Bizimle İletişime Geçin

Güncel

ESK’ya ette yüzde 25 indirim tepkisi!

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, Et ve Süt Kurumu’nun kuzu eti fiyatına yaptığı yüzde 25’lik indirim kararını değerlendirdi. Çoban, “Artan yem maliyetleri ortada, mazot, elektrik gibi girdilerde de inanılmaz artışlar yaşandı. Ancak Et ve Süt Kurumu kuzu fiyatına Yüzde 25 indirim yapıyor. Et ve Süt Kurumu bu indirimi halka yansıtmalı ancak bunun bedelini üretici değil kendisi karşılamalıdır” dedi.

İndirimin halka yansımasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Başkan Çoban, “Eğer halkımızın ucuz et tüketmesi isteniyorsa önce besicilerimize, küçükbaş üreticilerimize sahip çıkılmalıdır. Eğer bu durum böyle devam ederse küçükbaş hayvan üreticisi hayvanlarını sezon bitiminde içeri almak yerine ya kesime gönderecek ya da tamamen satıp sektörden el çekecek. Böyle olursa arz, talebi karşılamayacağı için et fiyatları tırmanışa geçecektir. Halkımız tabiki ucuz et tüketmeli. Ancak bunu yapmanın tek yolu üreticiye yüklenerek olmamalıdır. Üretici can çekişecek, birileri üreticinin malından indirim yapacak. Üretici el çektiğinde bugün tedbir almaktan kaçınanlar ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaktır. Temennimiz küçükbaş hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizin acilen desteklenmesidir. İthalat ile başkasının malı üzerinden indirim yapmakla sorunları çözemeyiz. Kalıcı çözüm bekliyoruz” diye konuştu.

Başkan Çoban, küçükbaş hayvan ihracatının da ESK üzerinden değil üreticinin kendisi tarafından yapılması konusunda gerekli düzenlemenin yapılmasını beklediklerini söyledi. (Tarımdanhaber)

Güncel

67 yaşındaki çoban intihar etti

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Meralarda 2023 yılı otlatma bedelleri belli oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Keçileri yanan çiftçiye destek gecikmedi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar