Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Gaziantep’te hayvanlar güneş enerjisiyle sulanıyor

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde, meraya açılan kuyudan, güneş enerjisi sistemiyle çekilen su ile hayvanlarının su ihtiyacı karşılanıyor.

İlçeye 18 kilometre uzaklıktaki yaklaşık 10 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu Yeşilyurt Mahallesi kırsalındaki meraya Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla su kuyusu açıldı. Çıkan suyun 20 tonluk depoya verilmesinde ise güneş enerjisi kullanılmaya başlandı.

Yeşilyurt Mahallesi Muhtarı İsmail Erkmen, “Bu projeyle hayvancılarımızın yaz, kış su ihtiyaçları karşılanmış oldu. Mahallemizde 10 binin üzerine küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Tamamen güneş enerjisiyle çalışan kuyumuzdan çıkan su 20 tonluk depomuza gidiyor. Buradan da hayvanlarımızın içme suyu ihtiyacını karşılıyor. Hayvancılarımız bu projeden önce, eşeklerle getirdikleri suyu beton ile yapılan oluklara boşaltıp hayvanlarının su ihtiyaçlarını karşılıyordu. Bu projeyle birlikte hayvancılarımızın ve çobanlarımızın çilesi sona ererken mutlu olmuşlardır” dedi. (Milliyet)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar