“e-Çifti” ile tüm işlemleri evinizden çıkmadan yapabilirsiniz!

Tüm dünyayı etkisine alan ve Türkiye’de ölümlü vakalarla sonuçlanan koronavirüs salgını dolayısıyla çiftçiler için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan e-Çiftçi üzerinden işlemlerin yapılabileceği açıkladı. Çiftçiler ve yetiştiriciler, e-Çiftçi ile her işlemini yapabilecek.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, üreticilerin tarımsal desteklere ilişkin başvurularını e-Çiftçi portalı üzerinden online yapabileceklerini bildirdi. Türkiye’de kurum ve kuruluşlar yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı önlem alırken, vatandaşların daha çok online işlem yapması öneriliyor.

Bakan Pakdemirli de üreticilere çağrıda bulunarak, “Üreticilerimiz https://eciftci.tarbil.gov.tr adresinden mobil uygulamamızı indirerek ya da e-Devlet şifresiyle giriş yaparak tarım, hayvancılık, genel ve destek başvuruları gibi birçok işlemi online yapabilirler.” ifadesini kullandı.

HER TÜRLÜ TARIMSAL BİLGİ YER ALIYOR

Bakan Pakdemirli’nin işaret ettiği e-Çiftçi portalı ile ilgili Çerkezköy İlçe Gıda Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirildi. Sistem, kayıtlı bulunan 2 milyon 132 bin 698 işletme, 33 milyon tarım parseli, 80 milyon 101 bin 846 baş (büyükbaş ve küçükbaş) hayvan varlığı ve ürün çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda, dünyanın en geniş ve en kapsamlı tarım bilişim altyapılarından biri olma özelliğine sahip bulunuyor.

Birçok desteklemeye ilişkin ön başvurunun yapılabildiği sistemde, tarımsal alanda faaliyet gösteren çiftçi işletmeleri ile ilgili bilgiler yer alıyor ve bunlara bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden erişilebiliyor. Bu portal üzerinden e-Çiftçi Sistemi’ne giriş yapan kullanıcı, işletmesinde kayıtlı tarım arazilerinin ada-parsel bilgilerine, bu parseller üzerinde kayıtlı ürün detaylarına, kulak küpesi ile kayıtlı hayvanların yaş, ırk, cinsiyet bilgilerine tek yerden ulaşıp işlem yapabiliyor. Kullanıcılar işletmelerinde yer alan büyükbaş ve küçükbaş hayvanları ile ilgili doğum, ölüm, hastalık, satış gibi durumlardaki bildirimlerini uygulama üzerinden yapabilirken, bu bildirim anlık Bakanlığın ilgili birimine ulaşıyor.

Çiftçilerin zamandan da kazanmasına imkân sağlayan uygulamayla üreticiler sorunlarını ilçe müdürlüklerine gitmeden yetkililere iletebiliyor. Sistemle çiftçiler, bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetlerine yönelik birçok destekleme ön başvurusunu portal üzerinden yapabiliyor. Sistem sayesinde tüm tarımsal faaliyetler raporlanarak, geçmiş sezonlar karşılaştırılabiliyor.

E-DEVLET ÜZERİNDEN ALINABİLECEK BAZI HİZMET BAŞLIKLARI

6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında, kurum alacaklarının takip ve tahsil işlerinin yürütülmesi.

Alan Kılavuzluğu Başvurularının Alınması, Değerlendirilmesi, Belgelerin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne Gönderilmesi Maksadıyla Bölge Müdürlüğüne Gönderilmesi.

Amatör Balıkçılık Turizm İzin Belgesinin İptal Edilmesi.

Amatör Balıkçılık Turizm İzni Verilmesi.

Anaç Koyun/Keçi Destekleme Listesine Yapılan İtirazların Değerlendirilmesi.

Anaç Manda Desteklemesi İçin Başvuruların Alınarak İcmal 1 Listelerinin Askıya Çıkarılması.

Araştırma Fidanlığı Faaliyetlerinin Yürütülmesi.

Arazi Toplulaştırma Çalışmalarında Uygulama Alanlarında Tarım Arazisi Nitelikli Taşınmazların; Satış, İpotek, Rızai Taksim Gibi Konular İçin Gerekli İzinlerin Verilmesi.

Arıcıların Arı Konaklama İşleri İçin Bal Ormanları Ve Ormanlık Alanlardan Faydalanma Taleplerinin Alınması.

Büyükbaş Hayvancılık İşletmesi İçin Karantina Yeri Ve İşletme Uygunluk Belgesi Verilmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir