Bizimle İletişime Geçin

Destekler

Devlet hibesiyle sürü sahibi oldu

Elazığ’da, Genç Çiftçi Projesi kapsamında hibe desteği alan Meltem Kuş, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yaparak sürü sahibi oldu.

Tunceli’de doğan ve yıllarca ailesiyle hayvancılık yapan 2 çocuk annesi Kuş, evlendikten sonra eşinin yaşadığı Elazığ’a yerleşti. Aile bütçesine destek sunmak için iş arayışına giren Kuş, televizyonda gördüğü Genç Çiftçi Projesi’ne 2018’de başvurarak 34 küçükbaş hayvan hibesi aldı. Eşinin köyü Aydıncık’a yerleşen Kuş, devletten aldığı 34 küçükbaş hayvanı çoğaltarak 180’e çıkarttı.

Profesyonel çiftçilik hayatına atılan Kuş, bir yandan ev işleriyle uğraşıyor diğer yandan da eşinin desteğiyle hayvanlarını her gün merada besleyip sütünü satarak aile bütçesine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Devletin sunduğu imkân sayesinde iş sahibi olduğunu anlatan Kuş, “İlkokul mezunu olduğum için bir şey yapamıyordum. Televizyonda gençlere destek verildiğini gördüm. Eşime danıştım, beni destekledi. Ben de Genç Çiftçi Projesi’ne başvurdum. Bana yardımcı oldular” dedi.

HAYVANLARLA UĞRAŞMAYI SEVİYORUM
Başvurusunun hemen onayladığını, büyük sevinçle onları teslim aldığını ifade eden Kuş, projenin çiftçilerin önünü açtığını anlatarak, şöyle konuştu: “Bana 34 koyun verildi. Eşimin köyüne yerleştim. Kendi işimin patronu oldum. Koyunlarımı çoğalttım, şu an 180 koyunum var. Yeni doğan kuzularımla çoğaltıyorum, sayısını daha da çoğaltacağım. Aileme büyük bir destek sağlayacağım. İşimi severek yapıyorum. Hayvanlarla uğraşmayı seviyorum. Hayvan sahibi olduktan sonra işim çok yoğunlaştı. Sabah 5’te kalkıp hayvanlarımı otlatıyorum. Koyunların sağımı, ilaçlanması gibi her şeyi yapıyorum. Koyunumu sağıyorum, peynirini, sütünü, yoğurdunu yapıyorum. Koyunlar benim çocuklarım gibi oldu. Günlük yaşamımız hep onlara bağlı. Yapamadığım güç gerektiren işlerde eşim bana destek oluyor.” (Aydınlık)

Destekler

6300 İvesi koyun dağıtılacak

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

İzmir’in umut sürüsü büyüyor

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

Hayvancılık desteklemelerinin esasları belirlendi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar