Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Görüntüsü aynı kebap ama…

Çok seyahat edenler bilirler ki gittiğiniz yerde en lezzetli yemeklerin adresi her zaman 5 yıldızlı oteller ya da Michelin yıldızlı restoranlar değildir. Sokak köşelerinde de birkaç kuruşa çok nefis yemekler tadabilir, aynı zamanda yerel halkın tecrübelerini de paylaşabilirsiniz. Örneğin Türkiye’de bol limonlu bir midye dolmanın, bir ıslak hamburgerin, tantuninin ya da kokorecin yerini ne tutabilir? Peki bu benzersiz lezzetlerin en güzelleri nerede yenir? Tabii ki sokakta… Tıpkı bizim bu meşhur yemeklerimiz gibi gibi dünyanın farklı köşelerinin de mutlaka tadına bakılması gereken enfes sokak lezzetleri bulunuyor. Bu tadlar arasında kuzu etiyle yapılanlar da var…

Chapli kebabı
Chapli, Pakistan’ın Peşaver şehrine ait bir tür köfte. Dana ya da kuzu kıymasına buğday çiçekleri, yumurta, soğan, domates, zencefil kişniş, yeşil biber, garam masala ve kırmızı toz biber gibi malzemeler ekleniyor. Köfte şekli verilen kıyma ızgarada ya da yağda pişiriliyor. Kebap naan ekmeği, pilav, ya da sandviç ekmeği ve chutney, salata ya da yoğurtla servis ediliyor.

Souvlaki
Komşumuz Yunanistan’ın şiş kebabı souvlaki de tadı bizim için oldukça tanıdık sokak lezzetlerinden. Tavukla ya da kuzu etiyle yapılabilen souvlaki için etler şişlere sebzelerle birlikte diziliyor ve ardından ızgarada pişiriliyor. Ardından da pide ekmeğiyle birlikte servis ediliyor.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Eşekten düşen çoban hastaneye kaldırıldı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Çobanlardan ikinci buluşma!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Bursa modern hayvan pazarında sona gelindi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar