuarın resmi açılışının bugün saat 13.30’da Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Fuar Merkezi’nde gerçekleşeceğini ifade ederek 25 Kasım 2018 tarihine kadar açık kalacak fuara tüm Çorum üreticileri ve Çorumluları davet etti.

Bu yıl yedincisi organize edilen fuar ile ilgili açıklamalarda bulunan Atasagun, her yıl bir önceki fuarlardan daha iyi bir katılım sağlandığını ifade etti. Günümüzde tarımdaki gelişmelerin en iyi takip edildiği yerlerin tarım fuarları olduğunu dile getirerek Konya ve Kayseri Fuarları’nın buna en iyi örnek teşkil ettiğini belirten Atlas Fuarcılık sahibi Atasagun, dünyada ve ülkemizde yapılan tarım fuarlarının tarımdaki yeni gelişmeleri üreticilere sunarak teknolojiyi üretenler ile kullananlar arasında bir köprü görevi gördüğünü dile getirdi.

Bu amaç doğrultusunda 22-25 Kasım 2018 tarihleri arasında 7. Çorum Tarım, Hayvancılık Fuarı’nın 300 katılımcı ile açılacağını belirten Fevzi Atasagun, tarımsal üretimde verimlilik ve kaliteyi önemli ölçüde etkileyen modern alet ve makine ile diğer tarımsal girdilerin sergileneceği ve alım, satım, bilgi alışveriş imkanının elde edileceği tarım fuarında yeni teknoloji ürünü traktörler, biçer döverler, toprak işleme, ekim dikim makineleri, modern sulama aletleri, hayvancılıkla ilgili modern alet ekipmanları, tohum, yem ve katkı maddeleri, ilaç, gübre, örtü alet ve ekipmanları, diğer tarımsal alet, ekipmanları görme değerlendirme, alım ve satım imkanları oluşturulacağını anlattı.

Çorum Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın her gün 10.00-20.00 saatleri arasında açık kalacağını ve ziyaretlerin ücretsiz olduğunu da dile getiren Atasagun, fuara katkı sağlayan tüm ilgili kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek tüm Çorumluları fuarı gezmeye davet etti.

SARI: “FUARCILIKTA MARKA KENT OLMA YOLUNDAYIZ”

Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı ise Çorum’un bölgede fuar bakımından birinci il olması için desteklerinin her zaman devam edeceğini kaydederek, “Bölgede en iyi olmak durumdayız. Çünkü Çorum geçiş bölgesindedir” dedi.

Çorum insanı müteşebbis ruha sahip olduğunu anlatan Orhan Sarı, “Burada da birlikte Çorum için neler yapabilirizi her zaman düşünüyoruz. Bunun için zaman zaman sivil toplum örgütleriyle bir araya geliyoruz. İleride bu toplantıların meyvesini vereceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Fuarcılığı kurumlar olarak önemsediklerini kaydeden Sarı sözlerine şöyle devam etti; “Üreticilerimiz yeni teknolojilerden haberdar oluyorlar. Bu teknolojileri kırsal alanda uygulanması halinde kaliteli ürün ve artış yaşanacaktır. Fuarımıza Çorum ve bölgesinden yoğun ilgi gösteriliyor. Her yıl fuarın daha iyi olması gerekiyor. Çorum artık fuarcılıkta marka kent olma yolunda ilerliyor. Bakanlığımız tarım ve hayvancılığın gelişimi için fuarcılığı çok önemsiyor. Bugüne kadar yapılan çalışmaların meyvesini ileriki yıllarda alacağız. Fuar denilince aklıma Hannover Fuarı geliyor. Geçtiğimiz haftalarda orada yapılan Tarım Fuarı’na katıldık. Orada her hafta belli bir konuda fuar düzenleniyor. Çorum’un da aynı seviyeye gelmesini istiyoruz. Bu fuarlarda sektörün geldiği son teknoloji ortaya konuyor. Dünyada tarım artık modernleşti. Yeni teknolojilerden faydalanmak zorundayız. Teknolojiyi kullanamaz isek dünya ile rekabet edemeyiz. İnsanımız bu fuarlara gelip öğrendiklerini kırsalda uygulaması gerekiyor. Bu sayede kalite, verim ve ürün artışı sağlanabilir. Yurtdışında firma gelmesini de önemsiyoruz. Bu konuda her türlü desteğe hazırız. Çorum’daki fuarlara bölgeden de yoğun bir katılım olduğunu gözlemliyoruz. Bu yılın geçen yıldan daha iyi olması gerekiyor. Bu alanda yürümeyi bırakıp koşmalıyız. Çorum’un hedefi de Hannover gibi bir fuar kenti olmaktır. Fuarımıza katkı sağlayan tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor, tüm üreticiler ile Çorumluları fuara davet ediyorum” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Çorum Haber

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Londra’da koyun bayramı

İngiltere’nin başkenti Londra’da 12. yüzyıldan kalma geleneksel koyun geçidi, bu yıl yine renkli görüntülere sahne oldu.

Geçmişte Londra’ya koyunlarını satmak için gelen ve bu satışlardan kendilerinden vergi talep edilmeyen çiftçilerin anısını canlı tutmak için düzenlenen bu folklorik etkinlik, yine her zaman olduğu gibi London Bridge üzerinde gerçekleşti. Yüzlerce koyun köprünün bir ucundan diğerine geçerken, Londralıların ve turistlerin büyük ilgi odağı oldu. Bu etkinlik, geleneksel şarkılar eşliğinde dans gösterisi ile sona erdi. Turistlerin fotoğraf çekme yarışına girdiği etkinlik dolayısıyla toplanan bağışların, hayır derneklerine gönderildiği bildirildi. (EURONEWS)

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Etnospor Kültür Festivali başlıyor!

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen Etnospor Kültür Festivali’nin dördüncüsü 3-6 Ekim’de Atatürk Havalimanı’nda yapılacak. “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla düzenlenecek organizasyonda azim, kararlılık ve mücadele vurgusu yapılacak.
Festival kapsamındaki sporlar arasında ‘Aşık Atma’ da da olacak. Koyun veya keçi gibi küçükbaş hayvanların arka ayaklarında bulunan aşık kemiği kullanılarak oynanan oyunda; çizilen bir dairenin içine her oyuncu aşıklarını dizer ve yaptığı atışlarla aşıkları dairenin dışına çıkartmaya çalışır.
Organizasyona misafir ülke Arjantin’in yanı sıra 16 ülke katılacak. 14 farklı medeniyeti temsil eden geleneksel çadırların kurulacağı festivalde 16 ülkenin geleneksel mutfağından 50’nin üzerinde yemek katılımcılarla buluşacak. Organizasyonda 12 geleneksel spor dalında müsabakalar yapılacak. Hem sporcu hem de ziyaretçi sayısının her geçen yıl arttığı festivale bu yıl binin üzerinde sporcu, 1 milyon 200 binin üzerinde de ziyaretçinin katılması bekleniyor.
Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen 4. Etnospor Kültür Festivali, 3-6 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek.
Bu yıl “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla azim, kararlılık ve mücadele vurgusunun yapılacağı ve Anadolu Ajansı’nın global iletişim ortağı olduğu organizasyon, Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.
Dört gün sürecek organizasyonda misafir ülke Arjantin’in de aralarında bulunduğu 16 ülkeden katılımcılar yer alacak. Festivalde, Türk dünyası, Orta Asya ve Anadolu’ya özgü şenlikler hayat bulacak.
Etkinlikte geleneksel Türk sporlarının yanı sıra 14 farklı medeniyeti temsil eden geleneksel çadırlarda oba yaşamı canlandırılacak ve tarihi el sanatları atölyeleriyle katılımcılara keyifli anlar yaşatılacak.
Organizasyonda 16 ülkenin geleneksel mutfağından 50’nin üzerinden yemek, katılımcıların beğenisine sunulacak.
12 GELENEKSEL SPOR DALI İCRA EDİLECEK
Bu yıl dördüncü kez düzenlenecek organizasyonda 12 geleneksel spor dalı vatandaşlarla buluşacak.
Geleneksel sporların tanıtılması ve yaygınlaştırılması amcacıyla düzenlenen Etnospor Kültür Festivali’nde, Arjantin’in geleneksel spor dalı patonun yanı sıra geleneksel okçuluk, yağlı güreş, şalvar güreşi, kuşak güreşi, aba güreşi, mas güreşi, mangala, aşık atma, atlı cirit, kökbörü, atlı okçuluk olmak üzere 12 geleneksel spor dalında müsabakalar yapılacak.
Etnospor Kültür Festivali’nin atölye-sanat alanları kısmında geleneksel, unutulmaya yüz tutmuş 50’ye yakın sanat dalında atölye çalışmaları yapılacak.
Sanatkarlar, festivale gelecek vatandaşlara uygulamalı olarak geleneksel sanatları tanıtacak ve vatandaşları bu uygulamalara dahil edecek.
FESTİVALDE ÇOCUKLAR BAŞROLDE
Etnospor Kültür Festivali’nde çocuklara yönelik etkinlikler önemli bir yer tutuyor.
Festival, spor ve oyun müsabakalarının yanında, kültürel ve eğlenceli aktiviteleri ile de yüz binlerce çocuğa ulaşacak.
Organizasyonu ziyaret edecek çocuklar, topaç, çember, tiktak, kale, menekşe, aşık, sıçratan top, bezirgan başı, üç taş, beş taş, dokuz taş, misket, ip atlama, salıncak, çuval yarışı, yumurta taşıma yarışı, kaşık kukla, masal, bilmece-mani küpleri, köy seyirlik oyunları, koz oyunu, seksek, çocuk tiyatrosu, mendil kapmaca ve birdirbir gibi geleneksel çocuk oyunlarını oynama şansı bulacak.
Ayrıca ok atma, ata binme, aşık ve mangala gibi birçok spor ve oyunu, ebeveynlerinden izin alarak, tecrübeli profesyonellerin gözetiminde deneyimleme şansı bulacak.
ETNOSPOR’A İLGİ ARTIYOR
Etnospor Kültür Festivali’nde katılım hem sporcu hem de ziyaretçi sayısı bakımından her geçen önemli bir artış gösteriyor.
Küçükçekmece’deki Bezirganbahçe Meydanı’nda 2016’da düzenlenen 1. Etnospor Kültür Festivali’ne 500 sporcu, 360 bin ziyaretçi katıldı.
Festival, ikinci yılında Yenikapı’ya taşındı. Mayıs 2017’de düzenlenen organizasyonda 850’ye yakın sporcu, 650 bine yakın da ziyaretçi yer aldı.
Yenikapı Meydanı’nda Mayıs 2018’de düzenlenen ve 900’e yakın sporcunun katıldığı 3. Etnospor Kültür Festivali’ni ise 1 milyonun üzerine ziyaretçi takip etti.
Bu yılki festivale ise binin üzerinde sporcu ve 1 milyon 200 bin de ziyaretçinin katılması bekleniyor.
BU YILKİ MİSAFİRLER ARJANTİN’DEN
Etnospor Kültür Festivali’nde bu yıl Arjantin’in geleneksel spor dalı pato da yer alacak.
Geçen yıllarda Japon savaşçılar samuraylar ile Katar’ın simgesi şahinlerin yer aldığı organizasyona bu yıl Arjantin konuk olacak.
İspanyolca’da anlamı ördek olan pato, önceleri ördek ile günümüzde ise sığır derisinden 6 adet kulbu bulunan top ile oynanıyor. 160 yıllık mazisi olan pato, 180-220 metre aralığında boyu, 80-90 metre aralında da eni olan bir sahada dörder atlı sporcuyla oynanıyor.
Oyunda çapı bir metre olan fileli potaya topu bırakmak suretiyle skor elde etmenin amaçlandığı oyun, ciddi bir çalışma disiplini gerektirirken, ortaya seyir zevki yüksek ve heyecan verici müsabakalar çıkıyor.
Sekizer dakikadan 6 set süren oyunda sporcu sakatlığı durumunda sadece bir defaya mahsus olmak üzere oyuncu değiştirme hakkı bulunuyor. Oyun esnasında ikinci bir oyuncu değişikliği kural gereği mümkün olmadığından sakatlık durumunda takım eksik mücadele etmek zorunda kalıyor. Patoda sınırsız at değişikliği yapılabiliyor. Hakem, bir oyuncuyu faul yapmasından dolayı oyundan beş dakika süre ile men edebiliyor.
Oyunda taç, aut ile faulun yapıldığı yere göre 5, 8 ve 15 metreden kullanılan penaltı atışları mevcut.
FESTİVALDEKİ SPORLAR
Etnospor Kültür Festivali’nde yapılacak sporlar şöyle:
Yağlı güreş: Yağlı güreş, geleneksel bir Türk sporudur. Güreşçiler vücutlarına yağ sürerek güreştikleri için bu şekilde adlandırılır. Müsabakalar “Er Meydanı” denilen alanlarda yapılır. Güreşçilerin vücutlarının yağlanması nedeni ile birbirlerini tutmaları zorlaştığından, büyük güç ve ustalık gerektiren bir spordur.
Şalvar güreşi: Güreşçiler, şalvar giyer ve ayakları çıplaktır. Şalvar güreşinde tüm teknikler ayakta yapılır. Rakip alta düştüğü anda bir tek hamle şansı verilir. Bu hamlede sonuç olmaz ise genelde ayağa kaldırılır.
Kuşak güreşi: Kırım Türk geleneklerine göre yapılan güreşler diğer geleneksel güreş çeşitleri gibi davul zurna eşliğinde yumuşak toprak veya yeşil düz zeminde eğlence amaçlı yapılmaktadır. Yaş ve ağırlıklarına göre üç boya ayrılan güreşçiler, bele sarılan iki metre uzunluğundaki özel dokuma kuşaklardan tutarak rakibin iki omzunu yere getirmesi şalka düşmesi için mücadele ederler.
Cirit: Cirit, at üzerinde oynanan spor dallarından biridir. At üzerindeki sporcunun süngü veya mızrağını (ciridini) rakibe karşı isabetli bir şekilde atmasını, muharebe anında kendisine ve bineğine olan hakimiyetini ve bu yolla rakibine üstün gelmesini amaç edinen, kuralları olan bir spordur.
Atlı okçuluk: Orta Asya’daki savaş ve av pratiklerine dayanır. Amaç 200 metrelik parkur üzerinde dörtnala giden bir atın üzerinden hedeflere ok ile isabet sağlayarak, puan almaktır.
Geleneksel okçuluk: Okçuluk yayla gerili kirişe takılarak uzağa atılan, ucu sivri, düzgün ince ve kısa çubuk yani ok ile hedefi vurma sporudur.
Aşık atma: Oyun için koyun veya keçi gibi küçükbaş hayvanların arka ayaklarında bulunan aşık kemiği kullanılır. Oyun çizilen bir dairenin içine her oyuncunun aşıklarını dizmesiyle başlar. Her oyuncunun amacı yaptığı atışlarla aşıkları dairenin dışına çıkartmaktır.
Kökbörü: Anadolu’da “ödül kapmaca” olarak da bilinir. Amacı “şikar” adı verilen oğlağı veya pöstekiyi kaparak, belirlenen oyun alanı içerisinde rakibinden kaçırmaktır.
Aba güreşi: Orta Asya kökenli en eski güreş türlerinden biridir. Güreşçiler sırtlarına aba giyerek ve bellerine kuşak bağlayarak mücadele eder.
Mas (Ağaç) güreşi: Yarışmacılar en az 4-5 metre boyutlarında, 60 santimetre yüksekliğinde sabit, düz ve kaygan olmayan bir platform üzerinde yarışırlar. Bu platform üzerinde yüz yüze oturan yarışmacılar ayaklarını karaçam ağacından yapılan, yere dik duran ve her iki ucundan yere sabitlenmiş bir tahtaya dayarlar.
Mangala: Orta Asya’dan günümüze dek uzanan bir zeka ve strateji oyunudur. İki kişi tarafından 48 taş ile oynanır. En az 25 taş toplayan oyuncu, oyunu kazanır. (SABAH)

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

3. Tarım ve Orman Şurası Paydaş Toplantısı

Sinop’ta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde ‘3. Tarım ve Orman Şurası’na hazırlık amacıyla ‘Şura Paydaş Toplantısı’ düzenlendi.

Ekim ayında gerçekleştirilecek olan ve tarım sektörüne dair 25 yıllık kısa, orta ve uzun dönem stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlanması amacıyla 3. Tarım ve Orman Şurası düzenlenecek. Sinop tarım sektörünün mevcut durumu, güçlü ve zayıf yönleri ile geleceğe yönelik hedef ve stratejilerin ele alınacağı geniş katılımlı 3. Tarım ve Orman Şurası Paydaş Toplantısı tarım sektörünün 39 paydaşı ve 60 temsilcinin katılımıyla gerçekleşti.

  1. Tarım ve Orman Şurası Paydaş Toplantısı, Sinop Tarım ve Orman İl Müdürü Erol Saraçoğulları’nın açılış konuşması ve paydaşlardan önceden yazılı olarak alınan değerlendirme sonuçlarının sunumu ile başladı.

Sunum sonrasında Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Yücel Yüce, Tarım ve Orman Bakanlığı 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit’in konuşmasının ardından sektör paydaşlarının görüş ve katkıları ele alındı.

Sinop Tarım ve Orman İl Müdürü Erol Saraçoğulları toplantı kapanış konuşmasında, “Tarım sektörüne dair 25 yıllık kısa, orta ve uzun dönem stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlayacak çalışmada, ilimiz adına hazırlanacak olan rapora sağladığınız katkılardan dolayı teşekkür ederiz. Vatandaşlarımızın da tarım sektörüne yönelik, talep ve görüşlerini ‘https://www.tarimormansurasi.gov.tr’ internet adresi üzerinden paylaşabilirler” dedi.

Toplantıya ayrıca Orman İşletme Müdürü Hakkı Onur Kalaycı, Orman İşletme Müdür Yardımcısı Serkan Demir, şube müdürleri, üretici ve yetiştirici birliği başkanları ve temsilcileri, ziraat odası başkanları ve temsilcileri ile kurum teknik personelleri katıldı.

 

 

Kaynak: İHA

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar