Bizimle İletişime Geçin

Gıda

Et fiyatları cep yakacak!

Son zamanlarda iğneden ipliğe gelen zamlar vatandaşın bütçesini zorlamaya devam ediyor. Gıdadan, akaryakıta, elektrikten, doğalgaza derken artan fiyatlar vatandaşın cebini yakıyor. Kırmızı ve beyaz et fiyatları da en çok zamlanan gıda ürünlerinin başında geliyor.

Ete zam yolda. Yem ve mazot fiyatlarında yaşanan artış tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilerin bütçesini zorlamaya devam ediyor. Yaşanan fiyat artışları, et toptancılarını zam kararına itti. Artan et fiyatlarını duyan kasaplar müşteri kaybı yaşanmasından kaygılanmaya devam ediyor.

Ete 3 ila 10 TL Zam Kapıda
Sektör temsilcileri tarafından yapılan açıklamada et ürünlerine önümüzdeki hafta itibariyle zam yapılacağı belirtildi. Karkasta 3 ila 10 TL arasında zam beklentisi bulunduğunu ifade eden sektör temsilcileri yapılacak zammın tüketiciye de yansıyacağını ifade etti.

Hem nakliyat hem dükkan giderleri ette zammın yolunu açtı. Yılbaşından bu yana Karkas et kesim fiyatlarında gerileme yaşanmış bu gerileme hem et toptancılarını hem de üreticiyi zor duruma sürüklemişti. Sektör temsilcileri bu hafta itibariyle et fiyatlarına zam geleceğini duyurmaya başladı. Gerekçe olarak artan yem fiyatları, mazot zammı ve elektrik maliyetleri gösterildi.

Ete Yüzde 10 Zam Gündemde
Aralık 2021 tarihinde 100 TL olan Kıyma fiyatları Ocak 2022 tarihinde 95 TL’ye düşmüştü. Sektör temsilcileri tarafından yapılan zam açıklamalarının ardından kıyma fiyatları 105 TL’ye yükselecek. Şu anda kasaplarda dana kuşbaşı 115 TL, dana antirikot 125 TL kıyma ise 100 TL’den satılıyor. Dar gelirli vatandaş kasaplara uğramaktan kaçınmaya devam ediyor. Tüketiciler, et satın alamıyor. Bu hafta itibariyle ete zammın yolda olduğunu belirten sektör temsilcileri artan maliyetleri gerekçe göstererek yüzde 10 zammın fiyat etiketine yansıyacağı belirtildi. (egehaber)

Gıda

Et yine ithalatla gündemde

Et fiyatları aldı başını gidiyor. Geçen yıl kasımda kilosu 100 lira olan büyükbaş karkas etin fiyatı 170 liraya yükseldi. Türkiye’deki fiyatlar AB ortalamasının 2 katına çıktı. Polonya’dan et ve karkas alımı için ihale açılacağı iddiaları dile getiriliyor. İthalat gündeme geldiğinde ise fiyatlar fırlıyor.

Tarım ve hayvancılık konusunda araştırmalar yapan CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, kırmızı etteki gelişmeleri inceledi. Başevirgen, “2022 Kasım itibariyle serbest piyasada kilosu 100 lira civarında olan büyükbaş karkas etin fiyatı, baş döndürücü bir hızla 23 Şubat itibariyle 170 liraya çıktı. Kuzu karkas ise 160 lira civarında. Et piyasası rekor zamlarla alt üst olmuşken, Et ve Süt Kurumu (ESK) karkas alım fiyatına zam yapmayarak 116 lirada sabit tuttu” dedi.

Başevirgen, hesaplı olduğu dile getirilen mahalle kasabında kıymanın kilosunun 220, kuşbaşının fiyatının ise 250 lira olduğuna dikkat çekti. Tarım Kredi’ye ait marketlerde bile fiyatların ancak yüzde 10 daha indirimli olduğuna işaret eden Başevirgen, ESK’nin görev zararı pahasına kıymayı 89 lira, kuşbaşını 99 liraya sattığını bildirdi. Kasap ve marketlerden et almaya gücü olmayan yurttaşların ESK’nin önünde uzun kuyruklar oluşturduklarını anımsatan Başevirgen, ancak orada da et satışlarının kişi başına 1 kilogram ile sınırlandırıldığını kaydetti.

‘İÇ PİYASA DIŞARIDAN PAHALI’
Başevirgen, Türkiye’nin yaklaşık olarak yıllık 1.5 milyon ton sığır etine ihtiyaç duyduğunu, bu üretimin karşılanabilmesi için de 5.5 milyon civarında sığır kesimi yapılması gerektiğini bildirdi. “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verilerine ve ilgili bakanın demeçlerine göre, hayvan miktarı ve et üretimi yönünden hiçbir sıkıntımız yoktu. O zaman ne değişti de et ve hayvan ithalatı bir anda gündeme getirildi?” diye soran Başevirgen, kasaplık hayvan ithalatının yetmediğini, şimdi de ESK tarafından balkan ülkelerinden ve Polonya’dan et ve karkas alımı ihaleleri açılacağı iddiaları dolaştığını vurguladı.

Et fiyatlarında yaşanan artışlardan sonra iç piyasanın dış piyasadan çok daha pahalı hale geldiğini dile getiren Başevirgen, “Ocak 2022’de 60 lira civarında olan karkas etin fiyatı (1 Euro=15 lira) 4 euro civarındaydı. Bugün itibariyle büyükbaş karkas fiyatı serbest piyasalarda 170 TL/Kg (1 Euro=18.8 lira) yani 9 Euro civarında. AB ortalamasına bakıldığında, aynı kalitede karkas etin fiyatı 4.42 Euro. Bu rakamların bize anlattığı bazı acı gerçekler var. Kişi başına yıllık 12 kilogram olan kırmızı et tüketimimiz 5 kilograma kadar düşmüş olduğuna göre ya üretimde ciddi bir azalma ya da üretici maliyetlerimizde aşırı bir yükselme söz konusu” dedi.

Yurttaşın et yiyemediğini belirten Başevirgen, ithalatın ise çözüm olmadığını vurguladı.

Okumaya Devam Et

Gıda

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(09 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Gıda

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(26 Ocak 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar