Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Daire çizerek dönen koyunlar bu sefer Ürdün’de görüldü

Çin’de daire çizerek dönen koyun sürüsü videosunun ardından bu sefer aynı olay Ürdün’de görüldü.

Ürdün’ün Karak kentinde çember çizerek dönen koyun sürüsünün çekilen videosu Twitter’da hızla yayılırken, takipçiler bilimsel bir açıklamasının olmadığına dair açıklamalara dikkat çekerek, görüntülerin yeniden ortaya çıkma nedenini sorguladı.

Mısır’daki Mansoura Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde hayvan davranışları konusunda uzman olan Usame Ebu İsmail, önceki günlerde Al-Ain Türkçe’ye yaptığı açıklamalarda, Çin’de görülen olayla ilgili yorum yaparak bu durumun hastalıkla alakasının olmadığına dikkat çekmişti. Hasta hayvanda depresyon, iştahsızlık, ateş ve belsoğukluğu olur, hastalık kendi etrafında dönmesine başlı başına engeldir ifadelerini kullanmıştı.

Ebu İsmail, söz konusu davranışın, hayvanların bulundukları noktada yerçekiminin belirli bir manyetik etki altında kalması gibi, bölgede incelenmesi gereken çevresel bir olguyla ilgili olabileceğini öne sürdü.

Hayvan davranışları uzmanı Ebu İsmail: “Konunun açıklığa kavuşması için, başka bir yerden başka bir grup sağlıklı koyun getirip, aynı noktaya koymak ve en az bir yıl beklemek gerekiyor, çünkü buradaki koyunlar bir yıl boyunca her mevsime maruz kaldı.” dedi.

Ebu İsmail, koyunların yaklaşan bir tehlikeyi sezdiklerinde bu davranışı sergiledikleri şeklindeki başkaları tarafından öne sürülen başka bir açıklamayla ilgili olarak: “Bu doğru değil. Deve gibi bazı hayvanlar bu davranışı yakın bir tehlike hissettikleri için değil, çiftleşme sırasında diğer hayvanlardan gizlenmek için yaparlar, bu da uzun sürmez.” şeklinde konuştu. (tr.al-ain.com)

Güncel

67 yaşındaki çoban intihar etti

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Meralarda 2023 yılı otlatma bedelleri belli oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Keçileri yanan çiftçiye destek gecikmedi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar