Bizimle İletişime Geçin

Gıda

Dünyanın ilk büyük yapay et fabrikası kuruluyor

Bilim adamlarının uzun süredir üzerinde çalıştıkları yapay et hayali sonunda gerçek oluyor. Good Meat isimli firma dünyanın en büyük yapay et fabrikasını kurmaya hazırlanıyor.

Bilim insanlarının uzun süredir üzerinde çalıştığı yapay et yakında endüstrileşerek seri üretime geçecek. “Good Meat” adlı bir şirket ABD’de dünyanın en büyük kültür eti fabrikasını kuracağını duyurdu. Fabrikada 250 tonluk biyo-reaktörler ile tonlarca et üretilecek. Fabrika, 2023 yılında faaliyetlerine başlayacak.

Şirket tarafından yapılan açıklamada “Şu anda 2022’nin 4. çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanan biyoreaktörler tasarlanıyor ve üretiliyor.” ifadelerine yer verildi. Şirket ABD’deki tesisin açılmasından sonra Singapur’da da bir tesis açmayı planlıyor. Good Meat, amacını küresel çapta yapay eti yaygınlaştırmak olduğunu s.

Yapay eti en çok vejetaryenlar savunuyor. Ayrıca bilim adamları yapay et ile insanların doğal yaşama daha az müdahale edeceği görüşündeler. Şu anda yapay ete McDonalds gibi firmalar sıcak bakıyor. Hatta firmanın yapay et kullandığına dair iddialar da dolaşıyor. Dünyada et fiyatlarının giderek arttığı düşünüldüğünde yapay etin gelecekte birçok firma tarafından kullanılacağı tahmin ediliyor.

YAPAY ET NEDİR? YAPAY ET NASIL YAPILIYOR?
Yapay et, sentetik et, bitkisel et veya kültürlenmiş et isimleri ile de anılabiliyor. Yapay et hayvanlardan alınan kök hücrenin laboratuvarda besleyici bir sıvının (biyo-reaktörler) içine konularak büyütülmesi ile elde ediliyor. Yapay etin ülkemizde satışı henüz yok. Ancak tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor. (Ensonhaber)

Gıda

Et yine ithalatla gündemde

Et fiyatları aldı başını gidiyor. Geçen yıl kasımda kilosu 100 lira olan büyükbaş karkas etin fiyatı 170 liraya yükseldi. Türkiye’deki fiyatlar AB ortalamasının 2 katına çıktı. Polonya’dan et ve karkas alımı için ihale açılacağı iddiaları dile getiriliyor. İthalat gündeme geldiğinde ise fiyatlar fırlıyor.

Tarım ve hayvancılık konusunda araştırmalar yapan CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, kırmızı etteki gelişmeleri inceledi. Başevirgen, “2022 Kasım itibariyle serbest piyasada kilosu 100 lira civarında olan büyükbaş karkas etin fiyatı, baş döndürücü bir hızla 23 Şubat itibariyle 170 liraya çıktı. Kuzu karkas ise 160 lira civarında. Et piyasası rekor zamlarla alt üst olmuşken, Et ve Süt Kurumu (ESK) karkas alım fiyatına zam yapmayarak 116 lirada sabit tuttu” dedi.

Başevirgen, hesaplı olduğu dile getirilen mahalle kasabında kıymanın kilosunun 220, kuşbaşının fiyatının ise 250 lira olduğuna dikkat çekti. Tarım Kredi’ye ait marketlerde bile fiyatların ancak yüzde 10 daha indirimli olduğuna işaret eden Başevirgen, ESK’nin görev zararı pahasına kıymayı 89 lira, kuşbaşını 99 liraya sattığını bildirdi. Kasap ve marketlerden et almaya gücü olmayan yurttaşların ESK’nin önünde uzun kuyruklar oluşturduklarını anımsatan Başevirgen, ancak orada da et satışlarının kişi başına 1 kilogram ile sınırlandırıldığını kaydetti.

‘İÇ PİYASA DIŞARIDAN PAHALI’
Başevirgen, Türkiye’nin yaklaşık olarak yıllık 1.5 milyon ton sığır etine ihtiyaç duyduğunu, bu üretimin karşılanabilmesi için de 5.5 milyon civarında sığır kesimi yapılması gerektiğini bildirdi. “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verilerine ve ilgili bakanın demeçlerine göre, hayvan miktarı ve et üretimi yönünden hiçbir sıkıntımız yoktu. O zaman ne değişti de et ve hayvan ithalatı bir anda gündeme getirildi?” diye soran Başevirgen, kasaplık hayvan ithalatının yetmediğini, şimdi de ESK tarafından balkan ülkelerinden ve Polonya’dan et ve karkas alımı ihaleleri açılacağı iddiaları dolaştığını vurguladı.

Et fiyatlarında yaşanan artışlardan sonra iç piyasanın dış piyasadan çok daha pahalı hale geldiğini dile getiren Başevirgen, “Ocak 2022’de 60 lira civarında olan karkas etin fiyatı (1 Euro=15 lira) 4 euro civarındaydı. Bugün itibariyle büyükbaş karkas fiyatı serbest piyasalarda 170 TL/Kg (1 Euro=18.8 lira) yani 9 Euro civarında. AB ortalamasına bakıldığında, aynı kalitede karkas etin fiyatı 4.42 Euro. Bu rakamların bize anlattığı bazı acı gerçekler var. Kişi başına yıllık 12 kilogram olan kırmızı et tüketimimiz 5 kilograma kadar düşmüş olduğuna göre ya üretimde ciddi bir azalma ya da üretici maliyetlerimizde aşırı bir yükselme söz konusu” dedi.

Yurttaşın et yiyemediğini belirten Başevirgen, ithalatın ise çözüm olmadığını vurguladı.

Okumaya Devam Et

Gıda

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(09 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Gıda

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(26 Ocak 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar