Bizimle İletişime Geçin

Güncel

“Gelen çobana 13 bin TL vereceğiz!”

Batman’ın köylerinde hayvanlarını otlatacak çoban arayan köylüler, 6 ay süreyle çalışacak çobana yaklaşık 80 bin lira ödeyecek.

Batman’ın köylerinde hayvancılık ve tarımla uğraşmak istemeyenler, aylık yaklaşık 13 Bin lira maaşla çoban bulamıyor. Yaz mevsiminde hayvanlarını yaylaların olduğu bölgelere götürecek çoban bulamadıklarından yakınan bazı besiciler, zor bir meslek olduğu için bu işi yapacak kişileri bulmakta zorlandıklarını söylediler. Çobanlığın yorucu ve meşakkatli bir iş olduğu için son yıllarda kimsenin bu işi tercih etmediğini belirten Batman’daki bazı besiciler, “Köylerde bile kimse çobanlığı kabul etmiyor. Bir, iki hafta çobanlık yapıp bu işi bırakanlar oluyor” dediler.

ÇOBANIN AYLIK MAAŞI 13 BİN LİRA
Batman’ın bazı köylerinde hayvancılık yapan aileler, şunları kaydettiler:

“Çobanlık mesleği çok zordur. Son yıllarda kimse bu mesleği yapmak istemiyor, çoban bulamıyoruz. Çoban olmaları için ayda ortalama 13 bin lira veriyoruz, kimse kabul etmiyor. Bazıları kısa süreli bu işi yapıyor, sonradan bırakıp kaçıyor. Yıllardır çobanlık ve hayvancılık yapıyoruz. Zor bir meslektir, çoban bulmakta zorlanıyoruz. 6 Ay süreliğe 80 bin liraya anlaştığımız bazı çobanlara ücretin yarısını peşin ödememize karşın çoban bulamıyoruz .” (Batmancagdas)

Güncel

Hayvan pazarlarında “hareketlilik” azalıyor

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(24 Kasım 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Kayalıklarda mahsur kalan keçiyi AFAD kurtardı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar