Bizimle İletişime Geçin

Gıda

Dünyanın ilk büyük yapay et fabrikası kuruluyor

Bilim adamlarının uzun süredir üzerinde çalıştıkları yapay et hayali sonunda gerçek oluyor. Good Meat isimli firma dünyanın en büyük yapay et fabrikasını kurmaya hazırlanıyor.

Bilim insanlarının uzun süredir üzerinde çalıştığı yapay et yakında endüstrileşerek seri üretime geçecek. “Good Meat” adlı bir şirket ABD’de dünyanın en büyük kültür eti fabrikasını kuracağını duyurdu. Fabrikada 250 tonluk biyo-reaktörler ile tonlarca et üretilecek. Fabrika, 2023 yılında faaliyetlerine başlayacak.

Şirket tarafından yapılan açıklamada “Şu anda 2022’nin 4. çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanan biyoreaktörler tasarlanıyor ve üretiliyor.” ifadelerine yer verildi. Şirket ABD’deki tesisin açılmasından sonra Singapur’da da bir tesis açmayı planlıyor. Good Meat, amacını küresel çapta yapay eti yaygınlaştırmak olduğunu s.

Yapay eti en çok vejetaryenlar savunuyor. Ayrıca bilim adamları yapay et ile insanların doğal yaşama daha az müdahale edeceği görüşündeler. Şu anda yapay ete McDonalds gibi firmalar sıcak bakıyor. Hatta firmanın yapay et kullandığına dair iddialar da dolaşıyor. Dünyada et fiyatlarının giderek arttığı düşünüldüğünde yapay etin gelecekte birçok firma tarafından kullanılacağı tahmin ediliyor.

YAPAY ET NEDİR? YAPAY ET NASIL YAPILIYOR?
Yapay et, sentetik et, bitkisel et veya kültürlenmiş et isimleri ile de anılabiliyor. Yapay et hayvanlardan alınan kök hücrenin laboratuvarda besleyici bir sıvının (biyo-reaktörler) içine konularak büyütülmesi ile elde ediliyor. Yapay etin ülkemizde satışı henüz yok. Ancak tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor. (Ensonhaber)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gıda

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Haziran 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Gıda

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(16 Haziran 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Gıda

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(02 Haziran 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar