Bizimle İletişime Geçin

Birlikler

Et ve süt fiyatlarına yeni zam yolda!

Artan maliyetlerden dolayı damızlık hayvanlar kesime gitmeye devam ederken, çiftçiler uyarıda bulundu.

Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler birliği başkanı Mahmut Aktürk, “Şu anda hayvan sayımız azalmaya başladı azalmasıyla birlikte et ve süt fiyatlarının da yükseldiğini gördük bir dönem daha yükselmesini hep birlikte izleyeceğiz” dedi.

Enflasyondaki yükseliş üreticinin maliyetini katlamaya devam ediyor. Artan maliyetlerden dolayı damızlık hayvanlar kesime gitmeye devam ederken, çiftçiler uyarıda bulundu. Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler birliği başkanı Mahmut Aktürk, et ve süt fiyatlarının artacağı uyarısında bulundu.

Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler birliği başkanı Mahmut Aktürk, “Üretimin arttırılması tüketicinin elini de rahatlatır çünkü fazla arz olduğu zaman ürünün fiyatı düşmektedir. Şu anda hayvan sayımız azalmaya başladı azalmasıyla birlikte et ve süt fiyatlarının da yükseldiğini gördük bir dönem daha yükselmesini hep birlikte izleyeceğiz” dedi.

Bir kilo kırmızı etin üreticiye maliyeti 130-140 TL olduğunu söyleyen Aktürk, ‘’Bu girdi fiyatlarıyla üretici gerçekten başa çıkamıyor girdi maliyetlerinin yükselmesi üreticiyi zor durumda bırakıyor. Üretim artarsa mutlaka tüketici rahat edecektir o yüzden üretimi arttırmak için üretim yapan insanları desteklemek lazım daha fazla mali destek sağlanması tarımsal desteklemelerin, ürün desteklemelerinin artırılması şarttır’’ dedi.

Aktürk’ün yanı sıra üreticiye destek yapılması çağrısı da Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’dan geldi. TZOB Başkanı Bayraktar, çiftçilerin 2022’de 2 bin 158 lira 8 kuruş olan tarım BAĞKUR primlerinin 2023’te 3 bin 452 lira 76 kuruşa çıktığını belirterek, “Hazine teşvik indirimiyle 2 bin 952 lira 36 kuruş olan bu tutarı çiftçilerimizin ödeme imkanı bulunmuyor.” ifadesini kullandı.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, tarım BAĞKUR primlerinin düşürülmesini talep etti.

Çiftçilerin 2022’de 2 bin 158 lira 8 kuruş olan tarım BAĞKUR primlerinin 2023’te 3 bin 452 lira 76 kuruşa yükseldiğini belirten Bayraktar, “Hazine teşvik indirimi ile 2 bin 952 lira 36 kuruş olan bu tutarı çiftçilerimizin ödeme imkanı bulunmuyor” değerlendirmesinde bulundu. (karar)

Birlikler

Merkez Birliği’nden depremzedeler için yardım kampanyası

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Çanakkale Birlik’ten yem desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Türkman’dan “kayyum” açıklaması

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar