Falında Keçi Çıkanlar

“Neyse halim çıksın falım” derler fal için. Koyun Keçi Dünyasının falında da keçi çıktı. Hem de adeta siyah-beyaz bir portre şeklinde. Buraya kadar yeterince ilginç değilmiş gibi falımız çıkmaya da başladı.

Ankara keçisi oğlağı Ankaralı bazı kasaplarda satılmaya başlandı. Migros oğlak satışı yapmaya başladı ve oğlak eti İnternet satış siteleri vasıtasıyla da tüketiciye ulaşır oldu. Ayrıca Kazan Et Pazarında salı ve pazar günleri oğlak eti satışı yapan stant açıldı. Böylece küçükbaş eti, büyükbaş etine alternatif oluşturabilir ve kırmızı etteki sorunlara çözüm oluşturan adım olarak değerlendirilebilirdi. Aynı zamanda insanların kafasındaki ön yargıları silebilirdi. En önemlisi de çevresel nedenler dolayısıyla oğlak eti tüketemeyen insanlar oğlak etine kolayca ulaşabilecekti. Bu sevindirici durumun falla alakası var mıydı?

Ben fala inanmam ama falda keçi çıktıktan sonra atılan proje adımları sevindiriciydi. Bunu da şu şekilde değerlendiriyorum: Ülkemizde küçükbaş hayvancılıkta beklenen adımların geç de olsa atılmaya başlanması.

Küçükbaş etine karşı ön yargılar uzun süredir var. Asıl problemi de bu ön yargılar oluşturuyor.

-KÜÇÜKBAŞ ETİ KOKAR.

-KÜÇÜKBAŞ ETİ YAĞLIDIR.

-KÜÇÜKBAŞIN SÜTÜ KOKAR.

-KÜÇÜKBAŞIN SÜTÜ İNSANA AĞIR GELİR, HASTA EDER.

Daha bir sürü sayılabilir. Küçükbaş sütünü hiç tatmamış insanlar biliyorum. “Kokuyor” diyor. Soruyorum hemen: “İçtin mi?” Cevap: “Yok, içmedim. Çevremdekiler koktuğunu söylüyor. Ben kokan şeyleri içemem.”

Geçenlerde sosyal medyada ünlü bir yemek tarifi yazarı paylaşım yapıyor. Keçi sütü içmek durumundayım ama kokuyor diyor. Şaşırtıcıdır ki elimde keçi sütü dolu bir kupa tutuyorum. Kokluyorum, hiç kokmuyor. Aksine içtiğim en kokusuz süt. O nedenle küçükbaş hayvancılık projelerinde öncelikli hedefimiz küçükbaşa olan ön yargıları kırmak. Sonrasında her şey daha kolay ve sürdürülebilir.

Ön yargılar var, sorunlar var ama biz birlikte bunları atlatacak kadar güçlüyüz. Fallarda küçükbaş portreleri çıktı diye değil, kendimize inandığımız için. Altın çamura düşse değeri düşer mi? Düşmez. Karalamalar da küçükbaş hayvancılığı bitiremez!

 

 

Yazan: Beyza Aktaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir